Kertemből származó almám, körtém és birseim vannak rekeszekben betárolva a pincében. Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását? Ha igen, hogyan?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfélék tárolási betegségei elleni védekezés már a fákon nevelkedett gyümölcsöknél kezdődik.
Minden olyan nevelési mód, ami a fák, a gyümölcsök növekedését aránytalanul felgyorsítják, azok a tárolhatósági esélyeiket rontják. A fellazult gyümölcsszövetek puhák, magas a víztartalmuk, könnyen megnyomódnak. Túlérett termésekre is ez jellemző.
Az alma, körte gombás (ventúriás) varasodás betegsége, mely a gyümölcs héján okoz elhaló foltokat, betárolható a gyümölccsel a raktárba. Ott tovább képes fertőzni a rekeszekben elhelyezett gyümölcsöket. Ezt megelőzendő, szüret előtt a betegség ellen célszerű lehet permetezni.
Csak az ép, nem sérült héjú gyümölcs áll el hosszú ideig a pincében, ezért kíméletesen, ütődés mentesen, válogatva ajánlott a gyümölcsöket szedni és rekeszekbe helyezni.
Tárolás alatt minden terményen megjelenhetnek a tipikus tárolási betegségek: szürkepenész (Botrytis) sérüléseken hatol a gyümölcs húsába, gyorsan megpuhuló foltokat okoz. Zöld penészes rothadás fejlődik a sérüléseken behatoló Penicillium gomba nyomán. Romlás, gyorsan növekedő gyümölcshús-barnulás fejlődik ki a gyümölcsfertőző monília gomba (M. fructigena) után. Ez ellen is még a fán lévő gyümölcsöt kell kezelni.
Egyes almafajtáknál – például Starking és Starkrimson – gyakori a magház penészedése, magház körüli romlás, rothadás alakul ki, mely kívülről nem észlelhető. Alternaria sp. gomba okozza, nehezen kezelhető betegség.
A tárolóhelyiséget nyár végén használat előtt alaposan ki kell takarítani és az elhullott, szétszóródott növényi maradványokat összegyűjteni. A leszedett gyümölcsöt lehetőleg lehűlt állapotban vigyük a tárolóba, még ideiglenesen se tartsuk napon, a megtelt rekeszeket betárolás előtt helyezzük árnyékba. A gyümölcsök felülete mindig száraz legyen, nedvesen ne kerüljenek a tárolóba. Az eltárolhatóságot elsősorban a raktár hőmérséklete szabályozza. Ideális az 5 °C fok körüli pincehőmérséklet lenne, ami házikertben nehezen biztosítható, különösen meleg őszi időjárásnál.
Köztudott, hogy tárolás alatt az egymáshoz érő romlott gyümölcsöknél a betegség gyorsan továbbterjed. A tárolt termény 7-10 naponta végzett ellenőrzésével, a beteg egyedek eltávolításával fenntartható az egészséges gyümölcsállomány, a sikeres utóérés.
Többféle gombaölő szert ajánlanak a romlást okozó kórokozók ellen. Vegyszerellenesek részére ajánlott, igazoltan hatásos a betárolás előtti szódabikarbóna 1-4%-os oldata, mely vagy bemártással, vagy a rekeszekbe helyezett gyümölcsökre permetezéssel juttatható ki. A gyümölcs héján élő gombákat elpusztítja. Meg kell várni az oldat teljes felszáradását a tárolóba helyezés előtt.