Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását?

Agrofórum Online

Kertemből származó almám, körtém és birseim vannak rekeszekben betárolva a pincében. Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását? Ha igen, hogyan?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfélék tárolási betegségei elleni védekezés már a fákon nevelkedett gyümölcsöknél kezdődik.

Minden olyan nevelési mód, ami a fák, a gyümölcsök növekedését aránytalanul felgyorsítják, azok a tárolhatósági esélyeiket rontják. A fellazult gyümölcsszövetek puhák, magas a víztartalmuk, könnyen megnyomódnak. Túlérett termésekre is ez jellemző.

Az alma, körte gombás (ventúriás) varasodás betegsége, mely a gyümölcs héján okoz elhaló foltokat, betárolható a gyümölccsel a raktárba. Ott tovább képes fertőzni a rekeszekben elhelyezett gyümölcsöket. Ezt megelőzendő, szüret előtt a betegség ellen célszerű lehet permetezni.

Alma szürkepenészes rothadása

Csak az ép, nem sérült héjú gyümölcs áll el hosszú ideig a pincében, ezért kíméletesen, ütődés mentesen, válogatva ajánlott a gyümölcsöket szedni és rekeszekbe helyezni.

Tárolás alatt minden terményen megjelenhetnek a tipikus tárolási betegségek: szürkepenész (Botrytis) sérüléseken hatol a gyümölcs húsába, gyorsan megpuhuló foltokat okoz. Zöld penészes rothadás fejlődik a sérüléseken behatoló Penicillium gomba nyomán. Romlás, gyorsan növekedő gyümölcshús-barnulás fejlődik ki a gyümölcsfertőző monília gomba (M. fructigena) után. Ez ellen is még a fán lévő gyümölcsöt kell kezelni.

Tárolási moníliás rothadás

Egyes almafajtáknál – például Starking és Starkrimson – gyakori a magház penészedése, magház körüli romlás, rothadás alakul ki, mely kívülről nem észlelhető. Alternaria sp. gomba okozza, nehezen kezelhető betegség.

A tárolóhelyiséget nyár végén használat előtt alaposan ki kell takarítani és az elhullott, szétszóródott növényi maradványokat összegyűjteni. A leszedett gyümölcsöt lehetőleg lehűlt állapotban vigyük a tárolóba, még ideiglenesen se tartsuk napon, a megtelt rekeszeket betárolás előtt helyezzük árnyékba. A gyümölcsök felülete mindig száraz legyen, nedvesen ne kerüljenek a tárolóba. Az eltárolhatóságot elsősorban a raktár hőmérséklete szabályozza. Ideális az 5 °C fok körüli pincehőmérséklet lenne, ami házikertben nehezen biztosítható, különösen meleg őszi időjárásnál.

Penicilliumos rothadás almán

Köztudott, hogy tárolás alatt az egymáshoz érő romlott gyümölcsöknél a betegség gyorsan továbbterjed. A tárolt termény 7-10 naponta végzett ellenőrzésével, a beteg egyedek eltávolításával fenntartható az egészséges gyümölcsállomány, a sikeres utóérés.

Többféle gombaölő szert ajánlanak a romlást okozó kórokozók ellen. Vegyszerellenesek részére ajánlott, igazoltan hatásos a betárolás előtti szódabikarbóna 1-4%-os oldata, mely vagy bemártással, vagy a rekeszekbe helyezett gyümölcsökre permetezéssel juttatható ki. A gyümölcs héján élő gombákat elpusztítja. Meg kell várni az oldat teljes felszáradását a tárolóba helyezés előtt.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Mi okozhatta a Clapp kedveltje körte termésinek kövecsességét?

2023. február 20. 04:37

Sajnos már a második évben ehetetlenné vált a Clapp kedveltje körténk, pedig az előző években gyönyörű szép, hibátlan termése volt. Olyan mértékben kövecsessé vált, hogy csak kidobálni lehet őket. Gondolom, ha vírus lenne, akkor eddig sem lett volna szép a termése. Nem tudom az okát kideríteni. Mi lehet a probléma hátterében?

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!