Tervezem a komposztálás elkezdését családi ház körüli kertemben. Mekkora, milyen méretű és típusú komposztálót javasolnak? 4 fős család konyhai hulladékát és kb. 400 nm kerti terület zöldhulladékát szeretnénk majd komposztálással hasznosítani. Vannak idős és fiatal fák, bokrok is a kertben. Rendezett kertről van szó, esztétikus megoldásra gondolok.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Komposztálni minden növényi eredetű anyagot lehet, zöld, és száraz állapotban is, elsősorban keverve azokat. A levágott fű is alkalmas erre, de csak megszikkasztott, szárított állapotban, különben bepenészedik. A földből eltávolított gyomok is komposztálhatók, kivéve a magképzés állapotában lévők, és a tarackot képzők, azok ne kerüljenek bele a keverékbe. Fák, cserjék metszésekor összegyűjtött vesszők, zöld leveles hajtások is gazdagítják a komposztot. Csupán egy feltétel teljesítése ajánlott: össze kell azokat darabolni, minél kisebb részekre, ez a keverhetőség és a gyors lebomlás feltétele. Egész évben folyamatosan „tölthetjük” a komposztálót. A benne történő lebontást számos, különböző élő szervezet végzi egymással összehangolva: szabad szemmel nem látható mikroorganizmusok sokfélesége, ászkák, virágbogár lárvák, földigiliszták stb.
Családi ház körüli kertbe a műanyagból készült komposztálók váltak be, melyeket silóknak, dobozoknak is neveznek. Oldalfaluk perforált, hézagos, tetejük nyitható, szétszedhetők, lapra szerelt állapotban árusítják. A műanyag előnye, hogy a benne érlelődő anyagot nem engedi gyorsan kiszáradni, a tartalma sokáig nedves marad külön víz hozzáadása nélkül is. A lyukacsozottsága szellőzést is biztosít. A komposztkeretet a földre kell helyezni, alulról a talajból áttelepülnek a lebontást végző szervezetek, és lassan felszaporodnak a kedvező körülmények között. Vegyes komposzthoz ez a helyes választás. A komposzt érett része mindig az alsó rétegekben képződik először és onnan kigyűjthetők az oldalfalak alsó szintjén, erre a célra kialakított nyílásokon. Előnyük, hogy a komposzt folyamatosan kinyerhető a komposztálóból annak szétbontása nélkül. Olyat érdemes választani, melynek minden oldalfalán ki van alakítva ürítőnyílás.
Falevelekhez fából készült vagy rácsos, drótháló falú komposztálók is alkalmasak, szintén szétbontható kivitelben készülnek. Ezek tartalmát a levegő erősen átjárja, szárítja, emiatt folyamatos nedvesítése szükséges. A kiszáradás megelőzésére, lassítására oldalfalát és tetejét is gyakran agro-szövettel vonják be. Falevelek komposztálódása tavasz végéig szokott tartani, addig tömege jelentősen összeesik, helyigénye is fokozatosan csökken. Tavaszra a félig érett falevéltömeg és a vegyes komposzt már elfér és összekeverhető a műanyag komposztálóban. A kiüresedett rácsos falú komposztáló pedig szétszedett állapotban elraktározható őszig.
Léteznek fekvő helyzetű, lábon álló, zárt, forgatható komposztálók, melyek egyedi igényeket elégítenek ki, elsősorban konyhai zöldhulladékokra ajánlják. Viszonylag kis űrtartalmúak, áruk az átlagost jóval meghaladják, viszont gyors érést garantálnak.
Tapasztalatom szerint 7-800 literes műanyag komposztsiló és 1-2 db 500 literes rácsos oldalfalú komposztkeret elegendő a megadott kertmérethez.
A komposztálóknak árnyékos helyet kell keresni a kertben, előnyös fa lombja alá helyezni.