Szinte minden évben súlyos kárt okoz kertünkben a monília kajszi- és meggyfáinknál. Vannak-e olyan hatásos szerek, melyek házikertekben is felhasználhatók, bárki megvásárolhatja, és megfelelő védelmet nyújtanak virágzás idején történő fertőzés ellen? Esetleg nem vegyszerek, amik emberre, állatra nem mérgezők?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A csonthéjasok virágait és hajtásait fertőző monília (Monila laxa és M. fructicola) gombák ellen, mivel a fertőzött fákon telelnek, téli lemosó permetezéssel is szükséges kezelni. Remélem, ezen már túl van. Ha elmaradt, már nem pótolható.
A mandula, szilva, cseresznye, kajszi és őszibarack, meggy virágait fertőző gombák a bimbók nyílása után fertőznek, és a virágon keresztül a gomba belenő a fiatal hajtásokba, majd a törzs felé haladva az első éves vesszőkbe. Tehát virágelhalást, majd hajtáselhalást okoz. Mivel a virágzás elhúzódó folyamat, a fertőzésre alkalmas periódus 2-3 hét is lehet. A hatékony védelemhez 7-10 naponta javasolt a kezelések ismétlése. Azt jelenti, hogy virágzás kezdetétől a sziromhullásig általában 3 permetezés válhat szükségessé.
Minél hűvösebb az időjárás, annál jobban elnyúlik a virágzás. Amennyiben a hűvössel nedves, párás időszak is párosul, ami a monília gomba fertőzésének kifejezetten kedvező, erős járványra lehet számítani. Míg a napos, meleg és száraz időjárás során a gomba enyhe fertőzéssel, alacsony kártétellel jelentkezik. A kertész sajnos ki van szolgáltatva az aktuális időjárásnak.

A monília ellen hatásos és engedélyezett szabadforgalmú gombaölő szerek:
Chorus 50 WG ciprodinil
Fontelis 20 EC pentiopirad
Kenja, Kryor, Zenby izofetamid
Prolectus fenpirazamin
Signum EG boszkalid + piraklostrobin
Switch 62,5 WG fludioxonil + ciprodinil
Teldor 500 SC, Texio fenhexamid
A korábban már bevált és ismert penkonazol hatóanyagú Topas 100 EC szer 2023 őszén átkerült a II. forgalmi kategóriába, így annak megvásárlása már növényvédelmi tanfolyami végzettséghez kötött.
Újdonságok viszont az élő, parazita mikroorganizmusokat tartalmazó készítmények, melyek a növényen élő kórokozókat semmisítik meg. Sok reményt fűznek az Amazon, a Tyra és a Tricho immun bio hatásúnak tekinthető immunerősítő preparátumoknak. Ölő hatásuk nem olyan erős, mint a hagyományos gombaölő szereké, és lassabban is fejtik ki hatásukat, elsősorban megelőző kezeléssel kell alkalmazni azokat. Kifejezett hátrányuk, hogy elsősorban 10 °C feletti hőmérsékleten képesek szaporodni, élni, hatásukat kifejteni. Hűvös, esős időjárás mellett védő teljesítményük gyenge. Emberi szervezetre, melegvérű állatokra nem mérgezők.
Az EU nagy hangsúlyt fektet a környezetet mérgező növényvédő szerek felhasználásának csökkentésére, ezért indult meg a már korábban bevált, de mérgező növényvédő szerek kivonásának a sorozata. A folyamattal párhuzamosan, azok helyettesítésére népszerűsítik az úgynevezett egyszerű anyagok növényvédelmi felhasználását. Tejsavó oldatával vagy csalánkivonattal folytatott permetezés is alkalmazható a moníliafertőzés elleni védekezésre. Garantáltan nem mérgező emberre, nem ártalmas házi kedvencekre, sem a kerti fauna fán, vagy talajban élő közösségére sem. Az eső viszont könnyen lemossa, ezért csapadék után ismétlendő a kezelés. Érdemes kipróbálni.
Kiemelt kép: Pixabay