Egy kérdésem lenne Önök felé, így a tél közeledtével. Mely tavi növények igényelnek teleltetést a kerti tavak esetében?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A tavi növények teleltetését nemcsak a növények faja határozza meg, hanem az is, mekkora méretű tóval rendelkezünk. Általában a kisebb méretű tavakra jellemző, hogy méretükből adódóan könnyebben átfagynak, akár egészen a tó aljáig is, így a bennük található növényi áttelelő szervek is nagyobb mértékben vannak kitéve a fagy okozta veszélyeknek. A legalább egy méter mélységű, így jelentősebb mennyiségű vízzel rendelkező tóban a legtöbb vízinövény külön teendő nélkül képes áttelelni, akárcsak természetes körülmények között. Ehhez azonban azt is szükséges biztosítanunk, hogy a tó vízfelületének egyes részeit még az erősen fagyos körülmények hatására se lepje el összefüggő jégréteg. Nagyobb tavak esetében tehát a jég rendszeres betörése, esetleg befagyásgátló vásárlása, vagy házi elkészítése jelenthet megoldást. A kisebb méretű kerti tavacskákat viszont még a tartós fagy beállta előtt ki kell takarítani, a bennük található növényeket pedig ugyancsak vizes körülmények között, de fagytól óvva kell teleltetni.
A trópusi, szubtrópusi területekről származó vízinövényeknek mindenképp teleltetésre van szükségük ahhoz (a tó méretétől függetlenül), hogy következő évben is díszítsék vizünket. E fajok közé tartozik pl. a vízi jácint és a vízi tutaj, de a trópusi tavirózsák is, melyeket a téli időszakban, lehetőleg mérsékelt melegben, 15 fokos hőmérsékleten tartsunk, vizes edényekben, a lehető legfényesebb körülmények mellett. A télálló tavirózsák a hideg közeledtével gyökereikbe (rizómáikba) húzódnak vissza, majd tavasszal onnan indulnak újra fejlődésnek. Nagyobb tavakban a tavirózsák gyökerei gond nélkül fennmaradnak a tél folyamán, viszont a minitavakból érdemesebb e részeket kiszedni, és fagymentes helyen egy vödörben átteleltetni. Áttelelő fajnak tekinthető még a rucaöröm is, mely a tavasz folyamán indul újra fejlődésnek elszórt spóráiból.
A nagyobb tavak esetében nemcsak a növények, hanem a víz tisztaságának megőrzése is a téliesítés részét képezi. Ez azt jelenti, hogy az elhalt növényi részeket, esetleges faleveleket a vízből el kell távolítani. A bomló növényi részek nemcsak a tó algásodását váltják ki, hanem oxigént is vonnak el a vízből, mely a befagyott tó levegősségét tovább rontja, nehezítve akár az áttelelő növények, esetlegesen meglévő halak légzését is.
Kiemelt kép: Pixabay