Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat a következő kérdésekre: Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel? Miért kell palántát nevelni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Palántát általában a hosszú tenyészidejű és melegigényes zöldségfajok magjaiból szokás nevelni, ezzel ugyanis fejlődésük gyorsítható, vagyis hamarabb szüretelhetők lesznek terméseik. E fajok magjai is vethetők szabadföldi körülmények közé, azonban terméseik érése csak jóval később következne be. Mindenképpen palántát kell nevelni pl. a paprika, paradicsom, tojásgyümölcs és dinnye magjából. Vannak azonban olyan fajok is, melyek állandó helyre vetéssel és palántáról egyaránt nevelhetők, pl. uborka, cikkini, brokkoli és karalábé. A rövidebb tenyészidejű és hidegebb körülményeket kedvelő fajokat állandó helyre vetéssel kell szaporítani, ide tartoznak a gyökérzöldségek, de a retek, a borsó és a hagymafélék egyaránt.

A palántanevelés időtartama fajonként eltér, valamint különbség van az egyes növények kertbe való ültetésének időpontjában is, melyhez vetésük időpontját igazítani szükséges. A paprika pl. nyolc hét alatt éri el a kiültetési állapotot a paradicsomhoz hasonlóan, ami azt jelenti, hogy május eleji kiültetéssel számolva legalább február végén vagy március elején el kell kezdeni vetésüket. A káposztaféléknek hat hét is elegendő a megfelelő fejlettségi állapot eléréséhez, így ha április közepi kiültetéssel számolunk szintén február végén vagy március elején kell magjait elvetnünk.

Az uborka esetében palántát hajtatás, illetve szabadföldi salátauborka nevelésekor ültetnek. Állandó helyre vetése már április utolsó dekádjában megtörténhet. A karalábé helyrevetése akár március végén, április elején elvégezhető, míg palántát a karalábéból is általában hajtatás céljából nevelnek. Szintén hajtatás céljára nevelnek palántát a brokkoli és karfiol magjaiból, míg kerti körülmények között azok magvetése terjedt el, ezt már március végétől megtehetjük. A zöldségfajok közül a hónapos retek már márciusban helyére vethető, valamint a borsó, petrezselyem, sárgarépa magjai egyaránt, illetve a fokhagyma és vöröshagyma dughagymái szintén a kora tavaszi időszakban kerülhetnek kertünk talajába.

Kísérleti klímasemleges üvegházat építenek Hollandiában

2020. március 23. 13:03

Az itt megszerzett eredmények ösztönzést adhatnak a kertészek számára, hogy új fejlesztésekben gondolkodjanak és megvalósulhasson az a céltűzés, amely szerint a holland kertészeti ágazatnak húsz éven belül klímasemlegessé kellene válnia.

Lassító zöldségek, fűszerek a rohanó hétköznapokra, liszt- és tejcukor-érzékenyeknek is

2023. július 28. 13:10

A lisztérzékenységben szenvedők számára még az olyan hétköznapi „csemege” elkészítése is okozhat buktatót, mint a kovászos uborkáé. Szerencsések, ha pár alapvető ismeret birtokában vannak: ezek közül csak egy, hogy a kenyér helyettesítésére használt krumpli lassítja az erjedés folyamatát.

Lombtrágyázás a zöldségtermesztésben

2019. május 22. 06:54

A növény a tápanyagokat a gyökerein keresztül veszi fel, ezért a tápanyag-utánpótlási technológiákban alapvetően a gyökéren keresztüli tápanyag-hasznosulással számolunk. Ugyanakkor vannak esetek, vagy pusztán egyetlen megoldás bizonyos tápanyag-ellátási zavarok megelőzésére illetve megszüntetésére, ezek a következők:

Hogyan lesz egy régészből FerMentor?

2021. június 27. 10:38

A fermentálást konyhatechnológiailag úgy határozhatjuk meg, mint szerves anyagok mikroorganizmusok segítségével, kontrollált körülmények között történő bontása/erjesztése.