Mi károsíthatja a mogyoró levelét?

Agrofórum Online

Mi károsíthatja a mogyoró levelét? Barna foltokat és rágásnyomokat is találtam a levelein.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Barna levélfoltosságot több kórokozó is okozhat a mogyoró levelein, melyek nekrotikus foltosság formájában jelennek meg. A kórokozók a lehullott levelekben telelnek át, így már tavasszal a bomló, előbújó kis leveleket hamar képesek megfertőzni. Megelőzése céljából a lehullott lomb összegyűjtésével és megsemmisítésével, vagy talajba forgatásával és bomlásának elősegítésével sokat tehetünk. Ezzel a művelettel a mogyorót fertőző lisztharmat következő évi fertőzése is csökkenthető, mely a vesszők mellett a fertőzött leveleken is képes áttelelni.

A mogyoró lisztharmata sokgazdás lisztharmatgomba, mintegy 25 különböző fás szárú növényfajon fordul elő. Megjelenése hazánkban nem ritka, járványos években tömegesen jelentkezik. A fehér, lisztharmatos foltok a levelek fonákán jelennek meg a nyár második felében, erősebb támadáskor az egész levélfonákot beborítják a tünetek. Augusztus közepére vagy végére erős lombhullás, levéllemez-barnulás alakulhat ki. Az esetleges kémiai védekezés tervezésekor vegyük figyelembe, hogy a mogyoró érzékeny a kéntartamú készítményekre, ezért más hatóanyagú szerek közül válasszunk.

A lombozat tavaszi kártevői közül több barkófaj is jelen lehet a leveleken, melyek nemcsak a levelek, hanem a fiatal rügyek megrágásával is okozhatnak károkat. A lepkék közül a kis téliaraszoló, a gyapjaslepke és az amerikai fehér medvelepke hernyói okozhatnak lombrágást, illetve a májusi cserebogár kifejlett alakjai egyaránt fogyaszthatják a mogyoró lombját (lambda-cihalotrin alkalmazható).

Kis jelentősége van a levélen károsítók közül a nagy mogyoró levéltetűnek, kis mogyoró levéltetűnek, de a hajtásokon, rügyeken és a leveleken egyaránt találkozhatunk szívogató egyedeikkel. A levéltetvekkel szemben a takácsatkák jelenléte a mogyoró levelein már jóval gyakoribbnak tekinthető, rajtuk több takácsatkafaj is előfordulhat. A kifejlett nőstények a bokrok tövében, száraz levelek alatt telelnek át, így először főként az alsóbb hajtásokon az erek felől kiinduló, illetve terjedő foltokat okoznak, amelyek később az egész levelet ellepik.

A mogyorókártevők elleni védekezést helyes metszéssel már ősszel kell kezdeni. A tavaszi metszés terméscsökkenéssel jár. El kell távolítanunk minden beteg vesszőt, beteg, károsodott részeket is, és ha sűrű a bokrunk, akkor ritkítanunk kell, az eltávolított részeket meg kell semmisíteni.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Mikor és hogyan metsszük meg a fügét?

2023. február 24. 04:37

Mikor és hogyan metszhetem meg a fügét? Kérem segítségüket a kérdésem megválaszolásában!

Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat, bokrokat? Mit metsszünk ősszel?

2021. szeptember 24. 12:59

A bogyós gyümölcsöket általánosságban nyár végén vagy ősszel szoktuk metszeni. Optimális időszak a málna metszésére közvetlenül az érés befejezése után van, ekkor először a letermett vesszőket, majd pedig a beteg, sérült, gyengén fejlett részeket távolítsuk el.

Mikor és hogyan metszem meg az egyszer termő málnát?

2020. augusztus 13. 11:21

Hogyan, milyen metszéssel érhetem el, hogy minél több málnám teremjen és maga a növény is jó kondícióban legyen?