Az idei rendkívüli meleg nyár lehet az oka, hogy számos olyan rovar, és más állat károsítja azokat a gyümölcsöket, melyeket korábban soha. Van-e megoldás ellenük?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Valóban az idei év a szomszédban dúló harcokban küzdők mellett a kertészkedőktől is harcos, védekező hozzáállást kíván a növények megvédésében. Most a szántóföldön tapasztalható gabona, kukorica, napraforgó kiszáradását nem érintve elsősorban a kerti növényeknél előforduló újszerű kártételekről hozok fel néhány példát.
Gyümölcsfáknál az érő cseresznyét, őszibarackot és málnát tömegével szállták meg idén a rózsabogarak, virágbogarak. A bogarak a puha, leves termésekből fedezték vízigényüket. Olyan sok bogár telepedett le és rágta ki a gyümölcsök húsát, hogy a gyümölcsök színe alig voltak láthatók. A rózsabogár és a virágbogarak ez ideig elsősorban, mint virágkárosító rovarok voltak ismertek, az érés alatti gyümölcsrágásuk az idei évig csak elszórva fordult elő.
Kajszibarackfáknál és mandulafáknál újszerű kártétel jelent meg tömegével, amiről a közösségi médiában számoltak be a kertészkedők. Érett kajszibarackokból a magot egészben valamilyen állat kivette, a barack húsához nem nyúlt, csak a magra volt szüksége. Több helyen egy-egy fa teljes baracktermését ilyen módon tönkretették. Nagy testű és nagy, kemény csőrű madarak – fakopács, harkály, varjak, szarkák és meggyvágók is – gyanúba kerültek a kártétellel kapcsolatban.
Mandula terméseknél a kemény csonthéjat áttörve veszik ki a magbelet a „magtolvajok”, amiket magukkal is visznek, vagy ott elfogyasztják. Ez esetben is a nagy testű madarak és a mókus is számba jöhet. Sajnos a fényképekkel illusztrált beszámolókból az derül ki, hogy nem láttak elkövetőt, tetteseket, csak a megdöbbentő következményekkel szembesültek a kerttulajdonosok.
A rendkívüli szárazság miatt a szomjas rovarok minden lédús termést, különösen, ha az még finom és illatos is, megkóstolnak. Még nem beérett, zöld paradicsomnál figyelték meg sáska kártételét, és csak most indul a paradicsom szezonja!
Sajnos olyan élethelyzetek ezek, amire nincs mindenkire – rovarokra, állatokra és emberre – egyaránt kedvező megoldás.
A fákat, a zöldségnövényeket hálóval beteríteni, ami távol tartaná az alkalmi károsítókat, kivitelezhetetlen, nem életszerű, bár több helyen javasolt módszer.
Azt viszont megtehetjük, hogy a szomjazó állatoknak, minél több helyen, kihelyezünk itatótálakat, és azokban a vizet naponta folyamatosan cseréljük. Szintén segíthet, ha érett gyümölcsöket is kirakunk számukra, amik odavonzzák a szomjas és éhes rovarokat.
Együtt kell élni valamennyiünknek úgy, hogy minden fél megtalálja életterét, életfeltételeit.