Mi lehet az oka a kis körték nagyfokú hullásának?

Agrofórum Online

Körte kis termései tömegesen hullanak. Kezdetben a száránál barnás elszíneződés alakul ki, később megfeketedik, és lehullik. Felvágva benne rovart, annak semmilyen alakját nem láttunk. Belül egészségesnek tűnnek. Lemosó permetezés után kb. 3 hete Chorus-sal, majd 1 hete Mospilan-nal permeteztük. Változást nem észleltünk. Rengeteg virág volt a fán, mára, már alig találhatók rajta termések. Levelei egészségesek. Mi lehet a nagyfokú hullás oka? A csatolt képek remélem, segítenek.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Minden gyümölcsfélénél a fiatal terméskezdemények fejlődése alatt gyakori a terméshullás, mondhatni, hogy természetes jelenség. Ennek értékelését az befolyásolja, hogy milyen mértéket ér el a lepotyogott kezdemények száma, aránya. Terméshullást több tényező is kiválthat, ezek lehetnek rovarok, betegségek is, vagy netán együttesen is előfordulhatnak. A lehetséges tényezők azonosításához kértem kiegészítésként képeket.

A képek alapján megállapítható, hogy a körték kocsánya természetes módon vált le a fáról, pararéteget fejlesztett, ez segítette lehullásukat. A körte levelére és termésére is jellemző, hogy bármilyen mechanikai hatás éri, az a szövetrész gyorsan elfeketedik. A hullott kis körtéknél – soknál – teljes és részleges fekete elszíneződés is látható, ott érte valami hatás azokat. A felébe vágott körtékben rovarok nyoma nem látható, bár ez nem zárja ki a rovarfertőzés tényét, mivel az éppen pete formában lévő rovart nem lehet észlelni.

Ha Ön is megnézi a küldött képeit, láthatja, hogy a termések egy részénél, annak oldalán fekete színű pontok láthatók, az lehet rovar szúrásnyoma, ami utólag megfeketedik. Körte fiatal termésein fekete elszíneződést betegségek is okozhatnak, azonban azok a leveleket is megfertőzik. Jelen esetben viszont a levelei egészségesek, tehát a feketedést nem betegségek váltották ki.

Lehullott kicsi körtetermések
Lehullott kicsi körtetermések (fotó: a kérdező felvétele)

Gyümölcsfáknál gyakori a természetes terméshullás, a fák önszabályozási folyamatának eredménye. Ennek során a terméskezdemények egy részétől a fák megválnak. A hullás mértéke fafajonként, fajtánként, évenként, a virágkötéstől (virágok megtermékenyülésétől) függően változó mértékű, és valóban megdöbbentő lehet a fakorona alatt heverő apró termések tömege. Erről kertemben élő gyümölcsfáimnál is évente meggyőződöm.

Azokban az években, amikor virágzás idején a beporzásra kedvező az időjárás, és sok terméskezdemény indul fejlődésnek, a terméshullás erős mértékű szokott lenni. Ilyen esetekre mondják, hogy a fa túlterhelte magát, és mivel annyi termést nem tudna kinevelni, amennyi fejlődésnek indult, a gyümölcskezdemények abortálódnak, elhalnak. A fák részéről ez egy önvédelem, csak annyi termés marad a fán, amennyit majd képes lesz felnevelni az adott lombjával. A terméshullások több hullámban szoktak bekövetkezni, kétségtelen, hogy a virágzás utáni első ritkulási hullám szokott a legerősebb lenni. Termésérésig még két hullási időszak várható.

Körte terméskezdemény kezdődő elfeketedése
Körte terméskezdemény kezdődő elfeketedése (fotó: a kérdező felvétele)

A megelőzési lehetőségeket érdemes végiggondolni. A jó kondícióban élő fa, amit tápanyaggal és kellő mennyiségű vízzel ellátunk, nagyobb lombot nevel, ami több tápanyagot biztosít a termések növekedéséhez és a lomb fejlődéséhez, megalapozza a következő évi rügyek kifejlődését. Tehát ajánlatos figyelmet fordítani a fák tápanyagainak pótlására: télen talajukat szerves trágyázni és virágzástól augusztus végéig pedig lombpermetezés formájában komplex, mikroelemeket is tartalmazó műtrágyával ellátni lombjukat 10-14 naponta.

Mikroelemek közül a bór, a cink és a kalcium segíti a terméskötődést. Mivel a növények a tápanyagot a talajból vízben oldott állapotban veszik fel, csapadék hiányában rendszeresen öntözni is érdemes a körtefákat, mivel kifejezetten vízigényes gyümölcsfajról van szó. Tápanyag- és vízhiány is segítheti, erősítheti a terméshullást.

A következő évben virágzás után közvetlenül, sziromhulláskor rovarölő szerrel (Mospilannal) permetezzék le a fát, hogy a poloskaszagú körtedarázs kártételét megelőzzék.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

2018. augusztus 8. 06:21

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.

Mitől foltosodik a körtefa levele?

2018. június 13. 12:37

K. István kérdése: Körtefám levelein fekete foltosodást tapasztaltam, amely a levél mindkét oldalán megjelent. Mi okozhatja ezt és mit tehetek ellene?

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.