Mi okozhatja a szeder levelének foltosságát?

Agrofórum Online

Mi okozhatja a képen látható elváltozást a szeder levelén? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szedret nem fertőzi számos kórokozó, illetve kártevő sem, viszont megjelenésük sajnos gyakorinak, minden évben rendszeresen előfordulónak tekinthető. A levélbetegségek közül a leggyakrabban a mikoszferellás levélfoltosság észlelhető a szeder esetében, mely kórokozó megtelepedése a málnán szintén általánosnak mondható.

A kórokozó jelenlétével csak a levélen találkozhatunk, mely így a képen is látható tüneteket okozza, vagyis 2-3 mm átmérőjű kerek vagy ovális foltok képződését. A foltokat vékony és keskeny szegély határolja, mely a szeder esetében liláspiros színezetű. A foltok közepe viszont kivilágosodó, szürkésbarna, melyben barna színű pontok formájában a gomba képletei is láthatók. A foltok idővel növekednek, nagyobb kiterjedésűek lesznek, akár az egész levéllemezre kiterjedhetnek, majd pedig a levél elszáradását és lehullását okozhatják.

Foltok a szeder levelén (fotó: a kérdező felvétele)

A fertőzés forrásai a beteg és lehullott levelek, melyben a kórokozó át tud telelni. A beteg levelekből tavasszal kiszóródó gombaképletek segítenek a fertőzés elindításában, majd pedig felszaporodásuk során további levelek megbetegedése is tapasztalható. A betegség súlyosabb mértékű lefolyására elsősorban csapadékos, nedves időjárás esetén kell számítani.

A betegség kialakulását mérsékelni, megelőzni leghatékonyabban a beteg és lehullott levelek összegyűjtésével és megsemmisítésével, vagy talajba forgatásával és bomlásának elősegítésével lehet. Kémiai szempontból eredményesnek tekinthetők a lombkezelések, melyeket már érdemes lehet először 3-4 lombleveles korban elvégezni, ekkor a sarjak hosszúsága még kb. 10 cm-esre tehető. A virágzásig megelőző jelleggel ugyancsak érdemes permetezni még legalább két alkalommal. A szüret utáni időszakban is ajánlatos kezelést végezni, az arra hajlamosító csapadékos időszakokban mindenképpen, hiszen a korai lombhullás által a jövő évi termésmennyiség és -minőség is veszélybe kerülhet. A kémiai védekezésre a réz hatóanyagú készítmények mellett kiskerti tulajdonosok számára a Signum WG is felhasználható valamennyi gombás betegség elleni védekezésre.

Érdemes-e még permetezni a gyümölcsfák lombját?

2020. október 2. 09:47

 Szinte mindegyik fám levelei foltosak, azok sárgulnak is és korán lehullanak.

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.