22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Mi okozza a paradicsom leveleinek barnulását és leszáradását?

Agrofórum Online

Aggasztó jelenségre lettem figyelmes idén a paradicsomtöveim kapcsán. Mi okozza a paradicsom leveleinek idő előtti barnulását és leszáradását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsomot sajnos számos kórokozó fertőzheti, melyek akár kisebb-nagyobb mértékű levélbarnulást és elhalást, de súlyos esetben akár az egész növény pusztulását is kiválthatják. A kórokozók közül gyakran okoz gondot a paradicsomon az alternáriás és szeptóriás betegség, de a fitoftóra megjelenésére és súlyos kártételére is szinte minden évben számítanunk kell. A fitoftórás betegségre meglehetősen gyors terjedés jellemző, és nemcsak a leveleket, hanem a levélnyelet, szárat, terméseket is érintheti a fertőzés. A kezdeti tünetek a levélen szabálytalan alakú vizenyős foltok formájában jelennek meg, melyek idővel növekednek, barnulnak, és gyors ütemű terjedésük által a levél elhalását okozzák. A levél fonáki oldalán a kórokozó által fehér színű gyep is kialakulhat, amennyiben a számára kedvező párás feltételek is teljesülnek, mely tünettel a betegség a legkönnyebben azonosítható. Kedvező feltételeket teremt terjedésének a minél hosszabb ideig fennálló levélfelület-nedvesség, valamint a hűvösebb, 18 fok körüli hőmérséklet is.

Az alternáriás betegség tünetére jellemző, hogy a kórokozó által okozott foltok körkörös mintázatúak, bennük pedig sötétbarna gyep figyelhető meg. A levéllemez a folt körül sárgulásnak indul, de akár ki is repedezhet, majd pedig nagyobb mértékű fertőzés esetén a levél elszáradása is bekövetkezik. A szeptóriás betegség nyomán először apró, barna szegélyű, fehér közepű, kerek foltok láthatók, melyek idővel növekedésnek indulnak és az egész levéllemezre kiterjedve okozzák azok elhalását.

A védekezést a kórokozók ellen nem elegendő akkor megkezdeni, amikor a tünetek már a leveleken kialakultak. A megelőzés fontos feladat, melynek alapja a növények térállásának optimális kialakítása, hiszen a túl sűrűn ültetett állományban romlik a növények levegővel való átjárhatósága, így a levelek felületének nedvessége is hosszabb ideig áll fenn. A sűrű ültetés továbbá a növényvédelem hatékonyságát is nagymértékben lecsökkenti. A vetésforgó betartásának, a növényi maradványok összegyűjtésének ugyancsak kiemelt szerepe van a fertőzések elkerülésében.

A kémiai védelmet is megelőző jelleggel, már a palánták kiültetése utáni időszakban el kell kezdeni, de a virágok megjelenésekor az első permetezést már ajánlatos elvégezni. A már kialakult tünetek nem orvosolhatók, de a terjedés megállítására azoxistrobin és réz hatóanyagok felhasználhatók.

Mi okozza a balkonon nevelt paradicsom levelének foltosságát?

2019. augusztus 30. 10:12

H. Mária kérdése: Balkonon nevelt paradicsomjaim levelein furcsa elváltozásokat láttam, a levelei kivilágosodtak, fehéres apró foltok jelentek meg. Mi okozhatja?

Milyen rovarok potyognak a karácsonyfáról?

2023. január 15. 10:37

Gyökeres karácsonyfánkról január elejétől apró, fekete rovarok potyognak le a szobában a padlóra, szőnyegre, már mozognak, másznak is. Mik lehetnek ezek, tehetek-e ellenük? Valamilyen hatásos módszert szeretnék.

Már indokolt a védekezés a repcében

2019. február 25. 07:59

A február utolsó dekádjában jelentkező télies lehűlés az éjszakai fagyok mellett nem hozott nagyobb mennyiségű csapadékot, így tovább folytatódott a talajok felső rétegének száradása.

Mi károsít a ribizli szárában?

2022. április 16. 11:35

Ribizke metszése során néhány szár belül üreges volt, benne barna morzsalékos anyaggal. Károsítót nem találtam, de a jelenség arra utal. Mi él a ribizliben, ami ilyen nyomokat hagy maga után?