Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

Agrofórum Online

J. Réka kérdése: Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az alma jellegzetes tavaszi kártevője a közönséges levélpirosító alma-levéltetű (Dysaphis devecta). Magyarországon, az almafákon megjelenő levéltetvek közül az egyik legközönségesebb faj. Jelenlétére már áprilistól számíthatunk. A kikelő egyedek a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak. Károsításuk nyomán a levél széle a fonák felé sodródik, de tömeges megjelenésük alkalmával akár az egész hajtás csavarodása is előfordulhat. A besodort levél kezdetben sárgás, majd piros színű lesz. A tetvek e levelek védelme alatt élnek tovább. Erős fertőzés esetén szinte az összes levél lehullik. Tojás alakban a kéregrepedésekben telel. Tavasszal a tojásból kelő ősanyák indítják el az az évi nemzedéket. Tavasszal szűznemzéssel szaporodik, majd nyáron az ivaros alak is kialakul. A megtermékenyített nőstény tojásait kéregrepedésekbe rakja.

Az ellenük történő védekezés esetén több tényezőt is figyelembe kell venni. A harmonikus tápanyagellátással elérhető, hogy a levéltetvek kevésbé tudjanak károsítani. A sűrű lombkoronájú, túlzott nitrogénnel ellátott növények ideális élőhelyet és táplálkozási forrást biztosítanak a tetvek számára. A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő jelenlétének korai felismerése. A rügyfakadás előtt elpusztított tojásokkal már akár több nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A rügyfakadás után végzett védekezés ugyanezt a célt szolgálja. A házi kertekben elterjedt az az eljárás is, amikor a fertőzött ágvégeket és leveleket távolítják el, ezzel akadályozva a levéltetű tovább terjedését.

A besodródott levelekben élő egyedeknek nagy az életben maradási esélye kontakt készítmények alkalmazása esetén, mivel ezekre a helyekre a permetlé eljutása korlátozott. Az így túlélő levéltetvek rövid időn belül képesek felszaporodni. A kártevő megjelenésétől függően már a virágzás előtt ajánlott lehet a permetezés. A sziromhullás után jelentkező levéltetvek ellen felszívódó rovarölő szereket alkalmazzunk (acetamiprid, tiakloprid). Fontos kiemelni a pirimikarb és flonikamid hatóanyagú készítményeket, hiszen ezek csak a levéltetveket pusztítja, így a hasznos rovarokat kíméli. Az egymást követő permetezések alkalmával célszerű más szerkombinációt alkalmazni, hogy ne alakuljon ki a rovarok ellenálló képessége az egyes készítményekkel szemben.

Egyre nagyobb tömegben támad az amerikai lepkekabóca

2018. június 28. 06:04

A kertészeti kultúrák közül a meggytermesztés értékesítési gondjai mellé néhány térségben növényvédelmi probléma is társult.

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

2018. május 7. 07:35

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

Gyorsan nőtt a lengyel frissen préselt almalétermelés és export

2019. január 22. 08:16

A lengyel szezonális NFC-export a 2014/15-ös szezon óta évente mintegy 40 százalékos növekedési rátát mutatott, ami az elmúlt szezonban közel 180 ezer tonna mennyiséget jelentett.

Sokkal kevesebb lesz idén az alma

2019. július 24. 08:42

Az előzetes termésbecslések alapján idén mintegy 450 ezer tonna almatermés várható Magyarországon, ami 25 százalékkal elmarad az átlagtól. Hazánkban az egy főre eső étkezésialma-fogyasztás 12-15 kg/év.