Mi okozza az alma levelén látható sötétbarna foltok megjelenését?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy mi okozza az alma levelén látható elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen az alma fillosztiktás levélfoltossága látható, melynek szórványos előfordulása az alma levelén már régóta ismeretes. Csapadékosabb időjárás esetén, főleg a Starking fajtán fordul elő számottevő mértékben, ezzel jelentős lombpusztulást eredményezve. A varasodás elleni rendszeres védekezés és permetezés esetében e kórokozó megjelenésére sem kell számítanunk.

A fillosztiktás levélfoltosság kórokozójának gazdanövénye az alma, ritkábban azonban a körte és a birsfákon is megjelenhet. A tünetekre jellemző, hogy tavasszal elsősorban a leveleken 1-2 mm átmérőjű kerek vagy ovális alakú, sötétbarnás foltok jelennek meg. Ezek a foltok a nyár vége felé közepükön kiszürkülnek, de vörösesbarna szegélyüket megtartják, melyekben a kórokozó apró fekete pontszerű képletei is kifejlődnek. A betegséget kétféle kórokozó is okozhatja, a Phyllosticta mali és a Phyllosticta briardi egyaránt, melyeknek egymástól való megkülönböztetése meglehetősen nehéz feladat. Ezeknek a betegséget okozó gombáknak a fejlődéséhez kedvező a 22-26 fok közötti hőmérséklet, valamint a magas páratartalom.

A fillosztiktás levélfoltosság tünetei

A kórokozó a lehullott lombban képes áttelelni, ezért a következő évi fertőzés megakadályozása érdekében a lehullott lombot mindenképp érdemes összegyűjteni. Az áttelelő képletek mennyiségének csökkentése az őszi lemosó permetezés elvégzésével, réztartalmú készítménnyel egyaránt csökkenthető. A kórokozó már tavasszal fertőzhet, ezért a varasodás ellen is alkalmazott készítményekkel már a levelek egérfüles állapotától érdemes elkezdeni a permetezést. Nedves időjárás esetében, tehát a környezeti körülmények figyelembe vételével, akár virágzásig 2-3 alkalommal is indokolt lehet a védekezés.

A tavaszi időszak további részében, illetve nyár elejétől már felszívódó és kontakt készítmények kombinált használata is indokolt lehet az intenzív hajtásnövekedés miatt. A kialakult tünetek már nem gyógyíthatók, ezért megjelenésük esetén mindenképp kontakt és felszívódó szerek kombinációjának használata ajánlott a terjedés megakadályozása érdekében.

Mitől szárad a barackfa hajtásvége?

2019. május 1. 08:53

B. Krisztina kérdése: Őszibarack fáimon száradó hajtásvégeket figyeltem meg. Lehetséges, hogy valami rovar okozta? Hogyan védekezzek?

Mi okozhatja az apró sárga és barna foltok kialakulását a mirabolán levelein?

2018. november 14. 07:12

Sz. Lászlóné kérdése: Utcai mirabolán sorfáim levelein apró sárga és barna foltok sokasága jelent meg, a zöld levelek rohamosan hullani kezdtek. Hasonló fertőzési hullám már augusztusban is fellépet, de akkor megállt. Mi okozhatja, hogyan védekezhetek ellene?

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.