Mi okozza az elváltozásokat a birs levelén?

Agrofórum Online

G. József kérdése: A birs levelén sárga, dudoros foltok jelentkeztek. Atkának nyoma nincs. Semmi rovar nem látható. Szívási nyomok sem. Nem diplokarpon, mert sárga és nincs közepén fekete pont.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek alapján nehéz pontosan meghatározni mi is okozhatja a problémát. A gombás betegségek közül a birs levelén ténylegesen a legnagyobb gondot általában a diplokarpon okozza. A kórokozók közül a levélen még a lisztharmat, monília, varasodás és a birsrozsda tünetei fordulhatnak elő. Az elmúlt hetekben jelentkező csapadékos időjárás a gombás fertőzések terjedésének kedvezett. A varasodás kezdeti tünetei 5-10 mm átmérőjű sárgás, olajfoltokat okoz, melyek enyhén a levél színe felé kidomborodhatnak. Amennyivel ezen betegség a tünetek tényleges okozója, úgy a leveleken az idő előrehaladtával a foltok bársonyosra feketés zöld színűre változnak. A birsrozsda jelenlétére akkor kell számítanunk, ha Juniperus, azaz boróka fajok fordulnak elő a birsfák közelében.

A rozsda kezdeti tünete a levelek színén ovális, halványzöld – sárga foltok. A későbbiekben narancssárga színű és sárga udvarú foltok láthatóak a leveleken. A birsen előforduló gombás betegségek ellen, az almatermésűekben engedélyezett készítmények alkalmazhatóak, mint pl. a piraklostobin, boszkalid, és makoceb.

A leveleken sárgás foltokat és hólyagosodást okozhat továbbá a birs gubacsatka is. A himlőhöz hasonlító kezdetben sárga foltok később elfeketednek. Jelenlétére a rügypattanást követően számíthatunk, vagy esetleg később a vegetációs időszakban is találkozhatunk kártételükkel. A levelek torzulása mellett a gyümölcsöket is megtámadhatják, melyek felületén szívogatásuk hatására parásodást okozhatnak.

A gubacsatkák parányi, mindössze kb. 0,1-0,3 mm nagyságúak, tehát szabad szemmel nem láthatóak. Az okozott kárkép feltűnő, viszont jelentős károkat nem okoz, csak ritka esetben szükséges az ellene való kémiai védekezés, amely rejtett életmódja miatt nem is olyan egyszerű. A legtöbb, amit tehetünk – mivel gazdasági jelentőségük csekély – hogy jelenlétükkel megbékélünk. A kémiai védekezéssel leghatékonyabb eredményt fakadás kezdetén, még a gubacsok megjelenése előtt érhetünk el. A permetezés során pl. a fenpiroximát hatóanyagú készítmény eredményesen használható.

Miért rohad el a sárgarépa tárolás közben?

S. Barbara kérdése: Felszedés után a sárgarépám mindig megrohad, mi fertőzi meg?

Az alma tárolásának hibái

2019. november 1. 10:58

J. Attila kérdése: Saját termelésű almáim között sok beteg, rohadt szokott előfordulni tárolás alatt. Mi okozza megbetegedésüket?

Tömegesen hullik a dió levele - mi okozza ezt?

2019. augusztus 26. 10:06

S. László kérdése: Az utóbbi hetekben tömegesen hullottak le a diófám levelei, olyan mintha ősz lenne. Mi okozhatja?

Miért hullanak le a ciklámen levelei?

2022. november 27. 04:38

Minden évben tönkremegy a ciklámenem, mivel levelei lehullanak. Mit csinálok rosszul?