Őszibarack levele sodródik és kisebb a szokásosnál. Mi okozza? Képet mellékelek a problémáról.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A mellékelt képen sajnos közelről a leveleket nem lehet látni, így azokat alaposabban nem tudom szemügyre venni. Viszont a fát látva észrevehető, hogy a lombozat nagyobb arányú hiányával állunk szemben, mely minden bizonnyal valamely betegség meglétéről árulkodik. Jól észrevehető, hogy a hajtások csúcsi része lombozat nélküli, azokon jelentős mértékű felkopaszodás tapasztalható meg. Talán látszik, hogy a fán a virágok is el vannak barnulva, rá vannak száradva a fára. A hajtásvégek száradása és a virágok elbarnult elhalása moníliás megbetegedésre utal.
Sajnos az idei évben, a hűvösebb és csapadékosabb tavasz, illetve az elhúzódó virágzás miatt is, jelentős károkat okozott a monília sok csonthéjas gyümölcsfajon, még a helyesen, több alkalommal elvégzett permetezések ellenére is. A kialakult tünetek ellen sajnos már nincsen teendő, viszont a felkopaszodott részeket minden esetben ajánlatos visszametszeni. A metszés során az egészségesnek tűnő részből is legalább 5-10 cm-es hosszúságot le kell vágni. A lemetszett részeket pedig össze kell gyűjteni. A metszés után a betegség ellen érdemes egy permetezést is végezni, felszívódó hatóanyagú gombaölő készítménnyel.

A moníliás fertőzés mellett akár a fa más betegségben és érintett lehet, mely a kérdésben említett levélsodródást okozhatja. A fák látszólagos megbetegedésekor minden esetben érdemes visszagondolni, hogy az elmúlt években a fát nem érték-e súlyos betegségek, más stresszhatások, azok levelein a megszokottól eltérő elváltozásokat nem tapasztaltunk-e meg. A tavaszi hideg, esetleg a nyári aszály okozta vízhiány nem viselte meg a fát? A vírusos megbetegedések eleinte a leveleken gyűrűs, nekrotikus, sárgászöld foltok formájában mutatkozhatnak meg, mely vírusos megbetegedések idővel súlyosbodhatnak, a rügyek kihajtásának elmaradását is okozva.
A vírusos megbetegedések mellett az őszibarack fái is, akárcsak a kajszié, több olyan kórokozótól meg tudnak betegedni, melyek miatt idő előtti részleges vagy teljes fapusztulás, gutaütés következik be. A pszeudomonászos betegségben szenvedő fák tavasszal még kihajtanak, de jellemzően leveleik fakóbb színűek, lankadnak, majd elszáradnak. A fitoplazmás betegség is súlyos károkat tud okozni, a beteg fák levelei színük felé kanalasodnak, sárgászöld színűek. A beteg fákon a levelek ritkásan nőnek, a hajtások növekedése lassul, majd a fák pusztulása is bekövetkezik. Sajnos, amennyiben a fentebb említett valamely betegségtől szenved a fa, tenni ellene már nem tudunk, hiszen a védekezés egyetlen módjának a megelőzés tekinthető.
Kiemelt kép: Pixabay