Mi okozza gubacsok kialakulását és a hajtások elhalását a karácsonyfán?

Agrofórum Online

K. Zoltán kérdése: Mi okozza a gubacsszerű tüneteket és a hajtások gyenge fejlődését a karácsonyfán? Hogy lehet megvédeni a fákat ezektől a kártevőktől?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A lucfenyő hajtásokon a tüneteket fenyőgubacstetvek okozták. A fenyőgubacstetveknek potrohcsövük nincs, még elcsökevényesedve, szemölcs formájában sem. A szárnyatlan gubacstetű (ősanya) ősszel a rügyek tövén telepedik meg és ott kezdi szívogatni a fenyőt, majd az általa kiválasztott fehér viaszpelyhek alatt telel át.

Tavasszal a friss hajtások megindulásakor a tetvek szívása, majd a petézés következtében a rügy tövén a tűkezdemények gubacspikkelyekké alakulnak és a pikkelyek között nyíló kamrák keletkeznek. Április végén az ősanya 100-150 petét rak, melyből kikelnek a fiatal tetvek és bevándorolnak a gubacs kamráiba. Szívásuk következtében a gubacspikkelyek tovább szélesednek, megnőnek. A gubacs feletti hajtás gyengén fejlődik, vagy el is szárad. A képződött gubacsok és a bennük lévő tetvek szívásának hatására a lucfenyőfák legyengülnek, esztétikai értékékük csökken. A gubacstetvek által termelt méhviaszon korompenész jelenik meg.

Fenyőgubacs gubacstetűkkel

Fenyőkön többféle gubacstetűvel találkozhatunk. A karácsonyfa telepeken elsősorban a sárga lucfenyő-gubacstetű, és a zöld fenyőgubacstetű okoz kárt. A különböző tetvek (sárga, zöld fenyőgubacsteű) eltérő kinézetű gubacsokat képeznek. A sárga lucfenyő-gubacstetű egygazdás, csak a lucfenyőn él. Gubacsai sötétzöldek. A gubacsokból kirepülő tetvek után a gubacs megbarnul elszárad.

Zöld fenyőgubacstetű kártétele

Az ellenük való védekezés ősszel és tavasszal is lehetséges. A tavaszi védekezési időszak májusban kezdődik, és egészen júliusig tart. Tavasztól nyár közepéig mechanikai megoldással vethetünk véget a gubacstetvek terjedésének. A zöld gubacsokat időben, még felnyílásuk előtt kell eltávolítani. Erősen károsított hajtás esetén az egész ág vagy ágrész eltávolítása a legkézenfekvőbb megoldás, ekkor már a növényvédő szeres védekezés nem eredményes. Mínusz 15 C0 alatt elpusztulnak a gubacstetű ősanyanyák. A növényvédő szeres védekezés optimális időpontja októberben van felszívódó hatású rovarölő szerekkel.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

Mit tehetek azért, hogy karácsonyfám frissességét a legtovább megtarthassam?

2020. december 15. 08:32

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket.

Mire ügyeljünk a konténeres fenyőfa feldíszítése során?

2024. december 12. 04:39

Mire ügyeljünk a konténeres fenyőfa karácsonyfának való feldíszítése során? Válaszukat előre is köszönöm!

73 ezer forint jár hektáronként a karácsonyfa területek után

2020. július 14. 13:21

Mint ahogy május elején az Agrárminisztérium közzétette, ettől az évtől változik a karácsonyfa ültetvényeket érintő agrártámogatási rendszer. Az eddigi európai uniós forrásból folyósított támogatás helyébe a nemzeti költségvetési forrásokból biztosított támogatási forma lép, melynek feltételeit a 2020. július 10-én megjelent 37/2020. (VII. 10.) AM rendelet tartalmazza.