Mi okozza gubacsok kialakulását és a hajtások elhalását a karácsonyfán?

Agrofórum Online

K. Zoltán kérdése: Mi okozza a gubacsszerű tüneteket és a hajtások gyenge fejlődését a karácsonyfán? Hogy lehet megvédeni a fákat ezektől a kártevőktől?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A lucfenyő hajtásokon a tüneteket fenyőgubacstetvek okozták. A fenyőgubacstetveknek potrohcsövük nincs, még elcsökevényesedve, szemölcs formájában sem. A szárnyatlan gubacstetű (ősanya) ősszel a rügyek tövén telepedik meg és ott kezdi szívogatni a fenyőt, majd az általa kiválasztott fehér viaszpelyhek alatt telel át.

Tavasszal a friss hajtások megindulásakor a tetvek szívása, majd a petézés következtében a rügy tövén a tűkezdemények gubacspikkelyekké alakulnak és a pikkelyek között nyíló kamrák keletkeznek. Április végén az ősanya 100-150 petét rak, melyből kikelnek a fiatal tetvek és bevándorolnak a gubacs kamráiba. Szívásuk következtében a gubacspikkelyek tovább szélesednek, megnőnek. A gubacs feletti hajtás gyengén fejlődik, vagy el is szárad. A képződött gubacsok és a bennük lévő tetvek szívásának hatására a lucfenyőfák legyengülnek, esztétikai értékékük csökken. A gubacstetvek által termelt méhviaszon korompenész jelenik meg.

Fenyőgubacs gubacstetűkkel

Fenyőkön többféle gubacstetűvel találkozhatunk. A karácsonyfa telepeken elsősorban a sárga lucfenyő-gubacstetű, és a zöld fenyőgubacstetű okoz kárt. A különböző tetvek (sárga, zöld fenyőgubacsteű) eltérő kinézetű gubacsokat képeznek. A sárga lucfenyő-gubacstetű egygazdás, csak a lucfenyőn él. Gubacsai sötétzöldek. A gubacsokból kirepülő tetvek után a gubacs megbarnul elszárad.

Zöld fenyőgubacstetű kártétele

Az ellenük való védekezés ősszel és tavasszal is lehetséges. A tavaszi védekezési időszak májusban kezdődik, és egészen júliusig tart. Tavasztól nyár közepéig mechanikai megoldással vethetünk véget a gubacstetvek terjedésének. A zöld gubacsokat időben, még felnyílásuk előtt kell eltávolítani. Erősen károsított hajtás esetén az egész ág vagy ágrész eltávolítása a legkézenfekvőbb megoldás, ekkor már a növényvédő szeres védekezés nem eredményes. Mínusz 15 C0 alatt elpusztulnak a gubacstetű ősanyanyák. A növényvédő szeres védekezés optimális időpontja októberben van felszívódó hatású rovarölő szerekkel.

Hogyan gondozzuk a gyökeres karácsonyfát?

2021. november 27. 06:50

Gyökeres, konténerben nevelt fenyőt tervezek vásárolni karácsonyfának. Milyet érdemes keresnem? Életben fog maradni, ha a szobai léte után kiültetem?

Mióta létezik mindenki karácsonyfája?

2023. december 10. 17:10

A decemberi utcák, terek elképzelhetetlenek karácsonyfák nélkül, ezt látva szinte hihetetlennek tűnik, hogy Olaszországban még az 1930-as években is pogány divatnak bélyegezték a faállítást.

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

2023. december 14. 07:10

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

2022. január 7. 05:37

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.