Mi okozza a mogyoró keseredését?

Agrofórum Online

40 éves mogyoróbokrom van, és az utóbbi 2 évben élvezhetetlen a gyümölcse, a fotón látható keserű foltok miatt. Milyen betegség ez, és mivel lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mogyoró termésének rothadásáért több kórokozó is felelőssé tehető. A moníliás betegség (Monilinia fructigena) nem csak az almatermésűek és csonthéjasok termesztését nehezítik, sajnos a mogyoró termését is károsítja. A kórokozó fertőzésének hatására a makk kopács alatti részének barnulása figyelhető meg, mely az idő előrehaladtával az egész makkra kiterjed. Esős időjárás esetében az egész makk felületét beboríthatják a gombára jellemző okkersárga színű képletek.

A magbél aszalódik, a termés mumifikálódik majd végül lehull. A kórokozó a lehullott, mumifikálódott termésekben telel át. A csapadékos időjárás kedvez a fertőzés kialakulásának. Termésbe való bejutásuk gyakran a mogyoróormányos károsításának helyén lehetséges, azonban a már beteg, összeérő termések esetén sebzés nem szükséges a fertőzés továbbjutásához. A magpenészedést több gomba (Phomopsis sp., Ramularia sp., Septoria ostryae) is okozhatja. Ezen kórokozók is sebzéseken keresztül fertőznek, megjelenésük szoros összefüggésben áll a magot károsító rovarok jelenlétével.

A monília ellen a fertőzött, lehullott termések összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi gombaképletek mennyisége csökkenthető. A kémiai védekezést a terméskötődés utáni időszaktól, terméskezdemények megjelenésétől szükséges elkezdeni (réz-hidroxid, mankoceb, penkonazol).

A kórokozók bejutásának megakadályozása az ormányosbogarak kártételének megelőzésén alapul. A mogyoróormányos (Curculio nucum) rajzása május végétől június végéig, a tölgymakkormányosé (Curculio grandium) pedig július közepétől augusztus végéig tart. A bogár a zöld, még nem kemény héjú mogyoróba helyezi el tojásait. A lárvák fejlődéséhez 30-40 nap szükséges, melyek kifejlődve a termést kerek  nyíláson keresztül hagyják el, maguk után hagyva morzsalékos porszerű ürüléküket.

Kémiai védekezés a rajzás megfigyelésen alapul, amely a kifejlett alakok ellen irányul, megelőzve ezzel tojásrakásukat. Évente 3-4 alkalommal a megfigyelésre alapozott kémiai védekezéssel (lambda-cihaotrin) a kártétel megelőzhető.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Miért alakultak ki apró fekete foltok a dísznapraforgón?

2023. november 2. 04:37

Dísznapraforgó növényeket neveltem, amiknek levelein szeptemberben apró fekete foltok nőttek, leveleik elszáradtak. A csatoltan küldött képen jól látszanak a tünetek. Mi okozta, lehet védekezni ellene?

Mi lehet a furcsa, narancssárga színű folyás a diófán?

2023. április 23. 11:38

Diófám fás részén furcsa, narancssárga színű habos folyást észleltem a napokban egy seb mellett. Mi ez a furcsa képződmény, mit tegyek vele? Nem fog kipusztulni a fa?

Mitől hullanak a fiatal hajtások az almafáról?

2023. május 21. 04:36

Almafámról az elmúlt napokban sok fiatal, 2-4 leveles hajtás hullott le. Nem volt szélvihar, a nagy eső előtt történt még. A hajtásvégeken nem láttam semmi elváltozást, épeknek tűnnek, csak fekszenek a füvön. Mi okozta?

Mit tehetünk a vakondok ellen?

K. Zsuzsanna kérdése: A veteményesem tele van vakondtúrással. Mit tehetek ellene?