Mi rágja a szőlőhajtás csúcsát?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: A szőlőm friss hajtásvégei úgy néznek ki, mintha megrágta volna valami, de nem sikerült még észrevennem a károsítót. Mi lehet ez, és hogyan védekezzek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasónk!

A szőlőhajtás csúcsát a kormospille lárvája rágja. A szőlő hajtást tavasszal több rovar kedveli, a kendermagbogár, az ékköves araszoló, szivarsodró eszelény, zsákhordó lepke stb., de a kormospille sem veti meg.

A kormospille Európa és Ázsia délebbi országaiban fordul elő. Hazánkban, már a 19. században ismert kártevő volt, ezért több magyar kutató foglalkozott vele. A 20. század elején főleg Dunántúlon okozott gondot. Duna–Tisza közén csak néhány előfordulása ismert. Az 1960–as években mind a Dunántúlon, mind Baja térségéből jeleztek előfordulást. Széles hatástartamú rovarölőszerek használata következtében jelentősége sokáig minimálisra csökkent. A környezetkímélő termesztés következtében okszerű rovarölőszer használata miatt jelentősége újból megnőtt.

A kormospille magyar nevét fekete színű szárnyairól kapta. A telelésből előjövő hernyók a rügyekbe berágnak, és azt kiodvasítják. Lassú rügyfakadás esetén és rövidcsapos metszésnél komoly károkkal számolhatunk. Az idősebb hernyók a szőlő hajtásait és leveleit rágják. A levelet nem a szélén, hanem a közepén kezdik rágni, kezdetben hámozgatva, később nagy, szabályos lyukakat rágnak a levéllemezbe, sőt tarrágást is okozhatnak. Károsodott tőkéken csak később, a rejtett rügyekből fakadnak hajtások, a teljes termés elmarad, és a tőke legyengül. Kártétel még a következő évben is érzékelhető. A kormospille hernyója borús időben nappal is rág, egyébként fényes napon rejtekhelyre húzódik. Májustól július elejéig alakul bábbá. A lepkék viszonylag sokáig, május végétől július közepéig rajzanak. Életük átlagosan 7–8 napig tart. A tojás hengeres, csontszínű, mindkét végén legömbölyített, 0, 8 mm hosszú 0, 3 mm széles.

Védekezés

A kormospille rajzása varsás csapdával jól megfigyelhető az ellene valóvédekezés így jól tervezhető. Ha a kikelő lárvák a levél fonákját hámozgatják, rovarölőszerrel védekeznünk kell ellene. Jó hír, hogy a kormospillének is van természetes ellenség, a gyilkos fürkészdarázs, és az acélkék poloska.

Piros gyümölcsfa takácsatka van a szőlőben?

2018. augusztus 23. 11:57

S. Mihály kérdése: Nagyon korán ledobta a levelét idén a szőlő a kiskertemben, korán is kezdtek el színesedni a levelek. Mi lehet az oka?

Itt az ideje megalapozni a szőlő peronoszpóra elleni védelmét

2024. április 15. 10:40

A peronoszpóra elleni védelemről már a szőlő fakadását követően gondoskodni kell.

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

2018. július 19. 08:18

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Ez a jövő: napszámosok helyett szőlőkombájn

2018. december 8. 13:33

Sokan félnek a szüretelőkombájn használatától, de a tapasztalatok nem igazolják a gazdák aggodalmait. Nem kellenek napszámosok, nem baj, ha sár van, a szüretelőgép hatékonyan végzi el a feladatát.