Mi rágja a szőlőhajtás csúcsát?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: A szőlőm friss hajtásvégei úgy néznek ki, mintha megrágta volna valami, de nem sikerült még észrevennem a károsítót. Mi lehet ez, és hogyan védekezzek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasónk!

A szőlőhajtás csúcsát a kormospille lárvája rágja. A szőlő hajtást tavasszal több rovar kedveli, a kendermagbogár, az ékköves araszoló, szivarsodró eszelény, zsákhordó lepke stb., de a kormospille sem veti meg.

A kormospille Európa és Ázsia délebbi országaiban fordul elő. Hazánkban, már a 19. században ismert kártevő volt, ezért több magyar kutató foglalkozott vele. A 20. század elején főleg Dunántúlon okozott gondot. Duna–Tisza közén csak néhány előfordulása ismert. Az 1960–as években mind a Dunántúlon, mind Baja térségéből jeleztek előfordulást. Széles hatástartamú rovarölőszerek használata következtében jelentősége sokáig minimálisra csökkent. A környezetkímélő termesztés következtében okszerű rovarölőszer használata miatt jelentősége újból megnőtt.

A kormospille magyar nevét fekete színű szárnyairól kapta. A telelésből előjövő hernyók a rügyekbe berágnak, és azt kiodvasítják. Lassú rügyfakadás esetén és rövidcsapos metszésnél komoly károkkal számolhatunk. Az idősebb hernyók a szőlő hajtásait és leveleit rágják. A levelet nem a szélén, hanem a közepén kezdik rágni, kezdetben hámozgatva, később nagy, szabályos lyukakat rágnak a levéllemezbe, sőt tarrágást is okozhatnak. Károsodott tőkéken csak később, a rejtett rügyekből fakadnak hajtások, a teljes termés elmarad, és a tőke legyengül. Kártétel még a következő évben is érzékelhető. A kormospille hernyója borús időben nappal is rág, egyébként fényes napon rejtekhelyre húzódik. Májustól július elejéig alakul bábbá. A lepkék viszonylag sokáig, május végétől július közepéig rajzanak. Életük átlagosan 7–8 napig tart. A tojás hengeres, csontszínű, mindkét végén legömbölyített, 0, 8 mm hosszú 0, 3 mm széles.

Védekezés

A kormospille rajzása varsás csapdával jól megfigyelhető az ellene valóvédekezés így jól tervezhető. Ha a kikelő lárvák a levél fonákját hámozgatják, rovarölőszerrel védekeznünk kell ellene. Jó hír, hogy a kormospillének is van természetes ellenség, a gyilkos fürkészdarázs, és az acélkék poloska.

A Dóka Éva Pincészete és a Zalai borvidék

2020. február 17. 04:38

Összefogtak a borvidék borászai és életre hívták a zalai zászlósbor kezdeményezést. Az idén tavasszal bemutatkozó cuvée neve egyelőre még titok, de júniusban már kapható lesz a kereskedelmi forgalomban.

Rekordot döntöttek az angol borászok

2019. március 17. 06:36

Az angol és a walesi borok jelenleg 40 különböző országban kaphatók, míg 2016-ban még csak 27 ország vásárolt a ködös Albion termékeiből.

Mi történt ezzel a szőlőfürttel, hogy lehetett volna megvédeni?

2020. október 30. 10:34

A szürkerothadás kórokozója a szőlőn kívül még számos kultúrnövényen él és ezeken is néha súlyos kárt okozhat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödött a varasodás és a levéltetű invázió

2022. június 1. 11:39

Rengeteg a szárnyas levéltetű alak, így további erősödő fertőzésre kell számítani.