Mi történt ezzel a szőlőfürttel, hogy lehetett volna megvédeni?

Agrofórum Online

A szürkerothadás kórokozója a szőlőn kívül még számos kultúrnövényen él és ezeken is néha súlyos kárt okozhat.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezt a fürtöt a szürkerothadás kórokozója, a Botrytis cinerea támadta meg. A szürkerothadás kórokozója a szőlőn kívül még számos kultúrnövényen él és ezeken is néha súlyos kárt okozhat. A szőlőfajták szürkerothadás érzékenysége különböző, ami a bogyó bőrszövetének vastagságától is függ.

Ezenkívül a fürt jellege (pl. tömött fürtű fajták) és a tenyészhely körzeti adottságai is befolyásolják a fertőzés mértékét. A kórokozó a fertőzött bogyó szövetében és felületén, a bogyókon kívül a fertőzött levelekben vagy a vessző felületén telel. Csapadékos, hűvös nyárutó és ősz akadályozza a vesszők jó beérést, és ezért nagyobb a vesszők következő évi fertőződésének a veszélye.

Tavasszal a kórokozó termőtestei vizet vesznek fel és nagyszámú szaporítóképletet hoznak létre, ami aztán szél segítségével gyorsan szétterjed.

A szürkerothadás ellen a szőlővédelem csak mérsékelt sikerrel jár, mert ennek a gombának sok gazdája van. Ezenkívül nagyon könnyen fertőz a szürkerothadás sebeken keresztül a bőrszöveten át (mechanikai sérülés, jégverés, rovarrágás stb.). A fürtöket ezért védeni kell az állati kártevők károsításától, elsősorban a szőlőmolyok második nemzedékétől és a darazsaktól, amelyek közvetve segítik a szürkepenész megtelepedését.

Jó légjárható telepítési rendszer, jó szellős tőkeforma, művelésmód csökkenti a fertőzés veszélyét. Az eredményes védekezés előfeltétele a többszöri permetezés, a virágzás és a fürtzáródás között (kb. június elejétől július elejéig). Közvetlen a fürtzáródás előtt van az utolsó alkalma annak, hogy a tömött fürtű fajtákon permetezéssel növényvédőszert juttassunk a fürt kocsányzatára és a bogyók belső felületére.

A szürkerothadás elleni védekezés nagy gondja, hogy a szüret előtt, amikor a legnagyobb a veszély, közegészségügyi okokból és az erjedési zavarok elkerülése érdekében nem szabad permetezni. Ezért a zárt és tömött fürtök rothadását nem lehet lefékezni.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

Fenntartható szemlélet, hosszú távú gondolkodás - Güttler szőlészeti gépbemutató Egerben

2018. április 18. 09:45

A hangsúly nem kifejezetten egy-egy terméken, sokkal inkább a cég által nyújtott komplett technológián volt, amelyre az egri szőlészek is felfigyeltek.

Kutatás a szőlő aszálytűrő képességéről

2021. október 2. 04:37

A termelők nagy része nem tartja jónak a korai vegetációfejlődés és a termésérés folyamán bekövetkező vízhiányt, azonban a szakértő vizsgálati eredményei alapján a minőség kiteljesedésének kulcsát látja benne.

Az új szőlőfajták jelenthetnek megoldást

2024. november 26. 17:10

Rendelkezésre állnak olyan szőlőfajták, amelyek alkalmasak lehetnek a klímaváltozás folytán bekövetkező környezeti átalakulások ,,lekövetésére".