15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Miért és hogyan érdemes a burgonya gumóját ültetés előtt csíráztatni?

Agrofórum Online

A burgonya előcsíráztatása házikerti körülmények között is bevált módszernek számít.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A folyamat lényege, hogy ezzel a burgonya tenyészidejét csökkentsük le. A rendelkezésünkre álló gumókat érdemes először átválogatni, ugyanis csak az egészséges és megfelelő méretű gumók valók ültetésre. Elsősorban a 4-8 cm átmérőjű gumók alkalmasak előhajtatásra, ezeket egy ládába egymás mellé úgy helyezzük el, hogy a fény minél jobban érje őket.

A kiválasztott helyen a fény mellett 10-14°C-os hőmérsékletet is szükséges biztosítanunk. Amennyiben a helyiség levegője száraz a megfelelő páratartalmat kilyukasztott fóliazacskó takarásával is biztosíthatjuk. Optimális fényviszonyok között a gumókon rövid, zömök, zöldes-lila, pár cm hosszúságú csírák képzőnek.

A sötétben képződő vékony, fehér csírákkal rendelkező gumók termesztésre nem alkalmasak, az ilyen gumókról a csírák ugyanis szállítás és ültetés közben könnyedén letörnek. Az előcsíráztatás folyamata általában 5-6 hétig tart. Kiültetésre a talaj hőmérsékletétől függően kb. április elején kerülhet sor, így június elején már szedhető a friss korai burgonya.

Termesztésének legjobban a könnyen felmelegedő homoktalajok felelnek meg. A burgonya laza szerkezetű, 30-35 cm mélységig megmunkált, rögmentes ültetőágyat igényel, kemény talajon ugyanis a gumók kicsik és deformáltak lesznek, valamint gyökerei sem tudnak megfelelően kifejlődni.

Az ajánlott sor- és tőtávolság 70 x 30–35 cm. Az ültetés mélysége kb. 5–8 cm legyen. A kapával meghúzott ültetőgödörbe a gumókat kíméletesen, csírás végükkel felfelé helyezzük el. Ültetés után két-három hét múlva jelennek meg az első friss hajtások. Ahol lehetőség van rá, ott öntözzük a korai burgonyát, ugyanis meglehetősen vízigényes növény, főként a gumókötődés kezdetétől a gumónövekedés végéig gondoskodjuk vízpótlásáról.

A felszedést már június elején megkezdhetjük. A friss gumók héja foszlós, ezért felszedéskor legyünk óvatosak, hogy minél kevésbé sérüljenek meg. A betakarítása rendszerint június közepére fejeződik be.

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.

Ugyanazon a napon vetették és takarították be a burgonyát Hollandiában

2024. május 11. 10:10

2023-ban tragédiát jelentett a hollandoknak, hogy a szélsőséges időjárás, a sok csapadék miatt a termés 5–10 százaléka a földben maradt.

Új eljárást fejlesztettek ki a burgonyavírus ellen

2018. április 6. 06:32

A burgonyát több mint 30 féle vírus fertőzheti, ezek közül a legelterjedtebbek a burgonya levélsodró, az Y, az X, az A, az M és az S vírusok.

Gumórontó fonálféreg egy romániai vetőburgonya tételben

2018. február 22. 08:37

Gumórontó fonálférget (Ditylenchus destructor) azonosított egy Romániából származó vetőburgonya szállítmányból múlt héten a Nébih laboratóriuma.