Miért és hogyan hónaljazzuk a paradicsomot?

Agrofórum Online

Paradicsom gondozásával kapcsolatban van kérdésem Önökhöz. Miért kell hónaljazni a paradicsomot? Hogyan kell ezt a munkát elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom az egyik leggyakrabban előforduló zöldségfaj kiskerti körülmények között. Bőséges termésmennyiség eléréséhez azonban nem elég megfelelő mennyiségű vízzel, jó minőségű talajjal, tápanyagokkal és kellő napfénnyel ellátni, hanem a növényeket rendszeresen ápolni, gondozni is szükséges. A legtöbb paradicsomfajtára jellemző ugyanis, hogy leveleik tövéből új hajtások, úgynevezett oldalhajtások, vagyis hónaljhajtások törnek elő, melyek eltávolításának kiemelt szerepe van a növény nevelése során. Ezt a folyamatot általában hónaljazásnak (kacsozásnak) nevezik, mely elvégzése során arra szükséges ügyelni, hogy ezeket a hajtásokat nem tépni, hanem törni kell a nagyobb sebek kialakulásának megelőzése érdekében.

A hónaljazást érdemes kézzel, nem pedig metszőolló vagy olló segítségével végezni, ezzel kerülendő el az esetleges vírusfertőzések átvitele. A legalkalmasabb időszak e munkálat elvégzésére délelőtt, esetleg a kora délutáni órákban van, ezzel biztosítható a sebek gyorsabb beszáradása, a kórokozókkal való fertőzés akadályozása, valamint a növények ekkor jobban is törnek. A hajtások eltávolítását minél korábban ajánlatos elvégezni, de 5-6 cm-es fejlettségben már mindenképpen. Az intenzív növekedési időszakban a hónaljhajtások képződése és fejlődése is meglehetősen gyors, így érdemes heti gyakorisággal a növényeket átnézni és a hónaljakból előtörő hajtásokat kitörni.

A hónaljhajtások eltávolításának számos pozitív hatása ismeretes. Elsősorban a növények a rajtuk képződő túlzott mennyiségű hajtástól és levelektől egy idő után teljes mértékben elsűrűsödnének, átláthatatlan bokrokká válnának. A rengeteg levéllel rendelkező, sűrű növény több vizet és tápanyagot is használ fel, valamint a növény zöld részekre való dolgozása miatt kevesebb termést fog képezni. A nagy lombtömeg árnyékot is képez, így a meglévő termések érése is késve következik be. A növények rendszeres hónaljazásával továbbá kisebb lesz helyigényük is, kevesebb vizet és tápanyagot igényelnek, többet teremnek és nem utolsó sorban a szél által átjárható lombozat kevésbé lesz fogékony a gombás betegségek kialakulására. 

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XIV. – Paradicsom hajtatása, IV. rész

2024. március 21. 11:10

A fűtés nélküli fóliasátrakban a klíma szabályozására (fényviszonyok, hőmérséklet, levegő összetétel, páratartalom) az üvegházakhoz képest kevés lehetősége van a kertésznek.

Milliárdos beruházás: egyre több zöldséggel tudják ellátni a magyar piacot

2022. május 30. 10:36

Elérte legmagasabb pontját a DélKerTÉSZ több mint 10 ezer négyzetméteres komplex logisztikai központja.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

Így lesz sikeres a paradicsomtermesztés a kiskertben

2021. június 22. 10:53

Lelkes hobbikertészek sokasága szeretne gazdagon burjánzó paradicsomágyást vagy tele terméstől roskadozó bokrokat. De vajon mi a titka a paradicsomnak, amitől rengeteg termést szüretelhetünk róla? Bevált praktikáim hoztam el, melyeket mi is eredményesen használunk saját kertészetünkben.