Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy vajon miért feketedik meg a spájzban tartott sárgarépa?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyökérzöldségeknek, így a sárgarépának is számos olyan betegsége van, mely azok tárolása során jelenik meg, ezzel téve tönkre a terméseket. Az egyik ilyen az ervíniás lágyrothadás, mely következtében a termésen nyúlós, vizenyős, bűzös rothadás lép fel. 10 °C fölötti hőmérsékleten akár pár hét alatt teljes mértékű rothadást is okozhat. A termés felületén lévő víz és a levegőtlen körülmények különösen kedveznek e baktériumfaj terjedésének.
A szklerotíniás rothadás kezdetben laza, később dús, fehér, vattaszerű bevonatot képez a gyökérzöldségek felületén, majd pedig a kórokozóra jellemző fekete kitartóképletek is megjelennek. A gyökerek ekkor pépesen, de nem bűzösen rothadnak. A kórokozó hőmérsékleti optimuma 24 °C, de már 0 °C-on is lassan ugyan, de képes fejlődni.
A botrítiszes rothadás fakó, vizenyős, rothadó foltok formájában jelenik meg. A termés felületén finom, pókhálószerű, majd fehér bevonat látható. Később kialakulnak a gomba fekete képletei is, melyek kemény kérget alkotnak, végezetül pedig a gyökerek összezsugorodva elfásodnak. A gomba fejlődésének a 21-24 °C kedvez, de alacsony hőmérsékleten is képes terjedni, viszont ilyenkor lassabban következik be a rothadás. A sárgarépa sztemfíliumos betegsége a karógyökér oldalán 2-15 mm átmérőjű, kerek vagy ovális, besüppedő foltok formájában jelenhet meg, melyek felületén laza, olajbarna bevonat képződik. A karógyökér feji részén egyre mélyebbre húzódó rothadás jelentkezhet, valamint a gyökerek végének elfeketedése is a tünetek közé tartozhat.
A gyökérzöldségek viszonylag jól és hosszabb ideig is tárolhatók, viszont a tárolás eredményessége nagymértékben függ a zöldség minőségétől, valamint a tárolóhelyiség környezeti tényezőitől egyaránt. A tárolás környezeti tényezői közül a hőmérséklet mellett a levegő összetételének és a páratartalomnak is meghatározó szerepe van. A termések tárolása során azok légzésének csökkentése a célunk, mely elsősorban a hőmérséklettel szabályozható. Optimális esetben a hőmérsékletnek 0 és 4,5 fok között kell lennie, ilyen körülmények között valóban hosszabb ideig is tárolhatók a gyökérzöldségek. Kiemelt jelentősége van a szellőztetésnek is, hiszen száraz levegő esetén a termések fonnyadására, míg magas páratartalom mellett pedig a betegségek megjelenésére kell számítanunk.