Miért fontos a szamóca talaját szalmával takarni?

Agrofórum Online

Néhány helyen láttam már, hogy szalmával takarják a talajt a szamócatövek alatt. Miért fontos a szamócát szalmával takarni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamóca talajának különböző anyagokkal való takarása – a termések szennyeződésektől való megóvása mellett – számos más előnnyel is jár. Takarásra sem kizárólag szalmát, hanem egyéb szerves, illetve szervetlen anyagot is fel lehet használni. A legnagyobb mértékben elterjedt takaróanyagnak, főként üzemi körülmények között, a szalma tekinthető, viszont más növényi eredetű mulcs, fakéreg, faapríték egyaránt alkalmas erre, valamint pl. a fekete fólia, de agroszövet ugyancsak felhasználható a növények közötti talajrész takarására.

A szamóca állományában alap esetben is csak a legszükségesebb talajművelést szabad végezni, hiszen egy nagyon sekélyen gyökerező növényfajunk, így könnyen sérülés érheti a mechanikai beavatkozások folyamán. A takarással viszont nemcsak a gyökereket óvhatjuk, hanem a gyomnövények visszaszorításában is segítségünkre lehet. A szamóca gyenge gyomelnyomó képességgel rendelkezik, így gyommentessége csak rendszeres gyomirtással képzelhető el, mely során főként a nehezen irtható gyomnövényekre, pl. az apró szulákra, mezei aszatra kell tekintettel lennünk.

A takarásával továbbá a talaj rövidebb időn belül való felmelegedése, így a növény gyorsabb fejlődése is elérhető, valamint víztartalmának megőrzése is elősegíthető. Emellett természetesen a gyümölcsök szennyeződésének elkerülése is fontos célunk, de azok kórokozóval való fertőződése is mérsékelhető ezáltal. Számos gombás betegség terjed ugyanis a talajon keresztül, mely a gyümölcsök rothadásáért tehető felelőssé, így a közvetlen érintkezés megakadályozásával a megbetegedés mérsékelhető, a hozam pedig növelhető.

A takarást az ültetés után mihamarabb ajánlatos elvégezni, így a levelek és a termések talajra való hajlását még könnyen megelőzhetjük. A mulcsanyagot legalább 2-3 cm-es vastagságban juttassuk ki, de ügyeljünk arra, hogy a szamóca tőrózsáinak szívlevelei ne kerüljenek be takaróanyagunk alá! A mulcsanyagból csak olyat használjunk, mely nem rothadt és penészes. A fóliával való takarás során a növény nagyságának megfelelő lyukat vágjunk csak ki, ezt egyszerűbb közvetlenül az ültetés előtt kivitelezni, tehát a fóliát lefektetni, majd az ültetéskor a kívánt helyen a növény számára a fóliát, vagy a szövetet kivágni.

Kiemelt kép: Pixabay

Szalmatakarás a szőlőben

2018. október 18. 03:36

A szőlőültetvények talajának takarására az egyik jól bevált anyag a szalma. A takaróanyag felhasználási módjáról, alkalmazásának lehetőségeiről, valamint a szalmatakarás előnyeiről és hátrányairól szóló összeállítást ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

Szalmás talajtakarásnál számíthatunk a penészgombák felszaporodására?

2024. november 18. 04:40

Érdeklődni szeretnék, hogy ha télre szalmamulcsot teszek a kertre (virágos kert), akkor a szalma lebomlása során kell-e számítani a penészgombák feldúsulására, amikor az esőtől megázik vagy ázás nélkül is?

Biológiai tarlókezelés – szalmatrágyázás

2019. április 7. 04:16

Talajbaktérium-készítmények alkalmazásának kezdésére legjobb időszak a nyár, a tarlóhántás időszaka. Segíti a szerves anyagok, a szalma lebomlását, elkerülhető a pentozán hatás kialakulása.

NE BÁLÁZZ, HANEM TRÁGYÁZZ - avagy szalmatrágyázás mikrobiológiai kezeléssel

2019. július 23. 13:13

A szántóföldeken az idén is betakarításra kerülő pld. 5 tonna búza szemtermés mellett kb. 6-9 tonna tömegű szalma-trágya termelődik egy hektárnyi termőterületen, aminek be kell kerülnie a talajba.