Miért hullik le a zöld és éretlen szilva?

Agrofórum Online

Miért hullik le zölden, még éretlenül a szilva? Mit lehet tenni a jelenség elkerülése érdekében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szilva érés előtti állapotban történő lehullását több tényező is okozhatja. Ez egyrészt a fa természetes, önszabályozó folyamatára is visszavezethető. A gyümölcsfajoknál az érés előtti időszakban, akárcsak a kötődés után, valamint a nyár elején, természetes gyümölcshullás tapasztalható. Ez fontos folyamat a fák életében, mellyel azt tudják szabályozni, mennyi termést tudnak kinevelni meglévő lombozatuk segítségével. A nem megfelelő mennyiségben rendelkezésre álló tápanyag, illetve víz is hozzájárulhat, valamint kiválthat ilyen jellegű tüneteket is.

A kártevők termésbe való rágása egyaránt okozhat gyümölcshullást ebben az időszakban. A szilvamoly, valamint a gyümölcsmoly lárvái már a nyár elején táplálkozhatnak a termésekben, mely által nemcsak berágásuk helye, hanem mézgafolyás is látható a termések felületén. Az éretlen szilvák a károsítás hatására kényszeréretté válnak, majd pedig lehullnak. A termések belsejében a mag körül rágcsálékuk, valamint akár a lárva is megtalálható. A beteg termések a kialakított sebzések által gyakran fertőződnek másodlagosan kórokozókkal is, főként moníliával. E kártevőknek évente három nemzedéke van, rajzásuk szexferomon csapdákkal követhető nyomon. A csapdákat április közepétől érdemes kihelyezni, nemzedékeik viszont leggyakrabban összefolynak, ezért a rajzáscsúcs megállapításának kiemelt szerepe van. Amennyiben néhány napon belül többszörösére nő fogott egyedeiknek száma indokolt a kémiai védekezés.

A szilvahimlővel fertőzött fákon egyaránt gyakran előfordulhat a termések korai lehullása. Ebben az esetben a terméseken egyenetlen érés, halványabb színezet, puhulás, valamint vörösesbarna szövetek láthatók. A gyümölcsök felületén gyakran gyűrű alakú rajzolat is megfigyelhető, melyek kisebb vagy nagyobb mértékben bemélyednek. A beteg fák levelein is láthatók a vírus okozta tünetek, sárguló foltok, gyűrűk formájában. A vírusos betegségből a fákat kigyógyítani sajnos nem lehet, az egyetlen védekezési lehetőség a megelőzés. Ezt a vírusmentes szaporítóanyag vásárlásával, fogékony fajták ültetésének kerülésével, a metszőolló fertőtlenítésével, valamint a későbbiekben a levéltetvek elleni rendszeres védekezéssel érhetjük el.  

Téli talajtakarás a kertünkben: talajtakaró növényekkel a legjobb

2022. december 16. 05:37

A talajtakaró növények vastag rétege a legjobb, amit az őszi kertnek adni tudunk. Magjaikkal vessük be a megüresedett ágyásokat, magas ágyásokat, gyümölcsöst, szőlőt, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szuper talajjá alakítsuk át.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.

Hogyan lesz a baromfitrágyából tápanyagforrás?

2024. október 30. 15:10

A baromfitrágya komposztként történő használata csodát tesz a kertben. De hogyan hasznosítsuk újra, hogyan lesz belőle tápanyag?