Miért hullik le zölden, még éretlenül a szilva? Mit lehet tenni a jelenség elkerülése érdekében?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szilva érés előtti állapotban történő lehullását több tényező is okozhatja. Ez egyrészt a fa természetes, önszabályozó folyamatára is visszavezethető. A gyümölcsfajoknál az érés előtti időszakban, akárcsak a kötődés után, valamint a nyár elején, természetes gyümölcshullás tapasztalható. Ez fontos folyamat a fák életében, mellyel azt tudják szabályozni, mennyi termést tudnak kinevelni meglévő lombozatuk segítségével. A nem megfelelő mennyiségben rendelkezésre álló tápanyag, illetve víz is hozzájárulhat, valamint kiválthat ilyen jellegű tüneteket is.
A kártevők termésbe való rágása egyaránt okozhat gyümölcshullást ebben az időszakban. A szilvamoly, valamint a gyümölcsmoly lárvái már a nyár elején táplálkozhatnak a termésekben, mely által nemcsak berágásuk helye, hanem mézgafolyás is látható a termések felületén. Az éretlen szilvák a károsítás hatására kényszeréretté válnak, majd pedig lehullnak. A termések belsejében a mag körül rágcsálékuk, valamint akár a lárva is megtalálható. A beteg termések a kialakított sebzések által gyakran fertőződnek másodlagosan kórokozókkal is, főként moníliával. E kártevőknek évente három nemzedéke van, rajzásuk szexferomon csapdákkal követhető nyomon. A csapdákat április közepétől érdemes kihelyezni, nemzedékeik viszont leggyakrabban összefolynak, ezért a rajzáscsúcs megállapításának kiemelt szerepe van. Amennyiben néhány napon belül többszörösére nő fogott egyedeiknek száma indokolt a kémiai védekezés.
A szilvahimlővel fertőzött fákon egyaránt gyakran előfordulhat a termések korai lehullása. Ebben az esetben a terméseken egyenetlen érés, halványabb színezet, puhulás, valamint vörösesbarna szövetek láthatók. A gyümölcsök felületén gyakran gyűrű alakú rajzolat is megfigyelhető, melyek kisebb vagy nagyobb mértékben bemélyednek. A beteg fák levelein is láthatók a vírus okozta tünetek, sárguló foltok, gyűrűk formájában. A vírusos betegségből a fákat kigyógyítani sajnos nem lehet, az egyetlen védekezési lehetőség a megelőzés. Ezt a vírusmentes szaporítóanyag vásárlásával, fogékony fajták ültetésének kerülésével, a metszőolló fertőtlenítésével, valamint a későbbiekben a levéltetvek elleni rendszeres védekezéssel érhetjük el.