Miért hullik le érés előtt az összes szilva a fáról?

Agrofórum Online

A szilva érés előtti állapotban történő lehullása kártevő vagy vírus jelenlétére is utalhat.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kártevők közül az egyik leggyakoribb a szilvamoly, de a keleti gyümölcsmoly károsítása esetében is hasonló kártétellel találkozhatunk fáinkon. Nyár elején a hernyók még a fejletlen zöld szilvákon táplálkoznak, hatásukra apró berágások és mézgaszivárgás látható felületükön. Fejlettebb hernyóik már ekkor is a zöld szilva kényszerérését és lehullását okozzák. A második, majd a harmadik nemzedék lárváinak károsítását már jóval erősebb mézgafolyás jellemzi a termések felületén. E nyár közepi nemzedékek fejlettebb hernyóinak kártételét korai gyümölcspuhulás, a csontmag környékének ürülékkel, rágcsálékkal való szennyezése is jelzi. A károsítás következtében ekkor a gyümölcs kényszerérése és korai gyümölcshullása is bekövetkezhet.

A megrágott, károsított gyümölcsön gyakran a monília is megtelepszik. Évente 3 nemzedékük fejlődik, a kifejlett hernyók telelnek át a fakéreg védett helyein. A szexferomon csapdákat április közepétől érdemes kihelyezni a fa koronájába. A kémiai kezelést a lárvák ellen végezzük, ezzel akadályozva meg a lárvák berágását a gyümölcsbe. A védekezést a fogások alapján megállapított rajzáscsúcsot követően 7-10 nap múlva végezzük el.

Korai gyümölcshullást a szilvahimlő vírus (plum pox) is előidézhet, azonban a vírusfertőzött gyümölcsökben rágcsálék- és ürüléknyomok nem találhatók. Az ilyen termésekre jellemző még, hogy színük halványabb, egyenetlenül érnek, húsuk idő előtt megpuhul, bennük pedig vörösbarna szövetek találhatók. Felületükön enyhén vagy erősebben bemélyülő, rendszerint gyűrű, ritkábban szabálytalan alakú tüneteket is megjelenhetnek. A szilva levelén pár mm nagyságú sárgászöld foltok, valamint nagyobb, akár 1 cm-es nagyságú gyűrűk formájában is megjelenhetnek a tünetek. A beteg fák gyengébben fejlődnek, életük végéig betegek maradnak, gyógyításuk nem lehetséges.

Az ellene való védekezés egyetlen lehetősége a megelőzés. A vírus gyakori terjedési módja a fertőzött oltványok ültetése, ezért a fogékony fajták oltványait kellő áttekintéssel vásároljuk meg, csak igazoltan vírusmentes oltványokat telepítsünk. Ültetés után is óvjuk növényeinket a levéltetvektől, hiszen táplálkozásuk során a vírus terjesztéséhez is nagymértékben hozzájárulnak. A vírust továbbá növénynedvvel is átvihetjük egyik fáról a másikra a nedvkeringés megindulása után végzett metszéssel, ezért a metszésnél használatos eszközök fertőtlenítésének is döntő jelenősége van.

Mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

2023. április 8. 11:36

Kertemben több szilvafa is található. Azt szeretném megtudni, hogy mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Mitől ráncosodik a Nemtudom szilva? Tudjuk!

2023. szeptember 15. 12:10

A Felső-Tiszavidék kedvelt gyümölcse a lekvár és a Szatmári pálinka kiváló alapanyagául is szolgáló Nemtudom szilva. Ellenálló fajta, mégis ráncosodhat. De miért?

Túl sok a szilva, sárgulnak a fák

2018. augusztus 3. 06:04

Balogh É. kérdése: A szilvafán túl sok termés van, az idősebb levelek száradni kezdtek, a fiatal hajtások sárgulnak. Gyanítom, hogy magnéziumhiányos a fa. Van magnézium-szulfátom (keserű só), nem tudom, milyen töménységben szabad vele permetezni, mert kezd érni a szilva?