A szilva érés előtti állapotban történő lehullása kártevő vagy vírus jelenlétére is utalhat.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A kártevők közül az egyik leggyakoribb a szilvamoly, de a keleti gyümölcsmoly károsítása esetében is hasonló kártétellel találkozhatunk fáinkon. Nyár elején a hernyók még a fejletlen zöld szilvákon táplálkoznak, hatásukra apró berágások és mézgaszivárgás látható felületükön. Fejlettebb hernyóik már ekkor is a zöld szilva kényszerérését és lehullását okozzák. A második, majd a harmadik nemzedék lárváinak károsítását már jóval erősebb mézgafolyás jellemzi a termések felületén. E nyár közepi nemzedékek fejlettebb hernyóinak kártételét korai gyümölcspuhulás, a csontmag környékének ürülékkel, rágcsálékkal való szennyezése is jelzi. A károsítás következtében ekkor a gyümölcs kényszerérése és korai gyümölcshullása is bekövetkezhet.
A megrágott, károsított gyümölcsön gyakran a monília is megtelepszik. Évente 3 nemzedékük fejlődik, a kifejlett hernyók telelnek át a fakéreg védett helyein. A szexferomon csapdákat április közepétől érdemes kihelyezni a fa koronájába. A kémiai kezelést a lárvák ellen végezzük, ezzel akadályozva meg a lárvák berágását a gyümölcsbe. A védekezést a fogások alapján megállapított rajzáscsúcsot követően 7-10 nap múlva végezzük el.
Korai gyümölcshullást a szilvahimlő vírus (plum pox) is előidézhet, azonban a vírusfertőzött gyümölcsökben rágcsálék- és ürüléknyomok nem találhatók. Az ilyen termésekre jellemző még, hogy színük halványabb, egyenetlenül érnek, húsuk idő előtt megpuhul, bennük pedig vörösbarna szövetek találhatók. Felületükön enyhén vagy erősebben bemélyülő, rendszerint gyűrű, ritkábban szabálytalan alakú tüneteket is megjelenhetnek. A szilva levelén pár mm nagyságú sárgászöld foltok, valamint nagyobb, akár 1 cm-es nagyságú gyűrűk formájában is megjelenhetnek a tünetek. A beteg fák gyengébben fejlődnek, életük végéig betegek maradnak, gyógyításuk nem lehetséges.
Az ellene való védekezés egyetlen lehetősége a megelőzés. A vírus gyakori terjedési módja a fertőzött oltványok ültetése, ezért a fogékony fajták oltványait kellő áttekintéssel vásároljuk meg, csak igazoltan vírusmentes oltványokat telepítsünk. Ültetés után is óvjuk növényeinket a levéltetvektől, hiszen táplálkozásuk során a vírus terjesztéséhez is nagymértékben hozzájárulnak. A vírust továbbá növénynedvvel is átvihetjük egyik fáról a másikra a nedvkeringés megindulása után végzett metszéssel, ezért a metszésnél használatos eszközök fertőtlenítésének is döntő jelenősége van.