Miért kell a burgonyatöveket feltölteni?

Agrofórum Online

Krumplitermesztéssel kapcsolatban szeretnék feltenni egy kérdést Önöknek. Miért kell a burgonya töveit földdel feltölteni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A burgonyatermesztés technológiai elemei közé tartozik – legyen szó akár nagyüzemi vagy házikerti termesztésről – töveinek feltöltése, vagyis a bakhátkészítés. A bakhátak kialakításának számos előnye ismeretes, mely miatt mindenképp érdemes legalább két alkalommal a tenyészidőszak folyamán a töltögetést elvégezni. A burgonya gumóinak sajátossága, hogy képesek a talaj alól kijönni, úgymond felnőni, ezért takarással segítjük ennek megakadályozásában, életterének kialakításában, így fejlődésében. A takarás további jótékony hatása, hogy a rendszeresen elvégzett töltögetéssel egymenetben a gyomok irtása is elvégezhető. A talajjal kellően feltöltött növények szárának megdőlése egyaránt gátolt lesz, valamint a talajba kerülő szárrészek sajátos tulajdonsága az is, hogy képesek meggyökeresedni, ezáltal gumókat is fejleszteni.

Egy kisebb méretű bakhátat az ültetés mélységétől függően már közvetlenül az ültetést követően is kialakíthatunk. Sekély ültetéskor, amikor a gumók nem kerülnek le kb. 6 cm-es mélységbe, érdemes legalább laza talajból egy kisebb bakhátat előzetesen elkészíteni. Arra azonban ügyelni szükséges, hogy a gumók a bakhát közepén helyezkedjenek el, így a későbbiekben elkerülhető a taposási kár, valamint a bakhát kopásából, lemosódásából adódó gumósérülések egyaránt. A töltögetést egyébként elegendő akkor elkezdeni, amikor a növények szára már elérte a 10-15 cm-es magasságot.

A sekélyen végzett kapálással egybekötve viszont ezután minden alkalommal ajánlatos kissé emelni a bakhát magasságát. A töltögetést azonban a növény bimbós állapotáig be kell fejezni. A bakhát kialakításánál nemcsak a magasságra, hanem annak alakjára is ügyelni szükséges. Lehetőleg a szár minden oldalán ugyanolyan egyenletes és ugyanolyan magas legyen a talajborítottság, a végleges bakhátnak pedig kb. 20-30 cm magasságúnak, valamint trapézhoz hasonló kialakításúnak kell lennie. 

Érdemes burgonyát termeszteni

2018. szeptember 4. 14:00

A burgonyatermelés ma tiszteletre méltó tevékenység. Régen is nehéz volt ez a munka, és jelenleg sem könnyebb.

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.

Közeledik a tavaszi szántóföldi munkák vége

2023. május 21. 11:36

Jó ütemben folynak a tavaszi szántóföldi munkálatok hazánkban, rövidesen végeznek a gazdák a vetéssel.

Burgonyaültetés és csepegtetőtömlők lehelyezése egy menetben

2024. június 25. 14:40

A csepegtetőtömlőkkel vizet takaríthatunk meg a hagyományos öntözéshez képest. A tömlők fektetése azonban problémát jelentett – mostanáig.