Miért lesz fás a karalábé és reped fel?

Agrofórum Online

Az utóbbi években nem sikerül jól a karalábétermesztés, a legtöbb gumó fás belül és fel is szoktak repedni. Kérem szépen válaszukat! Miért lesz fás a karalábé, és miért reped fel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A karalábé a viszonylag könnyen termeszthető zöldségfajok közé tartozik, viszont ennek ellenére nem árt termesztése során néhány dologra odafigyelnünk. Alapvető fontosságú, hogy a karalábé magjai, vagy palántái olyan helyre kerüljenek, melyek napfénnyel kellően ellátottak, hiszen fényhiányban a növények fejletlen gumójúak, felnyurgultak lesznek. Ennek megelőzésére szükség van tehát a helyes térállás betartására, vagyis legalább 20 cm-es tőtávolságra és 40 cm-es sortávolságra való elhelyezésükre. Fontos továbbá, hogy csapadék hiányában öntözzük, kapálással lazítsuk a talajt, valamint a gyomokat is rendszeresen távolítsuk el.

A karalábé fásodása a gumók alsó részén kezdődik el, melynek kiváltója akár több tényező is lehet, többek között akár fajtatulajdonság is. A technológiai feladatok nem megfelelő elvégzése szintén hozzájárulhat a termések minőségi romlásához. Az egyik ilyen hiba, amit elkövethetünk, hogy a talajt huzamosabb ideig szárazon hagyjuk, a karalábét nem öntözzük. Száraz körülmények hatására ugyanis megnő a tenyészideje, rendszeres öntözéssel viszont fejlődése segíthető elő, mellyel a gumó fásodása, valamint pudvásodása is megakadályozható. Az öntözés nemcsak emiatt, hanem a gyökerek sekély elhelyezkedése miatt egyaránt nagyon fontos feladatnak mondható. Kiemelt szerepe van az optimális időben történő betakarításnak is, hiszen a megkésett betakarítás a rövidebb tenyészidejű karalábék esetében minden esetben fásodáshoz vezet. Fontos tehát, hogy a vízellátás optimális legyen, valamint a fajta tulajdonságaival, tenyészidőszakának hosszával egyaránt tisztában legyünk.

A gumók felrepedése ugyancsak a nem megfelelő vízellátással van összefüggésben. Az egyenetlen vízellátás által, a hirtelen szárazság után kijuttatott nagyobb vízmennyiség hatására a növényi szervek kirepednek. A karalábé esetében viszonylag kis vízellátás-ingadozás is kiválhatja a tüneteket. Hasonlóan kirepedhetnek a gumók a túlzott mennyiségű nitrogéntől is, főleg ha ez bőséges vízellátással párosul.

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái II. - Levelezés, tetejezés, kocsánytartó klipszek elhelyezése

2021. június 10. 04:38

A javuló termésátlagokban nagy szerepe van az egyre pontosabban és szakszerűbben végzett fitotechnikai munkáknak, így a szárrögzítésnek és elfektetésnek, a kacsozásnak, a levelezésnek, a fürtszabályozásnak.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok II. rész

2020. április 4. 05:36

Az egyszerű anyagok nem minősülnek növényvédő szernek, de ha van, be kell tartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Január és február

2023. február 14. 05:37

Bár a téli hónapokban kisebb a kínálat a szezonális vitaminbombákból, mégis kis odafigyeléssel változatossá tehetjük velük az étkezésünket. Lássuk, hogy januárban és februárban milyen zöldség- és gyümölcsfajok vannak a listán!

Növelni kellene a zöldségek és gyümölcsök fogyasztását

2018. október 18. 08:34

A NAK egy brüsszeli kezdeményezésű, uniós forrásból finanszírozott kampánnyal igyekszik elsősorban a gyerekek körében a lehető legszélesebb körben népszerűsíteni a zöldségeket és a gyümölcsöket.