Miért lesz fás a karalábé és reped fel?

Agrofórum Online

Az utóbbi években nem sikerül jól a karalábétermesztés, a legtöbb gumó fás belül és fel is szoktak repedni. Kérem szépen válaszukat! Miért lesz fás a karalábé, és miért reped fel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A karalábé a viszonylag könnyen termeszthető zöldségfajok közé tartozik, viszont ennek ellenére nem árt termesztése során néhány dologra odafigyelnünk. Alapvető fontosságú, hogy a karalábé magjai, vagy palántái olyan helyre kerüljenek, melyek napfénnyel kellően ellátottak, hiszen fényhiányban a növények fejletlen gumójúak, felnyurgultak lesznek. Ennek megelőzésére szükség van tehát a helyes térállás betartására, vagyis legalább 20 cm-es tőtávolságra és 40 cm-es sortávolságra való elhelyezésükre. Fontos továbbá, hogy csapadék hiányában öntözzük, kapálással lazítsuk a talajt, valamint a gyomokat is rendszeresen távolítsuk el.

A karalábé fásodása a gumók alsó részén kezdődik el, melynek kiváltója akár több tényező is lehet, többek között akár fajtatulajdonság is. A technológiai feladatok nem megfelelő elvégzése szintén hozzájárulhat a termések minőségi romlásához. Az egyik ilyen hiba, amit elkövethetünk, hogy a talajt huzamosabb ideig szárazon hagyjuk, a karalábét nem öntözzük. Száraz körülmények hatására ugyanis megnő a tenyészideje, rendszeres öntözéssel viszont fejlődése segíthető elő, mellyel a gumó fásodása, valamint pudvásodása is megakadályozható. Az öntözés nemcsak emiatt, hanem a gyökerek sekély elhelyezkedése miatt egyaránt nagyon fontos feladatnak mondható. Kiemelt szerepe van az optimális időben történő betakarításnak is, hiszen a megkésett betakarítás a rövidebb tenyészidejű karalábék esetében minden esetben fásodáshoz vezet. Fontos tehát, hogy a vízellátás optimális legyen, valamint a fajta tulajdonságaival, tenyészidőszakának hosszával egyaránt tisztában legyünk.

A gumók felrepedése ugyancsak a nem megfelelő vízellátással van összefüggésben. Az egyenetlen vízellátás által, a hirtelen szárazság után kijuttatott nagyobb vízmennyiség hatására a növényi szervek kirepednek. A karalábé esetében viszonylag kis vízellátás-ingadozás is kiválhatja a tüneteket. Hasonlóan kirepedhetnek a gumók a túlzott mennyiségű nitrogéntől is, főleg ha ez bőséges vízellátással párosul.

Új stratégiákat követel a megváltozott piac

2022. március 25. 08:42

Az új piaci viszonyok közt a kertészeti termelőknek a tudatos költségelemzés és az intenzív gyakorlatok felé kell elmozdulni.

Hogyan alakítsuk ki a zöldségeskertünket?

2023. február 27. 04:36

Kérem segítségüket abban, hogy hogyan alakítsuk ki a zöldségeskertünket? Mire kell figyelnünk a tervezés során?

Új hűtőház épül Harsányban

2018. november 8. 11:36

A projekt lehetősséget biztosít a helyi és környékbeli gazdák, őstermelők által megtermelt zöldségfélék előkészítésére, tisztítására, osztályozására, csomagolására, tárolására.

Letermett gombaföldek hasznosítása zöldségnövényekkel

2023. november 10. 11:10

A zöldségfélék általában a talaj szerkezetével szemben magasabb igényeket támasztanak, mint a szántóföldi növények. Ideálisnak tekinthetők a középkötött, mélyrétegű, jó szerkezetű és vízgazdálkodású, morzsalékos, humuszban és könnyen felvehető tápanyagokban gazdag talajok.