Miért nem érik be a szeder termésén az összes szem?

Agrofórum Online

Furcsán érik idén a szeder nálunk! Miért nem érik be a szeder termésén az összes kis szem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A probléma leírása alapján a szeder egyik kártevőjének, a szeder gubacsatkának a jelenlétére lehet következtetni. Sajnos e kártevő kártétele gyakorinak számít a szedren, ezért az ellene való védekezés, valamint a megelőzés fontos technológiai eleme lehet a szedertermesztésnek.

A szeder gubacsatka, ahogy a kérdésben is írta, kártétele többek között az érő gyümölcsök nem megfelelő színeződésében mutatkozik meg, azok egyes részei halványak, rózsaszín színezetűek maradnak. E részekre jellemző továbbá még az is, hogy nem puhulnak, kemények maradnak és deformáltak lesznek. A károsított termés ezáltal fogyasztásra alkalmatlanná is válik, hiszen az ilyen termések nemcsak kemények, hanem savanyúak is. A szívogatás hatására idővel bekövetkezik a bogyók károsodott részének száradása és halványulása is. A károsított termések akár egész télen át fennmaradnak a növényeken. Nagy egyedszámban való jelenlétük esetében akár számos termést képesek szívogatásukkal tönkretenni. Jelenlétük legtöbbször már csak az okozott károk kialakulása után látható, hiszen apró, mikroszkopikus méretű kártevők.

A védekezés a megelőzésen alapul, hiszen eredményesen e kártételtől a terméseket csak így lehetséges megóvni. A megelőzéshez hozzátartozik az egészséges szaporítóanyag beszerzése, a növények számukra megfelelő helyre történő ültetése is. A rendszeres metszések alkalmával a beteg, sérült és letermett részeket távolítsuk el, mellyel a növény optimális kondíciója fenntartható. Azon állományban, ahol már egyszer jelen voltak a gubacsatkák, a következő évben is számítani kell kártételükre, így a védekezés indokolt lesz.

A kémiai védekezések közül a lemosó kezelések elvégzésének is nagy jelentősége van, melyhez olaj- és kéntartalmú hatóanyagok felhasználása javasolható. A kártevő a rügyekben és a károsított termésekben is át tud telelni, ezért a fennmaradt gyümölcsök leszedésének is kiemelt szerepe van. A virágzás utáni időszakban, valamint termésérésig legalább két alkalommal érdemes atkaölővel permetezni a növényeket, pl. fenpiroximát hatóanyagú készítménnyel.

Milyen teendőink vannak kora tavasszal a gyümölcsöskertjeinkben?

2020. március 7. 09:26

K. Balázs: Milyen feladatokat kell legsürgősebben elvégezni a gyümölcsöskertben? Kezdők vagyunk, most költöztünk városból vidékre.

Fertőtleníteni kell a metszőollót is?

2020. április 18. 07:36

Miért ajánlott a metszőolló fertőtlenítése? Milyen növényeknél érdemes erre figyelni?

Így lehet a sövénye tartósan szép és formás

2024. július 10. 13:10

Ahhoz azonban, hogy a sövények mindig a legjobb formájukat mutassák, rendszeres gondozásra és metszésre van szükségük.

Mikor és hogyan kell metszeni a bodzát?

2020. december 1. 13:32

Egy jó kondícióban lévő fa esetében a metszés során a fás részek több mint 50%-át eltávolítjuk, így érhető el a következő évi hajtások növekedése, megújulása.