Miért nem érzi jól magát a szobában tartott agglegénypálma?

Agrofórum Online

Miért nem érzi jól magát a szobában tartott agglegénypálma? A növény levelei kissé lankadtak, rajtuk egy ideje már barna foltok is láthatók.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az agglegénypálma (Zamioculcas zamiifolia) egy meglehetősen kevés gondozással is sikeresen nevelhető levéldísznövényünk. A legtöbb problémát általában a növény túlöntözése szokta okozni. A többi szobanövénynél alacsonyabb vízigényű növényfajnak mondható, hiszen az átmeneti szárazságot is képes elviselni rizómáinak vízraktározó tulajdonsága miatt. Inkább kevesebbet, vagy kéthetente egyszer, esetleg kisebb adagokban öntözzük, eközben pedig hagyjuk talaját kissé kiszáradni. A túlöntözött agglegénypálmára jellemző, hogy levelei sárgulhatnak, lankadhatnak, szélsőséges esetben akár gyökereik rothadása következtében el is pusztulhatnak. Amennyiben túlöntöztük egyedeit a legjobb, amit tehetünk, hogy átültetjük, majd pedig a következő időszakban csak mérsékelten locsoljuk. Erre különösen most a téli hónapokban, valamint sötétebb helyen tartva kell nagyon ügyelnünk, ekkor ugyanis még kevesebb vizet igényelnek.

A leveleken található foltosodás általában a túlzottan napfénynek kitett részeken jelenik meg. A barnulás ugyanis a napégés tünete is lehet, hiszen annak ellenére, hogy a növények a legjobban világos környezetben érzik magukat, nem szabad a tűző napra helyezni. Inkább kissé sötétebb körülmények között tartsuk, mintsem közvetlen napfénynek kitett helyen. A nyár folyamán kinti körülményeken tartott egyedeit sem szabad túlzott napsütésnek kitéve elhelyezni.

A növényeket inkább melegebb helyen tartsuk, mint hideg körülmények között. A 20 °C feletti hőmérséklet optimális számára, a 16 °C alatti hőmérséklet azonban már negatívan hat növekedésére. Páratartalom szempontjából sem túlzottan igényes, hiszen a száraz levegő sem okoz neki problémát, így télen, fűtött helyiségben is tarthatók. Tápanyagainak utánpótlását érdemes tavasztól őszig legalább kéthetente elvégezni, mely tápoldatot öntözővizével adagoljuk. Átültetését akkor végezzük el, amikor rizómái már kinőtték edényüket, esetleg akkor, ha a növények levelei kidőltek, nem állnak már stabilan. Az ültetéshez általános virágföld is alkalmas, kémhatása lehetőleg semleges vagy enyhén savanyú legyen.

Mit tehetek, hogy tovább elálljon a tárolt fokhagyma?

2022. december 4. 04:37

Nagyon sok fokhagymám termett az őszi ültetésűből idén. Felszedés után úgy tároltam mostanáig, ahogy a „nagykönyvben” meg van írva: hűvös, szellős helyen. Szomorúan tapasztalom, hogy elkezdtek hajtani, gyakorlatilag az összes. Tanácsukat kérem, jövőre miket kell betartanom, hogy tovább elálljon a tárolt fokhagyma?

Mikor és hogyan ültessük a tavasszal virágzó hagymás növényeket?

2020. szeptember 10. 13:27

Kérem szépen válaszukat: mikor és hogyan ültessük a tavasszal virágzó hagymás növényeket?

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Mitől lesznek féloldalasak a körték?

2022. szeptember 19. 04:36

A körtefa termései közül sok a deformált, féloldalas, gyakran a héjuk is megkeményedik. Mi okozhatja ezt az elváltozást?