Miért penészes a paprikák magháza?

Agrofórum Online

B. Pál kérdése: Pritamin paprika termelőként sok a problémám a magházpenészedéssel, mit tudnék tenni ellen?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A paprika bogyó- és magházpenészedését (Alternaria alternata) okozó gomba gyakori, elterjedt gyengültségi kórokozó, széles tápnövénykörrel rendelkezik, de a legnagyobb kárt a nyitott bibebontú, paradicsom alakú paprikákon okozza.

A paprikánál az alternáriás fertőzés egyrészt megjelenhet a termés külső falán, másrészt a bogyó belsejében. Ennek alapján külső és belső tüneteket határozhatunk meg, mint pl. a termés feketefoltossága, a termésrothadás, a termés belső penészedése és a terméscsúcs rothadása. A külső fertőzés esetében a tünetek a termés falán, elsősorban a napfény felé eső oldalon jelennek meg. Elősegíti a fertőzést a napégés, az egyenlőtlen vízellátás, kalcium- és magnézium-háztartási zavarok. A betegség kialakulásában a környezeti tényezők, elsősorban az éjszakai harmatképződés is szerepet játszhat.

A fertőzés után besüppedt, tojásdad, világosbarna foltok keletkeznek. A foltokon bársonyos, fekete penészgyep jelenik meg. A termés párás meleg időben rothad, száraz körülmények között fekete múmiává aszalódik. A belső fertőzés létrejöttét a virágzás idején előidézheti a kórokozó bibecsatornán keresztül történő behatolása. Ha a virágzás után a bibecsatorna nyitott marad, a fertőzés lehetősége az egész tenyészidő alatt fennáll. A paradicsom alakú paprikafajtákon gyakran csak az egészségesnek látszó termés felvágása után vehető észre a penészedés, a paprika húsa ilyenkor keserű.

A védekezés alapja a fertőzött növényi maradványok eltávolítása, vagy mélyen a talajba forgatása. Ezen felül érdemes a paprikatáblát elkülöníteni egyéb paradicsom- és burgonyatermő parcelláktól. A tápanyag ellátás során törekedni kell a helyes magnézium és kalcium ellátásra, a N-arány enyhe emelésével csökkenthetjük az alternáriás megbetegedés kockázatát, mivel ezen kórokozók inkább az elöregedett növényi szöveteket kedvelik. Fontos az egészséges, csávázott vetőmag használata, valamint a termesztés során célszerűbb a zárt bibepontú fajtákat alkalmazni.

A betegség elleni kémiai védekezésre a bordói keverék, a réz, a mankoceb, a difenokonazol + azoxistrobin valamint a difenokonazol + ciflufenamid tartalmú készítmények az alkalmasak. Külön kiemelném, hogy a magházpenészedés ellen fővirágzásban elvégzett kezelést tartom a leghatékonyabbnak, megelőzve ezzel a bibén keresztüli fertőzést, melyre a felsorolt hatóanyagok közül véleményem szerint a mankoceb a legalkalmasabb.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XVI. – Étkezési paprika hajtatása, II. rész

2024. március 27. 11:10

A paprika igénye szerinti táplálásával, illetve öntözésével, valamint a környezeti tényezők összehangolt irányításával olyan kondíciót lehet kialakítani, amely növeli a paprika termésmennyiségét, javítja a minőségét és a termésbiztonságát.

Különleges zöldségnövények

2018. június 28. 09:35

Természetes a kíváncsiságunk. Egy idő után vágyunk is az újra. Szeretnénk új ízeket és színeket a tányérunkra, egy egyszerű reggeli szendvics mellé ugyanúgy, mint egy otthoni kerti sütögetésnél vagy gourmet-vacsoránál is. Az étkezéseink során páratlan gasztronómiai élményben gazdagíthatnak a különböző formában elénk kerülő zöldségnövények.

Helyitermék-raktár épül Cserdiben

2018. április 9. 07:42

Elsősorban éttermeknek szállítanak majd paprikát és paradicsomot.

A chilik csodálatos világa I. - Származás, jelentőség, környezeti igények

2020. január 27. 04:39

Megfelelő állományfenntartás mellett szép eredménnyel termeszthetők e növények hazánkban, melyek egyébként erős ízük és kiváló egészségmegőrző szerepük mellett komoly díszítőértékkel is rendelkeznek.