Miért potyog le már nyáron a mogyoró termése?

Agrofórum Online

Mikor tekinthető szedésre érettnek a mogyoró? Már nyáron több beteg termés is lepotyogott róla, mi okozhatta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mogyorónak számos fajtája ismeretes, melyek szüreti időszaka is eltérő, viszont többségük érési ideje szeptemberre tehető, de vannak augusztus második felében érő fajták is. A termések nem egyöntetű érése miatt jellemző, hogy akár 2-3 hétig is elhúzódhat az érés. Az érett makk egyébként könnyen kihull a kopácsból, valamint az érett mogyoró makkjának alsó felén a héj is barnára színeződik. A mogyoró fácskája, bokra alá érdemes a hullási időszakban egy ponyvát teríteni, de a füvet, gyomokat mindenképp levágni, így könnyebben szedhetők össze a talajra lehullott termések. Nem is minden nap, de legalább 2-3 naponta érdemes összegyűjteni a termést, hiszen minőségük gyorsan romlásnak indulhat nedvesebb körülmények között.

A mogyorót sajnos több kártevő, illetve kórokozó is fertőzheti. A kártevők közül legjobban a mogyoróormányos lárvái, de imágói is veszélyeztetik a terméseket. A lárvák kártételét jelzi a terméseken látható, kis méretű szabályosan kerek lyukak. A lárvák táplálkozásuk során felélik a makkok belsejét, maguk után csak rágcsálékot hagyva. Kifejlődésük után pedig a kártételüket is jelző lyukakon keresztül hagyják el a terméseket. A kirágott mogyorók egy része a fán maradva beérik, de még az egészséges termések hullása előtt lepotyognak. Az imágók ugyancsak a fiatal terméseket károsítják, furkálják, mely sebzések nyomán kórokozók is megtelepednek a mogyorón, így összeszáradva maradnak a bokrokon. Védekezni kémiailag (lambda-cihalotrin) csak az imágók ellen lehetséges, hiszen a lárvák berágásuk után már nem érhetők el permetezéssel. Rajzásuk május végén is elkezdődhet, de annak elhúzódása miatt akár 2-3 permetezés is szükséges lehet.

A moníliás betegség főként a már sérült felületű terméseken tud behatolni (mogyoróormányos, szél, jégverés), ezért elsősorban a sebzések kialakulásának megakadályozásának van kiemelt szerepe. Az összeérő terméseken nem ritka az sem, hogy egész terméscsoport betegszik meg, majd a nyár közepén a talajra hull. A termések fejlődésük kezdeti időszakában is képesek megbetegedni, amikor még héjuk puha. A védekezésben a lemosó permetezéseknek, valamint a terméskötődés idején végzett kezeléseknek van jelentősége réztartalmú készítményekkel.

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

Milyen betegséget jeleznek a rozsdabarna foltok a muskátli levelein?

2019. december 3. 06:37

G. Szidónia kérdése: Muskátli növényeim levelein ősszel rozsdabarna színű, apró „párnák” nőttek. Gyorsan felszaporodtak, elterjedtek, és leszáradtak a levelek. Azóta bevittem teleltetni a növényeket. Kigyógyíthatóak a tövek, vagy jövőre újból megjelenik a betegség?

Mi lyukasztja ki a retek levelét?

2021. április 4. 07:37

Sz. Viktória kérdése: Milyen apró fekete kártevő lyukasztja ki a retek levelét? Mit lehet tenni ellene?

Fehérpenész, fóma, vetésfehérítő, kalászfuzáriózis – védekezni kell!

2018. május 9. 09:39

Az őszi káposztarepce elvirágzóban van. A növényvédelemben most elsősorban a becők védelmére kell összpontosítani. A kalászosok is védelemre szorulnak!