Miért potyog le már nyáron a mogyoró termése?

Agrofórum Online

Mikor tekinthető szedésre érettnek a mogyoró? Már nyáron több beteg termés is lepotyogott róla, mi okozhatta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mogyorónak számos fajtája ismeretes, melyek szüreti időszaka is eltérő, viszont többségük érési ideje szeptemberre tehető, de vannak augusztus második felében érő fajták is. A termések nem egyöntetű érése miatt jellemző, hogy akár 2-3 hétig is elhúzódhat az érés. Az érett makk egyébként könnyen kihull a kopácsból, valamint az érett mogyoró makkjának alsó felén a héj is barnára színeződik. A mogyoró fácskája, bokra alá érdemes a hullási időszakban egy ponyvát teríteni, de a füvet, gyomokat mindenképp levágni, így könnyebben szedhetők össze a talajra lehullott termések. Nem is minden nap, de legalább 2-3 naponta érdemes összegyűjteni a termést, hiszen minőségük gyorsan romlásnak indulhat nedvesebb körülmények között.

A mogyorót sajnos több kártevő, illetve kórokozó is fertőzheti. A kártevők közül legjobban a mogyoróormányos lárvái, de imágói is veszélyeztetik a terméseket. A lárvák kártételét jelzi a terméseken látható, kis méretű szabályosan kerek lyukak. A lárvák táplálkozásuk során felélik a makkok belsejét, maguk után csak rágcsálékot hagyva. Kifejlődésük után pedig a kártételüket is jelző lyukakon keresztül hagyják el a terméseket. A kirágott mogyorók egy része a fán maradva beérik, de még az egészséges termések hullása előtt lepotyognak. Az imágók ugyancsak a fiatal terméseket károsítják, furkálják, mely sebzések nyomán kórokozók is megtelepednek a mogyorón, így összeszáradva maradnak a bokrokon. Védekezni kémiailag (lambda-cihalotrin) csak az imágók ellen lehetséges, hiszen a lárvák berágásuk után már nem érhetők el permetezéssel. Rajzásuk május végén is elkezdődhet, de annak elhúzódása miatt akár 2-3 permetezés is szükséges lehet.

A moníliás betegség főként a már sérült felületű terméseken tud behatolni (mogyoróormányos, szél, jégverés), ezért elsősorban a sebzések kialakulásának megakadályozásának van kiemelt szerepe. Az összeérő terméseken nem ritka az sem, hogy egész terméscsoport betegszik meg, majd a nyár közepén a talajra hull. A termések fejlődésük kezdeti időszakában is képesek megbetegedni, amikor még héjuk puha. A védekezésben a lemosó permetezéseknek, valamint a terméskötődés idején végzett kezeléseknek van jelentősége réztartalmú készítményekkel.

Mi okozza barna foltok kialakulását a fagyal levelein?

2020. március 24. 04:36

M. Lászlóné kérdése: Fagyal bokraim levelein sok barna szélű foltot vettem észre, a levelei lehullanak. Mi okozza, tehetek-e érte még valamit?

Heti Fórum: Lemosó permetezésre felkészülni!

2021. február 22. 09:07

Milyen lemosó szereket ajánlanak üzemi szinten és milyet a házikertekbe? Hogyan kell ezeket kijuttatni és mikor van a legmegfelelőbb időpont a permetezésre?

Mit tehetek a viaszvirágot károsító levéltetvek ellen?

2022. július 8. 04:37

Viaszvirágom tetves lett, leveleinek hátoldalán látszanak a sárga tetvek. Amit ajánlottak ellenük, nem segített. Tudna hatékony megoldást javasolni?

Kerti kalendárium - márciusi teendők a házikertben

2020. március 15. 06:36

Lebilincselő hónap a március, tele meglepetésekkel, amiből reméljük, idén a legtöbb pozitív lesz. Használjuk ki a kerti munkákhoz alkalmas időjárást ebben a hónapban is, lássunk neki a gyümölcsös, a veteményes és a dísznövények körüli teendőknek!