Gyümölcsfáimról nagyon sok zöld gyümölcs lehullott, sokkal több, mint szokott. A kis zöld termések épek, nem látok benne rovarokat. Mi lehet a fokozott gyümölcshullás oka?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Olyan jelenségre kérdezett rá, ami minden évben tavasszal megtörténik, sok kerttulajdonos tapasztalja a jelenséget és aggodalommal figyeli. A termést fejlesztő növényekre jellemző, hogy a megtermékenyített terméskezdemények egy részének növekedése leáll, és rövid időn belül azok lehullanak a fáról. Ez egy természetes folyamat, a fa szabályozza, hogy mennyi termést képes kinevelni, a feleslegtől megválik. A terméskezdemények hullása több hullámban szokott megtörténni. Az első hullám a megkötött apró terméskezdemények idején lép fel. Később június elején a beköszöntő meleg hatására jelentkezik a második hullám, majd a termések teljes kifejlődése idején okoz termésritkulást a harmadik terméshullási szakasz.
A fák lombja készíti el a tápanyagot az asszimiláció során, mely a termések növekedését biztosítja. Bizonyos terméskezdemény mennyiségen túl a fa nem képes felnevelni azokat, nem tudja ellátni tápanyaggal, ekkor a fa önszabályozó mechanizmusa életbe lép, és a termések egy része lehullik. Ezt nevezik természetes gyümölcsritkulásnak. Gyümölcshullást időjárási tényezők (hideg, erős szél), virágzáskori termékenyülési nehézségek, termesztéstechnikai problémák (elégtelen vízellátás és tápanyaghiány) is okozhatnak, kiválthatnak, helytelen metszési gyakorlat, fajta tulajdonság stb. is hatással van megjelenésére, annak mértékére. Az idei gyümölcshullást befolyásolja a talaj őszi tápanyag feltöltése vagy annak elmaradása, valamint az elmúlt évi rendkívüli aszály, mely negatív hatást gyakorolt az idei termést adó rügyek fejlődésére.
Általánosságban megfogalmazható, hogy a jó kondícióban lévő gyümölcsfáknál, melyek igényük szerint el vannak látva tápanyaggal, és azok felvételéhez a talajban rendelkezésre áll a szükséges víz is, a terméskezdemények hullása elfogadható mértékű, nem veszélyezteti a megfelelő mennyiségű egészséges gyümölcs kifejlődését.
Az akut tápanyaghiány enyhítésére bevált módszer virágzástól kezdődően mikroelemekkel kombinált komplex műtrágyák lombpermetezés formájában történő kijuttatása. A lombtrágyák felszívódása néhány órán belül megtörténik, hasznosulása 100 %-os, gyors beavatkozást tesz lehetővé. Növényvédelmi kezelésekkel együtt is kijuttathatók. Gyümölcshullás csökkentésére is bevált megelőző, ismételt, többszöri kezelésként.