32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Miért ritka a lombja a japánfűznek?

Agrofórum Online

Van a kertemben két japánfűz, évente többször is visszametszem, de nem igazán tömörödnek, nem szépülnek. Mit kezdhetek velük, hogy olyanok legyenek, mint máshol?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A beküldött képeken valóban nem a japánfűzfa ismert gömbkoronája köszön vissza. Nem így kellene kinéznie.

A fás növények is akkor nőnek, fejlődnek mintaszerűen, ha az ahhoz szükséges feltételek adottak: elegendő mennyiségű víz, nedvesség van a talajban, jelen van ott a tápanyag is, a gyökere is fejlett és dús.

A fűzfélék, az összes fűzfaj kifejezetten vízigényes, nem szereti a talaja kiszáradását, folyamatosan nedvesen kell(ene) tartani a gyökér közüli talajzónát. Ha száraz a talaja, időszakosan is, a hajtások növekedése lelassul, leáll, új, friss hajtások, ha nőnek, rövidek.

Japánfűz ritka lombbal (fotó: a kérdező felvétele)

Minden növénynek tápanyagra is szüksége van a növekedéshez. Harmonikus tápanyagellátás nélküli, szűkösen ellátott növények növekedése lelassul, leáll, „csak vannak”. Ezért a facsemeték telepítése előtt az ültetőgödörbe nagy mennyiségű szerves trágyát, komposztot vagy összetett műtrágyát ajánlanak helyezni. Az biztosítja a fa gyökérzetének megerősödését, és a fa dinamikus növekedését. Ha ez elmaradt, vagy már elfogyott, évente a fa tányérjába, a korona alatti területére tápanyagot kell juttatni, pótolni.

A fa koronáján a fás részek rövidek, kevés az elágazás, a korábbi is, emiatt nem dúsult be a koronája. Az idei évi hajtások száma is kevés, gyéren nőnek. A kép olyan japánfűz lombkoronáját mutatja, ami magára van hagyva. Csak azon japánfűzfák lombjai dúsak, pomponszerűek, melyeket olyan gondosan ápolnak, mint a faiskolákban.

Laza lombú japánfűz (fotó: a kérdező felvétele)

Ha azt szeretné, hogy dús legyen a fa koronája, erős, 2-3 rügyre való visszametszést alkalmazzon rendszeresen. Az évente többszöri visszametszés mellett rendszeres, 2-3 naponta, bő vízzel végzett öntözést igényel, és ha talajának tápanyagtartalma kiürült, májustól augusztus végéig 10-14 naponta tápoldatos öntözést is. Erre a célra olyan összetett műtrágya való, melynek N, P, K tartalma hasonló és mikroelemeket is tartalmaz. Lombpermetezés is alkalmazható, annak előnye, hogy gyorsan, néhány órán belül felszívódnak és gyorsan hatnak a benne található elemek.

Figyelje a fa leveleit! A napos, száraz helyen élő fűzek leveleit megfertőzheti az atka, fel szokott szaporodni a levelek hátoldalán, egyedei legyengítik, elsárgítják a leveleket, a fa növekedését visszavetik.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.