Miért sárgul a leander, ha nem is tetves?

Agrofórum Online

Mi okozza a leanderek levélsárgulását? Leanderem levelei sárgulni kezdtek, néhány levél már le is hullott a növényekről. Tetveket, atkákat és gombás betegség jeleit sem észleltem növényeimen. Mit tehetnék?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leanderének levelei valószínűleg abiotikus stressz (vízellátási problémák, tápanyaghiány) hatása miatt sárgulnak, amennyiben a kártevők és kórokozók jelenléte ténylegesen kizárható az okok közül. A növények sárgulásának gyakori oka, hogy a növény nem jut elegendő vízhez vagy éppen túl van öntözve. Bár a leander jól tűri a szárazságot eredeti élőhelyén mediterrán körülmények között, nálunk legtöbbször cserépedényben nevelt növényként van jelen, így rendszeres vízpótlást igényel. Főként a nyári hőségnapok alkalmával szokott előfordulni, hogy a növény gyökere és közege is a tűző napon erősen felmelegszik. A növény ekkor, ha nem jut megfelelő mennyiségű vízhez az idősebb leveleinek sárgulásával, elhalásával találkozhatunk.

A leanderek vízigénye nem csak a hőmérséklettő és a napfény mennyiségétől, hanem a növény méretétől is függ. A nagyobb méretű leanderek egy hőségnap alkalmával akár 5 liter vizet is igényelhetnek, amit naponta akár több adagban is pótolhatunk. Csapadékosabb időjárás esetében pedig érdemes arra ügyelnünk, hogy ne kapjon túl sok vizet, mert ez szintén ártalmas és ugyanúgy a levelek elsárgulásához vezethet. A túlzott mennyiségű csapadékot érdemes ilyenkor kiönteni, vagy az edényt az alátétről levenni, így biztosítva a felesleges víz elfolyását.

A leander levelének sárgulását okozhatja tápanyaghiány is, hiszen a leander a magas tápanyag igényű dísznövényeink közé tartozik. A telelésből kikerülve egészen őszig, még fel nem készítjük újból a telelésre, hetente egyszer szükséges tápoldatozása. A nagy mennyiségű öntözés miatt a tápanyagigény is egyre jobban fokozódik a kimosódás miatt. Olyan tápoldatot érdemes választanunk, melyben a nitrogén, foszfor és kálium közel egyforma mennyiségben van jelen.

A nitrogén a növények növekedését serkenti, a kálium pedig a virágzást segíti.  A választott tápoldatok tartalmazzanak mikroelemeket is, hiszen ezek is elengedhetetlenek a növények harmonikus tápanyagellátáshoz. Amennyiben vízhiány vagy a túlzott öntözés esetleg tápanyaghiány a probléma és a fent leírtak szerint járunk el, akkor növényeink hamarosan régi fényükben fognak pompázni.

Mely növényeket érdemes, és melyeket nem tanácsos társítani a kertben?

2022. augusztus 9. 04:39

Érdekelne, hogy milyen növényeket érdemes egy ágyásba egymás mellé ültetni, vetni, és melyeket nem tanácsos társítani.

Milyen hernyók fúrták ki a paradicsombogyókat?

2023. augusztus 3. 04:38

Tavaly sok paradicsombogyóm tönkrement, kifúrták a hernyók. Mi okozza ezt, és hogyan tudom idén megelőzni?

Szabadban is megoldható a leander teleltetése?

2023. december 3. 04:37

Hogyan lehet a leandert teleltetni, netán szabadban is megoldható? Egymással ellentétes véleményeket lehet olvasni ebben a témában. Mit tanácsolnak?

Mitől lett fehéres bevonat a szamóca levelein és bogyóin?

2023. május 2. 04:36

Szamócák levelén fehéres bevonat jelent meg, sajnos a bogyókon is. Korábbi években nem találkoztam vele. Féltem a termést. Mi lehet ez, mit tegyek, tehetek ellene?