Miért sárgul a leander, ha nem is tetves?

Agrofórum Online

Mi okozza a leanderek levélsárgulását? Leanderem levelei sárgulni kezdtek, néhány levél már le is hullott a növényekről. Tetveket, atkákat és gombás betegség jeleit sem észleltem növényeimen. Mit tehetnék?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leanderének levelei valószínűleg abiotikus stressz (vízellátási problémák, tápanyaghiány) hatása miatt sárgulnak, amennyiben a kártevők és kórokozók jelenléte ténylegesen kizárható az okok közül. A növények sárgulásának gyakori oka, hogy a növény nem jut elegendő vízhez vagy éppen túl van öntözve. Bár a leander jól tűri a szárazságot eredeti élőhelyén mediterrán körülmények között, nálunk legtöbbször cserépedényben nevelt növényként van jelen, így rendszeres vízpótlást igényel. Főként a nyári hőségnapok alkalmával szokott előfordulni, hogy a növény gyökere és közege is a tűző napon erősen felmelegszik. A növény ekkor, ha nem jut megfelelő mennyiségű vízhez az idősebb leveleinek sárgulásával, elhalásával találkozhatunk.

A leanderek vízigénye nem csak a hőmérséklettő és a napfény mennyiségétől, hanem a növény méretétől is függ. A nagyobb méretű leanderek egy hőségnap alkalmával akár 5 liter vizet is igényelhetnek, amit naponta akár több adagban is pótolhatunk. Csapadékosabb időjárás esetében pedig érdemes arra ügyelnünk, hogy ne kapjon túl sok vizet, mert ez szintén ártalmas és ugyanúgy a levelek elsárgulásához vezethet. A túlzott mennyiségű csapadékot érdemes ilyenkor kiönteni, vagy az edényt az alátétről levenni, így biztosítva a felesleges víz elfolyását.

A leander levelének sárgulását okozhatja tápanyaghiány is, hiszen a leander a magas tápanyag igényű dísznövényeink közé tartozik. A telelésből kikerülve egészen őszig, még fel nem készítjük újból a telelésre, hetente egyszer szükséges tápoldatozása. A nagy mennyiségű öntözés miatt a tápanyagigény is egyre jobban fokozódik a kimosódás miatt. Olyan tápoldatot érdemes választanunk, melyben a nitrogén, foszfor és kálium közel egyforma mennyiségben van jelen.

A nitrogén a növények növekedését serkenti, a kálium pedig a virágzást segíti.  A választott tápoldatok tartalmazzanak mikroelemeket is, hiszen ezek is elengedhetetlenek a növények harmonikus tápanyagellátáshoz. Amennyiben vízhiány vagy a túlzott öntözés esetleg tápanyaghiány a probléma és a fent leírtak szerint járunk el, akkor növényeink hamarosan régi fényükben fognak pompázni.

Mire figyeljünk a leander teleltetése során növényvédelmi szempontból?

2019. október 18. 04:36

N. Blanka kérdése: Leandereim teleltetése során mire kell kiemelten odafigyelnem növényvédelmi szempontból?

Jégeső után: miért rothadnak a kajszi termései?

2018. június 7. 08:56

M. István kérdése: a minap kevés jég esett elég sok esővel, nem láttam sérülést a gyümölcsökön. Mégis rothadásnak indult a kajszi. Mi okozhatja ezt?

Még a tél előtt kiültethetem a cserépből a krizantémokat a kertbe, vagy már csak tavasszal?

2023. november 9. 04:40

Mennyire télállók a krizantémok? Vettem különleges virágú cserepes krizantémokat a napokban, és bizonytalan vagyok, hogy most ősszel kiültethetem-e azokat, anélkül, hogy elfagynának télen. Mikor ültessem ki, még tél előtt vagy tavasszal?

Kurkuma virág levelei mitől sárgulnak?

2022. november 13. 04:38

Van, volt egy gyönyörűen virágzó kurkumanövényem, aminek a levelei kezdenek sárgulni. Mit csinálok rosszul, hogy ilyen tüneteket mutat? Ugyanúgy ápolom, mint előtte.