Mitől lett foltos a körtefa levele?

Mitől lett foltos a körtefa levele?

Agrofórum Online

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tünetek alapján a körte levelét két kórokozó a körterozsda (Gymnosporangium sabinae) és a mikoszferellás levélfoltosságot okozó kórokozó (Mycosphaerella sentina) is megtámadta. A körterozsdás leveleken kezdetben 5-10 mm-es, sárga, ovális alakú foltok jelennek meg. A foltok idővel sárgulnak, majd narancsvörös színűek lesznek, udvaruk pedig sárga színű marad. Ezek a foltok fokozatosan nagyobbodnak, megvastagodnak. A levél színén apró, sötétbarna, feketés, kissé kiemelkedő pontok, fonáki oldalán pedig kiemelkedő világosbarna színű gombaképletek alakulnak ki.

A mikoszferellás levélfoltosság megjelenésére főként csapadékosabb évjáratban számíthatunk. Kezdetben apró 2-3 milliméter nagyságú, egynemű, kerek vagy ovális foltok jelennek meg a leveleken. Közepük fokozatoson kivilágosodik, szegélyük változatlanul barna marad. A kivilágosodott, világosszürke közepű foltokban a gomba fekete pontszerű képletei a levél színén és fonáki oldalán is megtalálhatóak. Súlyos fertőzés esetében a körtefák idő előtti teljes lombhullását is okozhatja.

A körterozsda spóráinak kifejlődéséhez két gazdanövényre van szüksége, köztes gazdája a körte, főgazdája pedig a boróka fajok, ezért a fertőzés létrejöttének feltétele a két növény közelsége is. A mikoszferella esetében a fertőzés forrása a beteg levelek, melyeken a kórokozó képletei áttelelni képesek, ezért a beteg lomb talajba forgatásával, vagy összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés mérsékelhető. A nyári időszakban végzett hajtásválogatás és vízhajtások eltávolításával is a fa koronája világosabbá, levegő által átjárhatóbbá tehető.

A kémiai védekezést közvetlenül sziromhullás után érdemes elkezdeni, de legkésőbb július közepéig szükséges elvégezni az első növényvédelmi beavatkozást. Az ezt követő időszakban érdemes a további rendszeres kémiai védelem fenntartása. Amennyiben körtefáinkat rendszeresen védjük a körtevarasodás kórokozója ellen, rendszerint e betegségek ellen már nem szükséges a kémiai védekezés. A készítmények közül a difenokonazol, ciprodinil, mankoceb hatóanyagok eredményesen használhatóak.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében - 7. rész

2022. január 4. 04:36

A repcét kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

A tarlókezelést ne hagyjuk ki! De mikor végezzük?

2021. július 10. 05:36

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána egyszerűbb és hatékonyabb a következő évi gyomirtás.

Tiszta vetőmag - sikeres növénytermelés - II. CHH Élelmiszer- és takarmányipari szakmai nap - Győr

2019. április 2. 07:11

A szakmai nap programjában előadások és interaktív gépbemutató szerepelt. A szakmai előadásokat meghívott intézményi és egyetemi előadók, illetve a CHH Műszaki Kft. szakemberei tartották.

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

2023. január 6. 05:37

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz.