Miért termett keveset a szelídgesztenye?

Agrofórum Online

A szelídgesztenye termesztéséhez speciális feltételek kellenek. Hazánkban is honos növénynek számít, azonban nagyon igényes, így egyes ökológiai követelményeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy fája megéljen az adott területen.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Termesztésére kiegyenlített, csapadékosabb időjárás és megfelelő talaj pH-val rendelkező területeken van lehetőség. Hőmérséklet szempontjából az évi átlagos 5-15 fokos középhőmérséklet az ideális, a téli akár -20 fokos lehűléseket pedig egyaránt jól bírja. Fakadási és virágzási ideje miatt a késő tavaszi fagyok sem fenyegetik egyedeit. A virágzás idején, június végén és július elején lehulló túlzott mennyiségű csapadék azonban már okozhat termékenyülési problémákat. Évente legalább 700 mm csapadékra, és kissé magas páratartalomra van szüksége fáinak. Termeszthetőségét főként a talaj kémhatása határozza meg, pH optimuma 5,3-5,8 között van, ezáltal csak savanyú talajon fejlődik megfelelően. Üzemi termesztése, kisebb területen ugyan, csak az ország néhány táján lehetséges emiatt (Dél-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Dunazúg és Börzsöny).

A gesztenye egyivarú, egylaki növény, amely azt jelenti, hogy a hím- és nőivarú virágai ugyanazon a növényen, de térben elkülönülve fejlődnek. A termésmennyiséget nagymértékben befolyásolja a kötődött virágok száma a virágzatokon belül. A gesztenye esetében a különböző ivarú virágok nem egy időben virágoznak, gyakran előfordul, hogy nőivarú virágai hamarabb nyílnak. Ugyanazon fajta hím virágai általában egy hónapon keresztül szolgáltatnak pollent a sikeres megporzáshoz. A nőivarú virágok termékenyülési fogékonysága pedig nem a virágzás elején kezdődik, hanem a virágzat összes bibéjének kifejlődésekor és ez is kb. egy hónapig tart. Idegen megporzás hiányában előfordulhat, hogy a később fejlődő és nyíló hímivarú virágok szolgáltathatnak pollent a megporzáshoz, ekkor azonban a termékenyítés csak kisebb, 15-50%-os arányú. A termésmennyiség növelése érdekében ezáltal pollenadó ültetése javasolt. A porzó fajtát úgy válasszuk ki, hogy hímivarú virágainak nyílása és a fő fajta nőivarú virágainak nyílási ideje egybeessen, így növelve meg a virágok termékenyülésének nagyobb esélyét.  

A vadgesztenye valójában mérgező, vigyázzunk vele!

2024. október 3. 09:10

A vadgesztenye az ősz talán legszebb termése, fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni a szelídgesztenyétől. Mutatjuk, nem bonyolult.

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Mitől fejlődött ki a szelídgesztenye törzsén nagy foltban elhalás?

2022. december 23. 04:37

Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség?

Inváziós kártevők: A szelídgesztenye-gubacsdarázs

2018. december 2. 05:33

A szelídgesztenye gubacsdarázs a szelídgesztenye legjelentősebb és legveszélyesebb kártevője által okozott termésveszteség mértéke akár 50-80 %-os is lehet. A megoldást a rezisztens fajták nemesítése jelentheti, illetve a természetes ellenségek betelepítése segíthet a rovar visszaszorításában.