Miért vannak habos csomók a szamócán?

Agrofórum Online

Fólia alagútban nevelt szamócáimon furcsa valamik jelentek meg. Habos, áttetsző, puha csomók vannak a levelek szárán és a virágokon. Csatoltam egy képet is, mert nehéz leírni. Mik ezek, kell-e védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A csatolt képen a tajtékos (kakukknyálas) kabóca (Philaenus spumarius) nyáltömege látható, amiről fel lehet ismerni ezt a rovart. Számos más névvel is illetik. A kifejlett rovar 5-6 mm nagyságú, sárga, vörösbarna vagy szürke színű egyedei is vannak, a lárvái a habban élnek, az védi őket fejlődésük során. A teljes fejlődésű lárvák zöldes színűek. Európában és hazánkban gyakori, mindenhol előforduló, közönséges faj. Sok tápnövénye ismert, réteken, természetes vegetáció lágyszárú növényein, kerti növényeken is megtalálhatók, azok szárán, levélnyelein képezik a sajátságos állagú és nagyságú nyálhabos képletet.

A kabócák általában 1 cm-t nem meghaladó méretű, 2 pár hártyás szárnyú, szipókás, szúró-szívó szájszervvel rendelkező rovarok. Nagy fejük van és 3 pár jól felett lábuk, melyekből az utolsó pár ugrólábbá módosult. A lárvák hasonlítanak az imágókhoz, többszöri vedléssel fejlődnek. Kabócák helyváltoztatása ugrással és repüléssel egyaránt történhet. Csoportosan vándorolnak, repülnek nagy távolságokra, növényállományon belül helyüket pattogó ugrálással változtatják. Jelenlétükre gyakran e sajátos mozgásuk hívja fel a figyelmet.

A kabócák, mivel szúró-szívó kártevők, vektorként bizonyos növényi kórokozókat képesek terjeszteni. Az utóbbi évtizedek kutatásai bizonyították, hogy számos gazdaságilag jelentős fitoplazmás betegség elterjedéséért ők a felelősek. Fás növényeknél (gyümölcsfáknál, szőlőnél), zöldségféléknél és virágoknál egyaránt terjesztik a fitoplazmákat fertőző nyálukkal.

Tajtékos kabóca a nyálcsomók lerakásával általában nem okoz kárt a növényeken. Bár új adatok szerint, vektorként szerepük lehet a xylellás fapusztulás aktív terjesztésében.

Néhány tajtékos kabóca faj él hazánkban, száraz és nedves füves területek, rétek növényei mellett fűzfákon, égerfákon is élnek tajtékos kabóca fajok. Jelenlegi ismereteink szerint a tajtékos kabócáknak sem az imágó, sem a lárvái lényegesen nem károsítják a növényeket, de jelenlétük feltűnő és látványos. Meleg-kedvelőek, az időjárás felmelegedésével szoktak felszaporodni. Védekezni ellenük kémiai úton nem eredményes, tekintettel szinte folyamatos vándorló életmódjukra. A fertőzött kabóca látogatása után a növényeken a betegség tünetei csak hetek múlva fejlődnek ki, amikor a vektorok már messzi, más területen élnek. Védekezés lehetséges módja a nyálcsomók minél előbbi eltávolítása és megsemmisítése, amivel a lárvák kifejlődése megakadályozható. Erős vízsugárral a nyálhab szétverése is megoldás lehet, a habtól megfosztott kabóca lárva elpusztul, nem tud tovább fejlődni.

A fóliás után itt a szabadföldi szamóca is!

2020. május 12. 11:51

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a hazai szabadföldi szamóca a hétvégétől kezdve folyamatosan nagyobb mennyiségben jelenik meg a piacokon, üzletekben. A magyar szamóca – amit a köznyelvben epernek hívnak – ízében, állagában nagyságrendekkel jobb a külföldről, több ezer kilométerről behozottnál, hiszen frissen kerül a fogyasztókhoz.

Támasszuk alá szalaggal a szamócafürtöket!

2024. március 3. 10:10

A bogyósgyümölcs-termesztés számos olyan apró részletet rejt magában, amelyek jelentősen befolyásolják a termés mennyiségét, ahogy ezt Jasen Zhang, a Hebei Naltsen munkatársa is hangsúlyozta.

Mire ügyeljünk a szamóca tavaszi telepítése során?

2024. április 7. 04:38

Szeretnék most, tavasszal szamócát ültetni a kertembe. Mire ügyeljek a telepítés folyamán?

Földieper: évek óta változatlan árat fizetnek a kereskedők a termesztőknek

2024. május 14. 11:10

A felvásárlási árak 3-4 éve változatlanok, az epret továbbra is nagy mennyiségben 1500 forintért veszik a kereskedők.