Növényvédelem

UV-C fénnyel dolgozó robot: megbízható harcos a lisztharmat ellen

Agrofórum Online

Nagyon messziről érkeztek azok a szamócatermesztők, akik szerették volna megérteni az UV-C fény lisztharmat elleni védekezésben betöltött szerepét.

A kutatás eredményeiről Stef Laurijssen, a Proefcentrum Hoogstraten munkatársa tájékoztatta a jelenlévőket. A kutatás célja nyilvánvaló volt. Nyáron és ősszel a lisztharmat (vagy ahogy a flamandok mondják, a „fehér kórság”) komoly problémát jelent a szamóca termesztésében. Márpedig manapság, amikor egyre kevesebb erőforrás áll rendelkezésünkre, igencsak nagy szükség van egy újabb megoldás kidolgozására.

Ezért megmagyarázza, hogy miért éjszaka kell elvégezni az UV-C fénnyel történő kezeléseket. Egyrészt azért, mert ez a módszer egészségkárosító hatású az emberekre nézve, másrészt pedig azért, mert ez a megoldás így hatékonyabb.

Hogy mit is jelent ez pontosan? Egy gombafaj (például a lisztharmat) kék fény hatására gyorsan regenerálódhat. Nappal mindig akad egy kis kék fény, éjszaka azonban nincs. A Hoogstraten Proefstation letesztelte, hogy melyik a legjobb időszak az UV-C kezelésre. Mint kiderült, az éjszakai kezelést napnyugta előtt 1 órával érdemes elkezdeni, és napfelkelte előtt 3-ig lehet folytatni.

További előnye, hogy senki sem tartózkodik az üvegházban. A kezelés zavartalanul elvégezhető, és az emberre nem hat rájuk nézve ártalmas fény. Nagy fertőzési terhelés esetén 2-3 kezelés is elegendő a megfelelő eredmény eléréséhez. A kisebb fénydózisok már kellő védelmet nyújtanak a lisztharmat ellen. Sőt, nem szabad túl sok UV-C-t használni, nehogy az kárt okozzon a növényekben.

Mellékhatások
A szabadon engedett üvegházi ragadozóatkák populációja elegendő ahhoz, hogy továbbra is ellássák a feladatukat. Ugyanakkor a takácsatkafélék felülkerekednek rajtuk, hiszen UV-C fény hatására a ragadozó atkák 60%-a elpusztul.

Mindent egybevetve, ez kellő alapot szolgált a Proefstation Hoogstraten számára, hogy négy UV-C készüléket vásároljon. Ezek használatára négy tapasztalt termelőt kerestek meg, így például az achtmaali Roovers-t is, akiket arra kértek, hogy osszák meg a tapasztalataikat.

Ez kezdetben nem bizonyult könnyű feladatnak; minden termesztőhelyen más a termesztési rendszer vagy a csővezeték mérete, vagy egyáltalán nincs semmilyen csővezeték. Miután ezt a gyakorlati akadályt elhárították, a kutatás folytatódhatott a termelőkkel. Méghozzá sikerrel.

„Az UV-C fényről kiderült, hogy megbízható harcos a lisztharmat ellen”

– jelentette ki Stef.

Automatizált
A következőkben Thomas Hoeterickx, az Octiva munkatársa kapta meg a szót. Az Octiva robotikus munkaerő-automatizálási megoldásokat fejleszt. Olyan autonóm alkalmazásokat is kínálnak, mint az UV-C növényvédelmi rendszerek. De felderítésre, autonóm permetezésre és tápoldatozásra is van megoldásuk. Mindezek az alkalmazások ugyanarra a platformra illeszthetők: Xenionra. A Xenion teljesen autonóm módon működik, és 42 és 114 cm közötti csősínekre, valamint (csősín hiányában) gumiabroncsokra is felszerelhető.

Az UV-C-hez készült szuperszámítógépet Lumion névre keresztelték. A rendszer okostelefon segítségével állítható be. És emberi beavatkozás nélkül teszi azt, amit tennie kell: UV-C fénnyel árasztja el a növényállományt. Jelenleg az UV-C fénnyel működő receptet eper-, paradicsom- és uborkatermesztésre fejlesztették ki.

„Úgy tekintünk az alkalmazásunkra, mint a növényvédelmi terület partnereire – magyarázta Thomas. – A körülöttünk fekvő országokban a termelők roppant tanácstalanok, mivel a lisztharmat ellen ma már nincs semmilyen hatásos megoldás.”

Közéjük tartozik Gordon Yakel is, aki a kanadai Delta View Farms egyik termesztőként tevékenykedik:

„Mi a Lumion UV-C robotot használjuk az epres üvegházainkban a lisztharmat hatékony megelőzésére – árulta el Gordon Yakel. – A robotot éjszaka vetjük be, és minden héten 2-3 alkalommal haladunk át minden egyes soron. A termesztés 2022. januári kezdete óta alkalmazzuk ezt a módszert. A Lumion UV-C robot segítségével sikerült meggátolnunk az üvegházainkban a lisztharmatot, ami korábban a legnagyobb problémát jelentette az örökzöld eperfajtáinkban a gép használata előtti két évben. A biodiverz programunkra semmilyen negatív hatást nem gyakorolt ez a módszer. Mivel nem kell vegyszeres növényvédő szereket permeteznünk a lisztharmat elleni védekezés érdekében, a hasznos rovarjaink nagyon jól teljesítenek.”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Miért nőttek apró levelek a szamóca termésén?

2023. április 17. 04:36

Szamóca termésén apró, zöld levelek nőttek, olyan lett, mint egy leveleit hátán hordozó sündisznó. Mi okozhatja ezt az elváltozást, lehet-e védekezni ellene?

Milyen betegségek támadhatják meg a szamócabogyókat?

2023. május 5. 04:38

Milyen betegségek támadhatják meg a szamóca gyümölcsét? Tudnának ebben a témában segítséget nyújtani

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Átlagos lehet az idei szamócatermés

2020. április 23. 13:17

Az enyhe ősz és tél miatt téli fagykár nem sújtotta az ültetvényeket, a napsütésben gazdag február és március pedig nagyon is kedvező volt a növények fejlődése, a virágzatok, illetve virágkezdemények kialakulása szempontjából.