Mik lehetnek a fehér, nyúlós, kiemelkedő csomók a szőlő fás részein?

Agrofórum Online

Szőlőtőke fás ágain fehér, nyúlós, kiemelkedő csomók jelentek meg. Egy nap alatt. Még soha nem voltak ilyenek a szőlőn. Mik ezek, és mit tegyek velük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az elmúlt napokban számos helyről jelezték hobbikertészek ennek a – korábban általuk nem látott – rovarnak a feltűnését, szokatlan megjelenése miatt nem ismerték fel, hogy pajzstetű. Nem gyakori pajzstetűfajról van szó, esetenként fordul elő, és eddigi ismereteink szerint általában nem okoz súlyos kárt.

A megküldött képen a gyapjas pajzstetű (Pulvinaria vitis, P. betulae) kifejlett nőstény egyedei látszanak. A gyapjas pajzstetű úgynevezett polifág, sok tápnövényű faj, számos fás növényt fertőz a szőlőn kívül. Ezeket azért is érdemes megjegyezni, mert róluk is történhet áttelepülésük a szőlőre. Gazdanövényei a díszfák, díszbokrok közül többek között a berkenye, bükk, éger, fűz, galagonya, gyertyán, juharfélék, kecskerágó, madárbirs, nyár, nyír, tűztövis, míg gyümölcsfélék közül az alma, egres, körte, mogyoró, őszibarack, sárgabarack, ribiszkék és szőlő.

Pulvinaria vitis nősténye petezsákkal

A gyapjas pajzstetű évente 1 nemzedéket nevel, májusban jelennek meg a kifejlett nőstény pajzstetvek. Laza, fehér színű, viaszszövedékből petezsákot képeznek, melynek mérete elérheti a 10 mm-t, abban helyezkednek el a petéik, számuk az ezret is meghaladja. A petezsák védi meg a petéket a kiszáradástól és a parazitáktól. A petékből kifejlődő narancssárga színű, lábakkal rendelkező lárvák szétterjednek a növényeken, az új hajtásokon telepednek meg és ott folytatják fejlődésüket.

Gyapjas pajzstetű szőlőn

A pajzstetvek szívogatásukkal gyengítik a növényt, mézharmatot is ürítenek, amin későbbiekben a korompenész telepedik meg. Számos rovart is vonz a mézharmat, darazsak, méhek lepik el a ragacsos felületet.

Védekezés ellenük nyugalmi időszakban olajtartalmú lemosó szerrel (Vektafid, Vegesol, Vegarel) végzett permetezés. Amennyiben májusban észlelik a petezsákokkal már ellátott nőstény pajzstetveket, és csak elszórtan fordulnak elő, a fertőzött vesszők levágásával csökkenthető felszaporodásuk. Hasonló hatás érhető el a pajzsok ledörzsölésével, lekefélésével. Kíméletes módszer a fertőzött vesszők káliszappanos lemosó permetezése is, ismétlésére szükség lehet. Amikor már a petékből kikeltek a narancsvörös színű lárváik, azok ellen szintén alkalmazható a káliszappanos permetezés, már a teljes lombra, hiszen a lárvák a tőke minden részére szétmásznak, a levelekre is. Más, bármilyen szívó kártevő elleni rovarölő szerrel is védekezhetünk a lárvaalakok ellen, pl. acetamiprid hatóanyagú készítményekkel.

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

Mik rágják a fenyő tűleveleit, hogyan tudom megakadályozni a kártételüket?

2023. május 22. 04:36

Törpefenyőmet zöldes fekete színű nagy lárvák tömegesen ellepték, rágják a leveleket. Gyorsan tűnnek el a levelek, csak a csonkjuk marad vissza. Mik ezek, hogyan tudom megakadályozni a kártételüket?

Újdonság az Amazone kínálatában: FT 1502 fronttartály

2020. április 4. 08:37

Az akár 3500 literes tartálytérfogattal az UF 02-ből és az FT 1502-ből álló gépkapcsolat egy modern traktorral kombinálva egy önjáró permetező érdekes alternatíváját kínálja.

Lemosó permetezés: nem lehet tovább várni

2019. március 5. 11:01

Az átlagosnál melegebb, de száraz időben jelentősen felgyorsult a gyümölcsfák fejlődése. Néhány nap alatt megduzzadtak a rügyek, elsőként a fekete ribiszkén, majd a mandula és a kajszi virágrügyei kezdtek piroslani.