Miként teleltessem a szabadgyökerű facsemetéket a tavaszi kiültetésig?

Agrofórum Online

Szabadgyökerű facsemetét vásároltam, hogyan teleltessem, hogy ne károsodjon, mivel tavasszal szeretném majd kiültetni? Addig hová tegyem?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Legfontosabb, hogy bármikor is történik az ültetés, a hazavitt fa gyökereinek kiszáradását meg kell előzni, különben a fa elveszti megeredési képességét. Vásárlás után és a kiültetéssel kapcsolatos elhatározás előtt, a csemete gyökereit vízbe ajánlott állítani, vagy vizes anyaggal, vízbe áztatott papírral érdemes letakarni, becsomagolni még néhány órás időtartamra is.

A leggyakoribb megoldás, ha a facsemetét a végleges helyére ülteti ki még a talaj megfagyása előtt. A legtöbb oltványt, a biztosabb megeredés érdekében, ősszel szokták telepíteni. Ennek több oka is van:

  • kitermelés utáni gyors elültetés, megvédi a gyökereket a kiszáradástól,
  • hasznosul az őszi, téli lehulló csapadék, segíti a beiszapoló öntözést, kevesebb későbbi öntözés szükséges a megeredés érdekében,
  • az időben, még enyhe időjárásnál történő ültetés esetén – a tartós fagyok előtt – megkezdődik a hajszálgyökerek növekedése, fejlődése, bedúsul a gyökérzet, ami a téli fagyokkal szembeni ellenállóságot erősíti.
Facsemete fejlett gyökérzettel

Téli, átmeneti tartása vermeléssel is megoldható a szabadban, amikor is a fát elfektetve, de a gyökereit a talajba besüllyesztve helyezik el. A gyökér feletti talajréteg, mely 20-40 cm is lehet, szintén nedves legyen, és az is maradjon, felette erős fagyok idején hőszigetelő takaróréteg kihelyezéséről is gondoskodni kell.

Szabadgyökerű facsemeték

Javasolják a gyökeres facsemeték fagymentes helyen, pl. pincében, tárolóban történő elhelyezését, ekkor két tényező szabályozása fontos: a gyökérzet kiszáradását el kell kerülni, folyamatos nedvesen tartását kell biztosítani a levegőzése mellett. Nedves homokban vagy nedves fűrészporban, faforgácsban tartás ideális erre a célra. Jó példa rá a faiskolai, kertészeti árudák gyakorlata, ahol faforgácsban tárolják a talajból kitermelt és árusításra elhelyezett facsemetéket. Fontos, hogy biztosítva legyen a gyökérzet levegőzése, különben azon kórokozók szaporodnak fel, amik gyökérpusztulást okoz(hat)nak. Emiatt a levegőt át nem engedő műanyag fóliás csomagolást kerülni kell. Fontos, hogy a pince ne legyen vizes, nedves, ne csöpögjön faláról a lecsapódó pára, mert ilyen helyen a levegő páratartalma harmatponthoz közeli, a facsemetén is vízlecsapódás jön létre.

Elterjedt módszer, hogy az ősszel megvásárolt szabadgyökerű facsemetét azonnal nagyméretű, 10-20 literes űrtartalmú konténerbe ültetik el, melyet laza, tápanyagdús, nedves talajjal töltenek fel. Benne a begyökeresedés, az új hajszálgyökerek fejlődése gyorsan beindul, amennyiben Ön fagymentes helyet tud számára biztosítani tavaszig. Mire a tavasz megérkezik, a saját konténeres fája kiültetésre alkalmas lesz. Ez a fa rügyfakadás után is kiültethető, hiszen konténeresként funkcionál. A téli fagymentes elhelyezés a feltétele ennek a módszernek: az edényben nevelt növények gyökérzete gyorsan felveszi a környezete hőmérsékletét, ezért fagyos körülmények között nem alkalmazható ez a megoldás.

Mi lehet a megoldás a szárazság miatt tapasztalható szokatlan gyümölcskárosítók ellen?

2022. július 30. 04:36

Az idei rendkívüli meleg nyár lehet az oka, hogy számos olyan rovar, és más állat károsítja azokat a gyümölcsöket, melyeket korábban soha. Van-e megoldás ellenük?

Mennyi ideig használható fel az elkészített permetlé?

2023. március 21. 04:36

Növényvédő szer feloldása után mennyi ideig használható fel az elkészített permetlé? Másik kérdésem a keverhetőségre vonatkozik: tafrína elleni gombaölő szerhez keverhető-e levéltetű elleni szer?

Mit tegyünk a házikerti fák lehulló lombjával?

2023. november 16. 11:10

Mit tegyek/tehetek a gyümölcsfák, díszfák lehulló lombjával a házikertben?

Hogyan védekezhetek az uborka levélbetegsége ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?