Miként védekezzek az almafán megjelent vértetű ellen?

Agrofórum Online

Kérem a segítségüket abban, hogy miként védekezzek az almafán megjelent vértetű ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vértetű az almafák egyik jelentős kártevője, mely ellen életmódja miatt meglehetősen nehéz és összetett feladat a hatékony védekezés. Jelenlétüket sajnos már leggyakrabban, feltűnő vattaszerű képletei árulják el az almafa különböző fás részein. A vértetvek szívogatásukkal gyengítik fáinkat, mely által duzzanatok, torzulások, rákos sebek kialakulását okozzák. Nemcsak a fák föld feletti részein, hanem a gyökéren egyaránt kialakulhatnak a tünetek táplálkozásuk hatására.

A kártevők a vattaszerű képződményekben, illetve a fák gyökerén, gyökérnyaki részén is képesek áttelelni, így még a nagyon hideg időjárást is minden esetben átvészelik bizonyos százalékban. A fák föld feletti részein telelelők ellen jó hatékonysággal alkalmazhatók a nyugalmi időszak kezdetén és végén végzett lemosó kezelések. Az így használt olajos lemosás viszont a talajba behúzódó alakok ellen nem tud védelmet nyújtani. Ellenük már csak akkor tudunk védekezni, ha tavasszal előbújnak, megkezdik táplálkozásukat, így a föld feletti részekre vándorolnak.

A védekezés nemcsak a kémiai kezelés helyes időben történő elvégzésén alapul, hanem a megelőzésen is. A vértetvek felszaporodásának segítségére van a fa belsejében uralkodó magas páratartalom, melyet szellős korona kialakításával, helyes metszéssel tudunk meggátolni. Az árnyékos részeken, illetve a vízhajtásokon való megtelepedésüknek is kiemelt szerepe van, melyet ugyancsak kellő metszés elvégzésével tudunk korlátozni. Emellett a tápanyagok megfelelő mennyiségben történő utánpótlásával is akadályozható jelenlétük, mely közül a nitrogén túladagolásának elkerülése a legfontosabb szempont. A kémiai védekezéssel, tavasszal, akkor lehetünk sikeresek, ha a vértetvek testét viaszváladék még nem borítja, ekkor pl. Pirimor 50 WG felhasználható gyérítésükre.

Az almafa ültetése előtt állóknak jó lehetőség lehet a fajták, valamint az alanyok megválasztása egyaránt, hiszen ezek vértetűvel való fogékonysága eltérő. Az MM alanyok nagyobb része rezisztens, toleráns a kártevővel szemben, viszont az M9 és M26 alanyok kifejezetten fogékonynak számítanak.

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

2024. október 18. 06:40

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.

Hogyan és mikor érdemes a kajszifát metszeni?

2021. február 18. 08:37

Termő kajszifám nagyon elsűrűsödött, mely részeit távolítsam el? Mikor végezzem el a metszést?

Miért kell lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

2025. február 23. 04:40

Kertemben számos gyümölcsfa található. Hamarosan kezdem a metszési munkákat és szeretném megtudni, hogy miért szükséges lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.