Mikor és hogyan érdemes szüretelni a téli almát?

Agrofórum Online

Hogyan állapítható meg, hogy alkalmas a szedésre a téli alma?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A téli alma és a téli körték is utóérő gyümölcsök, leszedés után az érési folyamatuk folytatódik, és tárolás közben fejeződik be.

Szedés előtt a gyümölcsök következő külső tulajdonságait kell megvizsgálni a szüret időpontjának megállapításához:

érjék el a fajtára jellemző teljes méretet, a héjuk színesedjen be, kettévágva a magok héja barna színű legyen, gyümölcs kocsánya könnyen leváljon a fáról. Az érést jelzi az almák tömeges hullása is.

A fakoronák különböző részein növő almák nem egyszerre érnek be, a napnak erősebben kitett helyeken hamarabb megindul az érés, a korona árnyékos helyein az érési folyamat lassabb. Ezért a gyümölcsszedést válogatással, 2-3 alkalommal szokták elvégezni. A gyümölcsöt finoman megfogva, de határozottan, a kocsányával együtt kell leszedni, ügyelve arra, hogy a kocsány ne szakadjon ki, és a fáról ne törjön le termőrész. A kocsánytalan termések a sérülés helyétől kiindulóan romlásnak indulnak. Érett alma kocsánya könnyen leválasztható a fáról.

Érés jele, hogy a gyümölcs húsa kissé megpuhul, mely a belső fiziológiai elváltozásoknak a kísérő jelensége. A gyümölcs cukortartalma megnő, savtartalma csökken, és kialakulnak a fajtára jellemző íz és illatanyagok. Érés folyamata szaglással is ellenőrizhető.

Érés ideje termőhelyenként és évjáratonként 1-2 hetes eltérést mutathat. Tartósan száraz, meleg, páraszegény nyár hatására az alma gyorsabban érik a szokásosnál, ilyenkor a héj tipikus, fajtára jellemző színeződése elmaradhat.

A túl korán szedett gyümölcsöknél gyakoribbak bizonyos tárolási betegségek (magházbarnulás, fonnyadás, héjbarnulás, keserűfoltosság), mint a kifejlett állapotban szüretelt almáknál. Tehát a szüret helyes időpontjának megválasztása a tárolhatóságot alapvetően meghatározza. Szüretnél nagy figyelmet kell fordítani a gyümölcs törődés, ütődés mentes kezelésére, igyekezni kell a leszedett alma minél kevesebb mozgatására válogatás során.

Az alma tárolhatóságának alapfeltétele, hogy szedés után órákon belül hűvös tárolóba kerüljön a gyümölcs. Alma tartós tárolásához + 1-2 ℃ hőmérsékletű hűtött helyiség szükséges (hűtő tároló), ami házi kerti körülmények között általában nem biztosítható. Az ajánlottnál magasabb hőmérsékletű tároló helyeken az alma utóérése lelassul ugyan a szabadföldi viszonyokhoz képest, de nem hónapokig, hanem csak néhány hétig biztosítja az alma megfelelő minőségét, az utóérés fokozottabb. Ezt az alma gyorsabb elfogyasztásával, felhasználásával tudjuk kompenzálni. Az érés folyamatát, az alma minőségét ezért folyamatosan ellenőrizni érdemes.

Nem lesz hiány magyar almából – A vevőktől is függ a termelők megélhetése

2022. október 6. 10:12

A magyar almának van jövője, a legnépszerűbb gyümölcsből az áruházakban idén sem lesz hiány - mondta az Agrármarketing Centrum (AMC) almafogyasztást népszerűsítő kampányának szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

Nagy lehetőségek rejlenek a városi kertészetben

2020. május 17. 07:53

A tanulmány szerint a kihasználatlan zöld területek 10 százalékának bevonásával 87 375 embernek termeszthetnének elegendő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget.

Kampány indult a zöldség-gyümölcs pazarlás ellen

2019. július 3. 10:47

Magyarországon évente fejenként csaknem 6 kilogramm zöldséget és gyümölcsöt dobnak ki, ennek egy részét pusztán azért, mert alakjuk vagy esztétikai megjelenésük nem annyira tetszetős.

Mást mond a botanika a paradicsomról, mint amit az iskolában tanultunk róla

2019. július 18. 04:36

Amennyiben botanikai szempontból közelítjük meg a témát, a paradicsom valójában nem zöldség, hanem gyümölcs. Másfelől viszont, ha a konyhai felhasználás szerint próbáljuk besorolni a paradicsomot, mindenképp a zöldségek közé kell helyeznünk.