Mikor és hogyan pótoljuk kerti talajunk tápanyagait?

Agrofórum Online

A talaj tápanyag-utánpótlásának legfontosabb időszaka az ősz, kijuttatásuk szerves és szervetlen műtrágyák formájában is történhet.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos   

Kedves Érdeklődő!

A talaj tápanyag-utánpótlásának legfontosabb időszaka az ősz, kijuttatásuk szerves és szervetlen műtrágyák formájában is történhet. A friss istállótrágya kerti felhasználásra azonnal nem alkalmas, azt halomba összerakva néhány hónapig érlelni szükséges. Az istállótrágyát lehetőleg ősszel juttassuk ki és talajába beásását, forgatását is végezzük el. A szerves anyagnak így van ideje tavaszig elbomlani, a tápanyagok pedig a növények gyökerei számára felvehetővé válnak. Kötött talajon legalább 3 évente, homoktalajon pedig 2 évenként célszerű istállótrágyázni. Az istállótrágya helyett használhatjuk a kertünkből származó, megfelelően beérlelt komposztot, vagy dúsított tőzeget is. A szerves anyagok tartalmazzák a növények számára szükséges nitrogént, foszfort és káliumot, valamint a mikroelemeket is. Ezek az anyagok a talaj tápanyag-gazdálkodása mellett a víz- levegő- és hő-gazdálkodását is javítják. Továbbá a talaj szerkezetét, porozitását és művelhetőségét is pozitívan befolyásolják.

A kálium- és a foszfortartalmú műtrágyákat lassú oldódásuk miatt ősszel szükséges kiszórni, hogy feloldódva tavaszig eljussanak a talaj gyökereket tartalmazó rétegébe. Kötöttebb talajokon, a gyorsabb oldódásuk érdekében talajba dolgozásukkal (15-30 cm mélységben) a folyamat tovább gyorsítható. A  foszfor a növény szinte minden anyagcsere folyamatában rész vesz, ezért a fotoszintézisben, a légzésben és az alapvető biológiai szintézisfolyamatokban is nélkülözhetetlen. A kálium nagymértékben javítja a növények a vízfelhasználási hatékonyságát. Szerepe van a növények párologtatásában, légzésében és fokozza a gyökerek aktív vízfelvételét. A nitrogéntartalmú műtrágyák többsége gyorsan és könnyen oldódik, ezért ezeket tavasszal jutassuk ki. Ősszel csak annyit érdemes kiszórni, amennyi a talajba került lombozat elbontásához szükséges. Mivel a nitrogén könnyen mozog a talajban, elég a talajfelszínre tavasszal kijuttatni, esetleg sekélyen bedolgozni. A nitrogén a növények hajtásnövekedésében és termésképzésében nélkülözhetetlen, tehát a korai fejlődés és vegetatív növekedés szakaszában legnagyobb belőle az igény.

A sokoldalú kalcium: érdemes-e kukoricának adni?

2019. október 13. 08:57

Mivel a kalcium mozgása korlátozott a növényben, a kalciumtáplálás kritikus jelentőségű lehet dinamikus fejlődési szakaszokban, de fontos a megfelelő növényegészségi állapot fenntartásában a növény egész élete folyamán. A kalciumion a talaj legmeghatározóbb kationja, számos pozitív hatást gyakorol szerkezetére, minőségére.

Így kell táplálni a burgonyát!

2018. június 25. 10:27

A burgonya tápanyagigény szempontjából az igényes növények közé tartozik. Egy tonna gumóban 5 kg nitrogén, 2 kg foszfor, 9 kg kálium hatóanyag található meg.

Miért ne adjunk télen tápoldatot a növényeknek?

2024. január 8. 04:37

Azt hallottam, hogy télen nem szabad tápanyagozni a szobanövényeket. Ez valóban így van? Miért ne adjunk télen tápoldatot a növényeknek?

Egy virágkötészet napi tevékenységei I. rész

2019. szeptember 13. 08:04

Miután beérkeznek az üzletbe a palánták, cserepes növények vagy vágott virágok, első fontos feladat a számukra megfelelő környezet kialakítása.