Mikor és hogyan ültessük ki palántáinkat?

Agrofórum Online

Milyen fejlettségi állapotnál szabad kiültetni a palántákat? A műveletet hogyan kell végrehajtani, illetve mire kell odafigyelni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Legyen akár saját magunk által nevelt vagy vásárolt palánta, nagyon fontos, hogy az jól fejlett legyen. A kiültetésre alkalmas palánta levelei sötétzöldek, szára vaskos, erős, nem pedig megnyúlt, rajta egy-két virág pedig kifejezetten a jó fejlettségre utalhat. Gyökérzete is legyen dús, fehér színű, mely a közegét finoman átszőtte.

A kiültetés idejét általában a hőmérséklet szabja meg. Fontos, hogy a talajhőmérséklet legalább a 10 °C-ot meghaladja, főként a paradicsom, paprika és az uborka, vagyis a melegkedvelő növények ültetése esetében. Hideg környezetben a gyökereik nem fejlődnek megfelelően, a tápanyagellátás is gátolt, így a virágképződés késik és gyengébb is lesz.

A frissen ültetett palánták gyakran mutatják foszforhiány tüneteit még helyes ültetésnél is, hiszen a fejletlenebb gyökérzet és a hideg talaj felvételét könnyen gátolja. A kiültetés ideje ezért általában a fagyosszentek utáni időszakra szokott esni. A túl korai kiültetés a növények megfázásához is vezethet, viszont a megkésett kiültetés egyaránt káros lehet, hiszen a palánták elöregedése, felnyurgulása, satnyulása is bekövetkezhet.

A kis növényeket, minden esetben edzeni, vagyis szoktatni szükséges a külső behatásokhoz, mielőtt kertünkbe kerülnének. Nemcsak a hőmérséklet, hanem a napfény változó hatásaihoz is szoktatni kell, ezért először csak pár órára árnyékba, majd fokozatosan a napra is helyezhetjük a kiültetésre szánt palántákat.

Kiültetésre azok a kertrészek alkalmasak, melyek talajának megfelelő előkészítése megtörtént. Az ősz folyamán felásott, megtrágyázott, majd ülepedett, porhanyós és gyommentesen tartott terület szolgálhat palántáink optimális helyéül. A növényeket olyan mélyre ültessük a talajba, ahogyan az palántakorban is volt, ezt követően jöhet alapos beöntözésük. A begyökeresedésük kb. egy hétig tart, majd fokozatosan beindul növekedésük és fejlődésük. A továbbiakban se hagyjuk növényeinket gondozatlanul, hosszabb csapadékmentes időszakban mindenképp gondoskodjunk öntözésükről, de a tápoldatozás, a kapálással végzett talajlazítás és gyomirtás, valamint a növényvédelmi megfigyelések is szerepeljenek az elvégzendő teendőink között.

Mit jelentenek a determinált, a féldeterminált és a folyamatos növekedésű fogalmak a palántáknál?

2025. április 27. 04:37

Palántavásárlás előtt állok. Olvastam a fajták leírásában, hogy determinált, féldeterminált, folyamatos növekedésű. Mit jelentenek ezek a fogalmak?

A 10 legkönnyebben termeszthető otthoni zöldségféle

2022. június 21. 14:39

Nem árt tudnia, mely zöldségeket lehet a legkönnyebben magról vetni!

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

2023. szeptember 14. 09:40

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.