18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Mikor és hogyan ültessük ki palántáinkat?

Agrofórum Online

Milyen fejlettségi állapotnál szabad kiültetni a palántákat? A műveletet hogyan kell végrehajtani, illetve mire kell odafigyelni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Legyen akár saját magunk által nevelt vagy vásárolt palánta, nagyon fontos, hogy az jól fejlett legyen. A kiültetésre alkalmas palánta levelei sötétzöldek, szára vaskos, erős, nem pedig megnyúlt, rajta egy-két virág pedig kifejezetten a jó fejlettségre utalhat. Gyökérzete is legyen dús, fehér színű, mely a közegét finoman átszőtte.

A kiültetés idejét általában a hőmérséklet szabja meg. Fontos, hogy a talajhőmérséklet legalább a 10 °C-ot meghaladja, főként a paradicsom, paprika és az uborka, vagyis a melegkedvelő növények ültetése esetében. Hideg környezetben a gyökereik nem fejlődnek megfelelően, a tápanyagellátás is gátolt, így a virágképződés késik és gyengébb is lesz.

A frissen ültetett palánták gyakran mutatják foszforhiány tüneteit még helyes ültetésnél is, hiszen a fejletlenebb gyökérzet és a hideg talaj felvételét könnyen gátolja. A kiültetés ideje ezért általában a fagyosszentek utáni időszakra szokott esni. A túl korai kiültetés a növények megfázásához is vezethet, viszont a megkésett kiültetés egyaránt káros lehet, hiszen a palánták elöregedése, felnyurgulása, satnyulása is bekövetkezhet.

A kis növényeket, minden esetben edzeni, vagyis szoktatni szükséges a külső behatásokhoz, mielőtt kertünkbe kerülnének. Nemcsak a hőmérséklet, hanem a napfény változó hatásaihoz is szoktatni kell, ezért először csak pár órára árnyékba, majd fokozatosan a napra is helyezhetjük a kiültetésre szánt palántákat.

Kiültetésre azok a kertrészek alkalmasak, melyek talajának megfelelő előkészítése megtörtént. Az ősz folyamán felásott, megtrágyázott, majd ülepedett, porhanyós és gyommentesen tartott terület szolgálhat palántáink optimális helyéül. A növényeket olyan mélyre ültessük a talajba, ahogyan az palántakorban is volt, ezt követően jöhet alapos beöntözésük. A begyökeresedésük kb. egy hétig tart, majd fokozatosan beindul növekedésük és fejlődésük. A továbbiakban se hagyjuk növényeinket gondozatlanul, hosszabb csapadékmentes időszakban mindenképp gondoskodjunk öntözésükről, de a tápoldatozás, a kapálással végzett talajlazítás és gyomirtás, valamint a növényvédelmi megfigyelések is szerepeljenek az elvégzendő teendőink között.

Földkeverék-újdonság a zöldségnövények számára!

2019. május 27. 12:41

A hazánkban nagy múlttal rendelkező Florasca Környezetgazdálkodási Kft. földkeverő üzeme új terméket tervezett, melyben már közeg-víztartóképességet befolyásoló adalékanyag is van. Az így létrehozott földkeverék két új termékének neve: Florasca EverGreen zöldségföld és Florasca EverGreen virágföld.

Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

2024. március 24. 04:39

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Mikor lehet szamócát telepíteni?

2018. június 28. 07:22

F. Ferenc kérdése: földieper felől érdeklődnék. Pontosan a termesztése érdekelne, tudom többféle lehetőség van. Az évelő vagy a folyton termő érdekelne. Próbálkoztam magvetésével többféleképp, de nem kelt ki, pedig gazdaboltban vettem. S palántát is néztem. Melyik időszak megfelelő az ültetésre vagy palántázásra? S magról lehet-e?