Mikor és hogyan végezzem el az őszi lemosó permetezést?

Agrofórum Online

S. Ferencné kérdése: Sokat olvastam arról, hogy az őszi lemosó permetezésnek kiemelt a jelentősége. Kezdő kertészkedő vagyok, így azt kérdezném, mikor és hogyan kell elvégezni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszi lemosó permetezés a kártevők és kórokozók megjelenésének megelőzésére szolgál. Az elhúzódó ősz, az enyhe tél kedvez a károsítók áttelelésének és felszaporodásának. Egyik leghatékonyabb megelőzési módja e kezelések alkalmazása. A permetezések célja a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kéregén, rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek elpusztítása, a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése. A leveleken fennmaradt szaporító képletek, spórák is eredményesen elpusztíthatók. A növényvédő szer kijuttatása nagy lémennyiséggel indokolt a törzseken és az ágakon való egyenletes fedés biztosítása érdekében.

Fontos, hogy a növény minden részére bőségesen jusson növényvédő szer, beleértve a fás szárak repedéseit, a levélzugokat és a fák csúcsát is.  Ezt a kezelést ősszel, a lombhullás időszakában érdemes elvégezni minden olyan fás szárú lombhullató növényen, amelynél fertőzés veszélye áll fenn. Az őszi lemosó permetezés mellett a gyümölcsmúmiák, levelek összegyűjtése, megsemmisítése, a beteg növényi részek eltávolítása, a sebek kezelése is a károsítók megjelenésének megelőzéséhez járulnak hozzá.

Az, hogy milyen növényvédő szert válasszunk, a károsítótól függ, mely ellen védeni szeretnénk a növényt. Lemosó permetezések alkalmával a réz tartalmú készítmények eredményesen felhasználhatók a kórokozó ellen, emellett antibakteriális hatással is rendelkeznek. A kén hatóanyag használata a lisztharmat típusú gombák ellen nyújt védelmet, valamint bizonyos mértékű atkaölő vagy gyérítő hatással is rendelkezik.

Az olajos alapú készítmények rovarok és atkák ellen alkalmazhatók. E készítmények vékony bevonatot képeznek a kártevők áttelelő alakján megakadályozzák ezzel légzésüket. Hatásosak a pajzstetvek, levéltetvek tojásai, takácsatkák, valamint a körtelevélbolha ellen. Ha többféle károsító van együttesen jelen az adott növényen, arra kombinált készítményeket alkalmazhatunk.

Mitől barnul a japánfűz levele?

2020. július 14. 13:17

Végre megkaptam álmaim tárgyát a japánfűz fámat. Sajnos május végi kiültetés után sok levele elbarnult, elhalt. Mit tudok tenni, hogy életben maradjon?

Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

2018. november 29. 15:33

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Nyárfa termése mindent eláraszt! - Hogy lehetne ezt csökkenteni?

2019. április 24. 06:37

H. János kérdése: A nyárfák ez évben is szennyezik a környezetet, hogy lehetne ezt csökkenteni?

Hogyan lehetne távol tartani az apró fekete bogarakat a rukkolától?

2022. augusztus 8. 04:36

A rukkolám levelén apró lyukak jelentek meg, és parányi fekete bogarakat látok a környékén. A növény ettől még ehető? Kérem segítségét abban, hogy hogyan lehetne távol tartani ezeket a rovarokat, pontosan milyen bogárról van szó. Van-e mód arra, hogy a rovarok ellen ne kelljen permetszert használni?