Mikor és mivel kell permetezni a diófát?

Agrofórum Online

Mikor kell permetezni és pontosan mivel kell permetezni a diófát? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Pontosabb választ tudnék adni, ha többet elárult volna a diófájáról, pl. fiatal vagy meglett korú, milyen méretű. Alapvetően a diófa permetezését a fa magassága határozza meg. A termőre fordult, 10-20 éves diófák 5 métert meghaladó magasságúak, azok lombját a hagyományos háti permetezőgépekkel nem tudja megvédeni, a permetcseppek odajuttatására nem képesek. Ilyen fákhoz, már motoros permetezők szükségesek. Válaszomban úgy értelmezem a helyzetet, hogy a kivitelezéshez minden adott, csak a megfelelő szert és a kezelés idejét határozom meg, és már termő fákról van szó, aminek a terméseit is meg kell védeni. Nem törekszem túlzott kémiai kezelésekre, csak a még szükséges minimális beavatkozásokat javaslom.

Dió gnomóniás foltosodása

Téli lemosó permetezés a kezelések alapja, a fán telelő levélatkák, levéltetvek és az almamolylárvák, a gnomóniás és baktériumos betegség ellen téli, lomb nélküli állapotban, fagymentes időben kell elvégezni bő permetlével, amikor a nappali hőmérséklet 10 °C körüli és nem várható csapadék. Rovarok áttelelő alakjai ellen az olajtartalmú valamennyi szer hatékony, míg a gomba vagy baktériumos betegségek ellen a réz hatóanyagot kell a permetléhez adagolni. Tehát kombináltan, és együtt – betegségek és rovarok ellen – védekezünk. Az árusított növényvédő szerek neve évről évre változó, elnevezésük gyártótól függő, a gazdaboltok eladói az itt leírt javaslat alapján a megfelelő szert fogják Önnek kiadni.

Levéltetű a dió levelén

A diófa levelein és a zöld dióburkokon májustól lombhullásig csapadékos, párás időben a gnomóniás és a baktériumos betegségek feketés foltokat okoznak, súlyosabb esetben levélelhalást, levélhullást. Ha mindkettő károsít, réztartalmú szereket használjunk, bármelyik eredményesen megállítja a fertőzést. Dió termését az almamoly lárvái szokták kirágni, tönkretéve a dióbelet. Ellene a Dipel és Neemazal biológiai, és a hagyományos Decis, Karate, Full, Mospilan rovarölő szerek valamelyikével érdemes a fákat permetezni. Almamolyok májustól augusztus végéig megtalálhatók a gyümölcsösökben, feromoncsapdákkal ellenőrizhető egyedszámuk és annak változása, azok alapján lehet a hatékony permetezési időpontot kiválasztani.

Nyugati dióburok-fúrólégy lárvái

A dió újabb rettegett kártevője a nyugati dióburok-fúrólégy, mely a zöld buroklevélben neveli fel lárváit, emiatt a buroklevél megfeketedik és elfolyósodik. Júliustól jelennek meg a kártevők és szeptemberig folyamatosan jelen vannak, fertőzik a zöld burokleveleket, abba rakják petéiket. Jelenlétüket, rajzásukat sárga színű ragacsos rovarcsapdákkal lehet nyomon követni és a rajzáscsúcs után 6-7 nappal permetezni. Mivel legalább 2 hónapig a diófákon él, többször megismételt, 8-10 naponkénti permetezés válhat szükségessé. A dióburok-fúrólégy lárvái a buroklevelekből a talaj felső rétegeibe húzódva, báb alakban ott telelnek. A lehullott fekete diókat folyamatosan naponta ajánlott összeszedni, vödörbe, zárt aljú edénybe gyűjteni, megakadályozva a lárvák talajba kerülését. A diófa alján a talajt ajánlott felkapálni, a száraz talajban többségük kiszárad, elpusztul. A fa alatti talajban áttelelt bábok tavasszal – májusban – Artis pro biológiai talajkezelő szerrel hatástalaníthatók. Környezetbarát, méregmentes megoldás.

Drónokban rejlő lehetőségek: alkalmazások és azok feltételei az agráriumban

2024. április 9. 05:40

Ma már elmondható, hogy a jogi, hatósági szabályozás beérte a gyors technológiai fejlődést, így lehetővé vált nemcsak a szabályozott és biztonságos civil-, illetve hobbifelhasználás, hanem a jogszerű munkavégzés, szolgáltatás is ezekkel az eszközökkel.

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Mivel permetezhetem a smaragd tujákat, ha megjelent a hajtáselhalás?

2024. február 10. 11:10

Pusztulnak a tujáim. Milyen legmagasabb töménységben használható az Agrol a smaragd tujáknál, ami még hatásos, és nem káros rájuk? Most tavasszal tervezem permetezésüket.

Az Amazone bemutatja az UX 5201 SmartSprayer permetezőgépet

2021. május 8. 07:36

Az integrált SmartSprayer megoldás előnye annak pontossága a műholdakkal és drónokkal szemben, mivel milliméteres pontossággal ismeri fel a növényeket, és lehetővé teszi a valós idejű beavatkozást.