Mikor kell megkezdeni a burgonyánál a fitoftóra elleni védekezést?

Agrofórum Online

Kérem szíves válaszukat: mikor kell megkezdeni a burgonya fitoftórás betegsége elleni védekezést?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A burgonyavész nemcsak a burgonya, hanem a paradicsom egyik legjelentősebb betegsége is, mely rövid idő alatt, beavatkozás hiányában, akár a teljes növényállomány pusztulását is okozhatja. Tünetek a levelek mellett a száron, de a burgonya gumóján is jelentkezhetnek. A levélfoltok a levelek csúcsi részéből indulnak, melyek széle sárgászöld, vizenyős, félköríves formájú. A foltok rövid időn belül elhalnak, és sötétbarna színűek lesznek. A levél fonáki oldalán jellegzetes tünetnek számít a beteg és az egészséges levélrész határán megjelenő finom, fehér színű penészgyep. A betegség idővel az egész levélre kiterjed, így az elszárad, majd pedig elrothad. A száron a foltok megnyúlt alakúak, a gumó héján pedig enyhén besüppedő, szabálytalan alakú, szürke foltok jelennek meg a betegség nyomán.

A megelőzés a védekezés fontos alapját képezi, így a vetésforgó betartásának is kiemelt szerepe van, ugyanis a kórokozó a növényi maradványokon, de a beteg gumón is képes fennmaradni. A fertőzéshez nem kell magas hőmérséklet, hiszen az már kb. 15 °C-os hőmérsékletnél létrejöhet, viszont a terjedésének leginkább a 20 °C tekinthető optimálisnak. A fertőzés kialakulását elősegíti a pár órán át tartó levélfelületi nedvesség, amely eső mellett akár harmatot, de öntözést is jelenthet. Az öntözéseket ajánlatos a reggeli órákra korlátozni, ezzel a levelek hosszabb időtartamú nedvessége elkerülhető, valamint a sorok szélirányba való kialakításával is a lombozat benedvesedés utáni gyorsabb száradását segíthetjük elő.

Emellett a növény rendszeres szemrevételezésével a betegség nagyobb mértékű elhatalmasodása előzhető meg. A betegség jelentős kártételére leginkább a nyár folyamán kell számítani, akkor, amikor jelentős mennyiségű csapadék is társul a 20 °C körüli hőmérséklethez. A megjelenésére tavasz végén, nyár elején már nem árt odafigyelni, hiszen járvány kialakulására leghamarabb június végén és július elején számíthatunk.

Védekezés

A kémiai védekezést ezért már május végén el kell kezdeni, majd ezt legalább július elejéig rendszeresen szükséges folytatni. A burgonyavész leküzdésére felszívódó és kontakt hatású szerek egyaránt felhasználhatók, a réz hatóanyagú készítmények mellett az Alitis, Polyram DF, valamint Proplant stb. készítmények közül egyaránt válogathatunk kiskerti felhasználásra is.

Kiemelt kép: Pixabay

Csak a korai burgonyának van jövője Magyarországon?

2019. augusztus 21. 10:35

A burgonya magyarországi vetésterülete folyamatosan csökken, az Agrofórum egyik legfrissebb videójában ennek okait próbálta megtudni.

Zöldség Videó

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Mikor ültessük el a burgonya gumóit?

2024. április 6. 04:36

Mikor kell ültetni a burgonya gumóit, és hogyan végezzük ezt a feladatot?

Már ültethető a burgonya, de nem mindegy, hogyan

2019. április 9. 10:29

Változékony eloszlásban életmentő eső hullott, 10-15 mm főként a Dunántúlon és az Dél-Alföldön, másutt kevesebb esett. Ez azt jelenti, hogy továbbra is maradt a szárazság.