Mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

Agrofórum Online

Kertemben több szilvafa is található. Azt szeretném megtudni, hogy mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A poloskaszagú szilvadarazsak, vagyis a sárga szilvadarázs (Hoplocampa flava) és a fekete szilvadarázs (Hoplocampa minuta) ellen a szilva virágzásakor kell védekeznünk. A kifejlett egyedek a csészecimpákra helyezik tojásaikat, majd a kelő lárvák a virágzás után a fejlődő terméskezdeménybe rágják magukat. A károsodott terméseken, melyek már fejlettebb állapotúak, általában két nyílás látható, a lárvák bemeneti és kimeneti helyénél. A lárvák felélik a terméseket, melyekben ürüléküket hagyják maguk után. A megrágott termések lehullanak a fákról, melyből a lárvák pár nap elteltével vonulnak a talajba és ott telelnek át lárva állapotban. Az évi egy nemzedékes kártevő bábozódása tavasszal következik be, majd pedig az imágók általában áprilisban rajzanak. A kártétel főként elhúzódó virágzás esetében lehet jelentős, mivel csak a fiatal terméskezdemények veszélyeztetettek a károsítás szempontjából. Jellemzően a később bekövetkezett, gyümölcsökön megjelenő kártételt már gyümölcsmolyok jelenléte okozza.

A szilvadarazsak rajzása fehér színű ragacslapok kihelyezésével ellenőrizhető, melyeket a szilva virágzása előtt kell kihelyezni a fa legnaposabb oldalára. A szilvadarazsak imágói kb. fél cm nagyságúak, a fekete szilvadarázs fekete, még a sárga szilvadarázs színe barnás, vagy vörössárgás, torán fekete foltokkal. Erős rajzás, illetve elhúzódó virágzás esetében már az imágók ellen is érdemes védekezni, hiszen ezek rövid életük során szinte csak a virágokon tartózkodnak. Gyors elvirágzás esetén pedig a permetezést a sziromhullás után azonnal ajánlatos elvégezni.

A jól időzített védekezéskor, amíg a tojásból kifejlődő lárva eljut a károsítás helyéig, elegendő mennyiségű növényvédő szerrel találkozik, így megelőzhető kártétele. A virágzáskor végzett kezeléshez olyan készítményt válasszunk, amely méhkímélő technológiában is alkalmazható. Házikerti védekezéshez a fák alá terített ponyva egyaránt megoldást, vagyis megelőzést jelenthet, hiszen így a lárvák talajba való behúzódása megakadályozható. Továbbá a talajra hullott szilva rendszeres összegyűjtésével egyaránt csökkenthető a lárvák száma.

A vattaszerű csomókat az almafákon vértetű okozhatja?

2022. november 6. 04:37

A vattaszerű csomók az almafákon vértetű jelenlétére utalnak? Tudok most védekezni ellenük?

Lótetű a kertben - mit tehetünk?

2021. április 5. 12:10

Készítem a kertemben a veteményest, és lótetűknek vélt állatokat találtam a földben. Több cm –esek, járataik vannak. Eddig még nem voltak, tanácstalan vagyok, mit tehetek ellenük?

Aknázómoly - hogyan menthető meg a vadgesztenye?

2018. július 13. 06:15

E. József kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a vadgesztenyefát támadó aknázómoly ellen hogyan tudnék és milyen szerrel védekezni a leghatékonyabban? A fák több mint 45 évesek, összeérő koronával rendelkeznek és fehér virágzatot hoznak.

Már megjelent a lisztharmat az almafákon?

2021. május 13. 09:43

Első éves almafám fiatal levelei torzultak, csónakosodtak. Mintha fehér bevonat is lenne rajtuk. Ilyen korán lehet már rajta lisztharmat? Hogyan tudom megelőzni?