4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

Agrofórum Online

Kertemben több szilvafa is található. Azt szeretném megtudni, hogy mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A poloskaszagú szilvadarazsak, vagyis a sárga szilvadarázs (Hoplocampa flava) és a fekete szilvadarázs (Hoplocampa minuta) ellen a szilva virágzásakor kell védekeznünk. A kifejlett egyedek a csészecimpákra helyezik tojásaikat, majd a kelő lárvák a virágzás után a fejlődő terméskezdeménybe rágják magukat. A károsodott terméseken, melyek már fejlettebb állapotúak, általában két nyílás látható, a lárvák bemeneti és kimeneti helyénél. A lárvák felélik a terméseket, melyekben ürüléküket hagyják maguk után. A megrágott termések lehullanak a fákról, melyből a lárvák pár nap elteltével vonulnak a talajba és ott telelnek át lárva állapotban. Az évi egy nemzedékes kártevő bábozódása tavasszal következik be, majd pedig az imágók általában áprilisban rajzanak. A kártétel főként elhúzódó virágzás esetében lehet jelentős, mivel csak a fiatal terméskezdemények veszélyeztetettek a károsítás szempontjából. Jellemzően a később bekövetkezett, gyümölcsökön megjelenő kártételt már gyümölcsmolyok jelenléte okozza.

A szilvadarazsak rajzása fehér színű ragacslapok kihelyezésével ellenőrizhető, melyeket a szilva virágzása előtt kell kihelyezni a fa legnaposabb oldalára. A szilvadarazsak imágói kb. fél cm nagyságúak, a fekete szilvadarázs fekete, még a sárga szilvadarázs színe barnás, vagy vörössárgás, torán fekete foltokkal. Erős rajzás, illetve elhúzódó virágzás esetében már az imágók ellen is érdemes védekezni, hiszen ezek rövid életük során szinte csak a virágokon tartózkodnak. Gyors elvirágzás esetén pedig a permetezést a sziromhullás után azonnal ajánlatos elvégezni.

A jól időzített védekezéskor, amíg a tojásból kifejlődő lárva eljut a károsítás helyéig, elegendő mennyiségű növényvédő szerrel találkozik, így megelőzhető kártétele. A virágzáskor végzett kezeléshez olyan készítményt válasszunk, amely méhkímélő technológiában is alkalmazható. Házikerti védekezéshez a fák alá terített ponyva egyaránt megoldást, vagyis megelőzést jelenthet, hiszen így a lárvák talajba való behúzódása megakadályozható. Továbbá a talajra hullott szilva rendszeres összegyűjtésével egyaránt csökkenthető a lárvák száma.

Megállíthatatlan? Csigák dézsmálják a veteményest országszerte

2018. augusztus 2. 06:26

M. Imre kérdése: Mióta elkészült az automata öntözőrendszer, azóta nem bírunk a csigákkal, teljesen tönkreteszik a veteményest.

Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

2022. szeptember 6. 04:36

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Mi okozhatja?

Mik lehetnek a narancssárga, kocsonyás, zacskószerű képletek a borókán?

2019. május 14. 09:34

R. Gáborné kérdése: Boróka bokraimon tavasszal feltűnő narancssárga színű, kocsonyás, zacskószerű képletek jelentek meg, melyek hamar beszáradtak. Sajnos nem készítettem képet róluk. Meg tudják mondani, hogy mik voltak?

Miért hullottak le a naspolya virágbimbói, és miért vörösek a levelei?

2023. május 10. 10:12

Az egyéves naspolyafám tavaly 3 virágot és termést hozott. Az idén húsznál is több bimbót számoltam meg, de 2-3 nap leforgása alatt az összes lehullott (nem volt fagy). Mi lehet ennek az oka? Néhány levél pirosas színű. Ez természetes? Az egyik hajtást pedig mintha megrágta volna valamilyen kártevő.