Idén először ültettem kertembe fűszerpaprikát. Mikor szedhetők le a termései?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A fűszerpaprika érésének pontos ideje időben nehezen határozható meg, hiszen az érés idejét több tényező is befolyásolja. Első körben legfontosabb a fajta tulajdonsága, de a víz- és tápanyag-ellátás, a hőmérséklet, az állománysűrűség ugyancsak hatással van a szedés optimális idejére. Fontos lenne tudni, melyen fajta is található meg kertjében, hiszen a rövidebb tenyészidejű, illetve determinált, féldeterminált növekedésű fűszerpaprika-fajták érése hamarabb következik be. A termések optimális minőségi tulajdonságainak kialakulása a folytonos növekedésű, hosszú tenyészidejű fajták esetében azonban csak későbbre tehető.
A növények szaporításának módja egyaránt befolyásoló tényező, hiszen a helyre vetett állományok termései általában 2-3 hetes késéssel kezdik el a megfelelő minőségi követelményeket elérni palántázott társaikhoz képest. Az első szedésre általában szeptemberben szokott sor kerülni, mely termésekre jellemző, hogy minőségi paraméterei, vagyis szárazanyag- és festéktartalma kedvezőbb, mint a később, csak októberre beérő paprikák esetében. A determinált és féldeterminát növekedésű fajtákra általában koncentráltabb érés jellemző, vagyis a szedés egy-két alkalommal elvégezhető, de a folytonos növekedésű fajták esetében akár háromszori szedés is szükséges lehet. Leszedni csak a teljesen bepirosodott, fajtára jellemző méretű és színezetű termést érdemes.
A leszedett terméseknek szükségük van még utóérlelésre, mely folyamat kb. egy hónapig tart. Ezalatt az idő alatt még a bogyók légzése intenzív, tehát a színanyagok képződése bennük még folytatódik. A leszedett termések utóérlelésének a helye alapvetően meghatározza azt, miként is megy végbe bennük ez a folyamat. A legintenzívebb festékképződés a füzéres utóérlelési módszerrel érhető el, de ilyenkor, az őszi időjárástól függően akár penészedés is kialakulhat, így a folyamat végeztével a termések kiválogatása is szükségessé válhat. Az utóérlelést követően a késztermék előállításához a fűszerpaprikák szárítására, majd pedig őrlésére is szükség van.