Mikor vessük el a paprika- és paradicsommagokat palántanevelés céljából?

Agrofórum Online

Mire ügyeljünk palántaneveléskor?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsomot és a paprikát is, főkét palántaneveléssel, kisebb arányban állandó helyrevetéssel szaporítják. A magvetés időpontjának helyes megválasztása nagyon fontos tényező. A kelleténél korábbi magvetés pl. nem csak többletköltségekkel jár, hanem a palánták elöregedéséhez is vezet. A vetés időpontját a növénykék kiültetésének idejéhez kell igazítani.

A paradicsom-, valamint a paprikapalánták esetében a kiültetésre április végén, május elején szokott sor kerülni. Palántáik nevelési időtartama kb. nyolc hetet vesz igénybe, mely alatt a kiültetéshez szükséges megfelelő fejlettséget elérik. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy a magvetést február végén, március elején kell megkezdenünk.

Vetésnél fokozottan ügyeljünk arra, hogy csak fajtaazonos és fertőzésmentes magvakat használjuk. A felhasznált közeg minőségi tulajdonsága is meghatározó jelentőségű, ugyanis a túlságosan savanyú és lúgos talajok szintén kedvezőtlenül hatnak a csírázásra. Érdemes tehát, az üzletekben kapható kifejezetten erre a célra kifejlesztett közegek alkalmazása. A palántanevelés során javasolt az edényeket előzetesen fertőtleníteni, melyet 10 %-os hypos oldattal is megtehetünk. Ezután legalább 6 cm-es vastagságban töltsük fel az edényeket szaporító közeggel, majd nedvesítsük be. Ügyeljünk arra, hogy ne tömörítsük nagyon a közeget, hiszen a túlzott tömörítés levegőtlen viszonyokat és nehezebb nedvesítést tesz lehetővé. Kisebb magvak esetében, mint a paprika és a paradicsom, sűrűbb vetést is alkalmazhatunk. A kelésig a magok számára meleget, és magas páratartalmat kell biztosítanunk, ezért edényeink tetejét takarjuk le fóliával esetleg üveglappal.

Kelés után a növényeknek sok fényre van szükségük. Az első lomblevelek fejlődésnek indulásakor, kb. két héttel a kelés után, következhet a tűzdelés, vagyis a palánták átültetése. A tűzdelés után mindig ügyeljük arra, hogy növényeinket ne öntözzük túl, a felesleges víz pedig edényeink alján távozni tudjon. Kiültetés előtt a palántákat minden esetben edzeni szükséges. Ez nem más, mint hogy növényeinket hozzá szoktatjuk a kinti körülményekhez, ehhez világos, de félárnyékos helyet válasszunk. Az éjszakai hőmérséklet nagyobb mértékű csökkenése esetében erre az időszakba még érdemes őket védett helyre visszaköltöztetni.

Mikor és hogyan ültessük ki palántáinkat?

2022. április 30. 16:34

Milyen fejlettségi állapotnál szabad kiültetni a palántákat? A műveletet hogyan kell végrehajtani, illetve mire kell odafigyelni?

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

2025. március 2. 05:40

A sikeres palántanevelés érdekében alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése.

Ezért érdemes lecserélni a nátriumlámpákat az üvegházakban

2024. április 8. 09:10

A holland Noordam Plants növénytermesztő társaság úgy döntött, hogy az első 2500 négyzetméteren végzett sikeres tesztelés után a RED LED megoldást 15 ezer négyzetméterre terjeszti ki.

Egyesével vagy csoportosan jobb nevelni a kiültetett palántákat?

2025. március 6. 04:36

Többesével keltek ki a palántáim, mit csináljak velük? Mi a jobb, ha egyesével, vagy ha csoportosan nevelem azokat kiültetés után?