Milyen kártevő „fogta össze” a rózsa levelét?

Agrofórum Online

G. Nándor kérdése: Kertemben a rózsa levelét valamilyen kártevő félbehajtva károsítja. Mi okozhatja az érdekes jelenséget? Hogyan védekezhetek a kártevő ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A rózsája levelét egy kártevő állat „fogta össze”, ez a rózsalevél gubacsszúnyog „munkája”. A rózsának több jelentős állati kártevője van, amelyek a lombozatán okoznak kárt, a levéltetvek, a takácsatkák, a rózsadíszbogár, a rózsalevéldarazsak, a szabóméhek, a gubacsdarazsak. Bár a gubacsszúnyogokból hazánkban több mint 250 faj ismeretes, a kertészeti növényeket 70 faj „látogatja”, rózsa szempontjából a gubacsszúnyog nem tartozik a jelentős kártevői közé, de azért érdemes rá figyelni.

Rózsalevél gubacsszúnyog kártétele

A rózsalevél gubacsok általában a felső zsenge hajtásokon található leveleken vannak. A rózsalevél gubacsszúnyog az általa hüvelyszerűen kialakított levélbe helyezi el tojásait, gyakran több levélkébe is. A levélkék hüvelyszerűek lesznek, egy darabig zöldek maradnak, majd később gyakran vörösesbarnára színesednek és így feltűnőbbé válnak, majd lehullanak. A gubacs hasformájú levélrészében kezdetben fehér, akár 50 darab, körülbelül 2 mm hosszúságú később narancsszínű lábatlan lárva található. A kikelő lárvák a gubacs védelme alatt a levélből táplálkoznak, fejlődnek. Augusztus szeptemberben a lárvák kirágják magukat a hüvelyből és ledobják magukat a földre, majd bebábozódnak az avarban. A következő év késő tavaszán kelnek ki a kb. 1,5 milliméter nagyságú gubacsszúnyogok, piros-barna színűek hátsó részükön keresztbe fekete csík van. A nőstény a tojásokat a főérbe helyezi el a levél színén vagy a levél fonákán. Évenként csak egy nemzedéke fejlődik.

A rózsalevél gubacsszúnyog nemcsak termesztett rózsán fordul elő, hanem a vadrózsán (Rosa canina) is.

Rózsalevél gubacsszúnyog lárva

Megelőzés és integrált védekezési mód.

A kártétel általában nem jelentős csak esztétikailag jelent gondot. Közvetlen védekezés nem szükséges. Elég, ha a bábozódás előtt a károsodott leveleket összegyűjtjük és megsemmisítjük.

A mezőgazdasági kibocsátás csaknem felét az Alföld adja

2020. augusztus 30. 04:36

A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják.

Lassan nyugalomba vonulnak a poloskák – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. november 2. 12:40

November első napjaira gyökeresen megváltozott a kárpát-medencei időjárás. Az egymást váltó délnyugat-északkelet irányú időjárási frontok több hullámban nedves levegőt és csapadékot szállítottak. A front mentén bőséges eső hullott, de a dél-alföldi tájegységek ismét kevesebbet kaptak. A hőmérséklet visszaesett ugyan, de még így is meghaladja a sokévi átlagot, éjszakánként pedig elkerülnek bennünket a fagyok.

Mi teszi tönkre a dió termését? Mit lehet tenni ellene?

2018. május 14. 09:14

C. Dezső kérdése: Nem kis területen termesztek diót, két éve az egész termést tönkretette, tavaly is rengeteg problémám volt a dióburok-fúróléggyel. Mit javasol?

Digitális megoldás az optimális üvegházi klíma eléréséhez

2023. január 31. 11:36

Az SBE rendszer egy – a kertészeti ágazat számára kidolgozott – digitális megoldás, amely az optimális üvegházi klíma elérésére és az üvegházi folyamatok javítására használható.